1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VPN Сервер за на Vip мрежа

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од Глупав, 23 Февруари 2017.

 1. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  Ај да не лутам по форумов можеби некој има искуство со ова...
  Сакам да глумам VPN Server и имам опција на router-от...
  Меѓутоа никако не можам да подесам DDNS најверојатно поради некојси NAT environment (тука веќе не разбирам) на VIP...
  опција некоја ???
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Вип/близу? Како кабел ти доаѓа од надвор?
   
 3. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  VIP е провајдерот... LAN кабел е... Router-от има опција за VPN клиент и сервер (OpenVPN)... е сега кога се обидувам да направам DDNS на бесплатен сервис (од dropdown листа со избор од неколку провајдери) не ми дозволува најверојатно поради NAT... па се прашувам дали ова некако може да се заобиколи или доколку се јавам во VIP грижа за корисници да знам што да кажам, а не само "...нема интернет а имаше..."
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  А функционира од десктоп или лаптоп?
   
 5. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Активирај го ОpenVPN и провери преку некој онлајн сервис дали е отворен порт tcp 1194. Ако е отворена тогаш имаш јавна адреса. Имаш и други динамички DNS сервиси. Пиши која грешка ти ја јавува dyndns сервисот, кој рутер користиш ?
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  [IP]:1194 port is closed
  додека OS на рутер e Asus-WRT и има drop-down листа со неколку D-DNS сервери
   
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,662
  10,912
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да не си од среќните добитници на приватна адреса наместо јавна? Провери кај ПППоЕ конекцијата која ти е ајпи адресата.
   
  На dimsa и artweb им се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Чим е на лан нема јавна адреса, ќе почека да му донесат docsis.
   
 9. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  Па да приватна... Почнува со 10.x.y.z... значи тоа не се заобиколува ни со јавување во Vip ???
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,662
  10,912
  23 oктомври 2012
  Машко
  Многу малку проблеми се решаваат со јавување во ВИП, скоро па никој проблем не ми го решиле досега. А ова не се решава ни со протесна нота до АЕК, МАСИТ и МАНУ.
   
  На neW1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  359
  139
  13 Април 2007
  Машко
  Ништо не можеш да направиш со приватна ип адреса на wan . Ни DMZ не помага ниту порт форвардинг можеш да правиш . едино како впн клиент можеш да се конектираш до некој платен впн сервер па преку него некако да прерутираш и манипулираш.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Во моменталнава ситуација единствено што ќе работи е некоја машина 24/7 уклучена со инсталиран teamviewer или сличен сервис. Да се закачуваш на нејзе па од таму да работиш друго што ти треба.
   
 13. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  благодарност до сите за одвоеното време и инфомации... дефинитивно најдобар форум во мк... поздрав до администраторите и предлог да не се викаат лајкови (Y) туку да се преименуваат во карма...
   
 14. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  благодарност до сите за одвоеното време и инфомации... дефинитивно најдобар форум во мк... поздрав до администраторите и предлог да не се викаат лајкови (Y) туку да се преименуваат во карма...
   
 15. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  На вип/близу на ЛАН конфигурацијата е следнава:
  1. ти имаш твој упатувач
  2. кој оди до втор нивни упатувач
  3. на кој има НАТ и има една јавна адреса.

  Фината е што постојат техники за заобиколување на НАТ, значи компјутер што е зад НАТ да може да слуша на порта. Треба да се залаже НАТ-от. Техниката се вика дупчење односно hole punching. Разбарај на нетов за vpn hole punching ако сакаш да се замараш.
   
Слични теми
 1. Rusin
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  5,022
 2. Software
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,157
 3. Tawe
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,132
 4. Luidgi
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,405
 5. PsyShadow
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,268
Вчитување...

Сподели

Вчитување...