1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VPN работи од еден, но не и од друг пц со исти сетинзи и мрежа

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од skullmonkey, 29 Мај 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пробував да го опраам ова со @HardCorec али никад до крај не го истеравме па ме интересира дали некој друг има слично искуство.

  - На локација имам кренато VPN преку MikroTik.
  - Пробувам да се врзам преку моето примарно ПЦ кое е врзано преку лан на рутерот и не дава воопшто. Си стои на Connecting и после некоја минутка ништо.
  upload_2019-5-29_20-35-17.png

  - Доколку пробам преку Лаптоп кој се врзува на Вифито на истиот рутер дома нема никаков проблем.
  - Доколку пробам да се врзам преку Winbox на ова IP се е ок.
  - Сетинзите се исти и на ПЦ и на Лаптопот.
  - Направив чиста инсталација и нови драјвери да не е до мрежната и јок.
  - Ова се сетинзите:
  upload_2019-5-29_20-32-3.png

  upload_2019-5-29_20-32-34.png

  Неам веќе поим кај да го барам проблемот.
  Дајте уште некоја идеја :)

  Фала ви.
   
 2. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  971
  568
  3 Јули 2007
  Проблемот е во Windows, и јас се чудев од пред некое време и мене не ми функционираше VPN кон никој сервер.

  Оди во Settings на Windows 10, најди VPN и од таму го конектирај.

  upload_2019-5-29_20-51-56.png
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,451
  12,628
  2 Август 2012
  Машко
  Web RTC ти е исклучен на некој од browser-ите
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,903
  5,796
  21 Јануари 2009
  @TylerMkD мислам знае, еднаш ми помогна ова да го средам ама не се сеќавам
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  какви пораки добиваш на лог?
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Првпат слушам. Што е тоа? Каква врска имаат броузерите што Windowsot не се врзува на ВПН?

  Никакви. Нема. Бланко.
   
 7. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  skullmonkey ,хахаха мора да има нешто на log. Имав счичен проблем.
  Пишими на skype. nichki2
   
 8. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  81
  29 Јуни 2016
  Машко
  Пробај во regedit HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PolicyAgent провери value на DWORD ако е 0 може тоа да ти прави проблем.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Брат, на MikroTik-от нема да му дава ништо во Log бидејќи проблемот е до самиот PC (поточно OSот), сите останати PCа можат да кренат VPN и работи без проблем.
   
  На skullmonkey и I.Cage им се допаѓа ова.
 10. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  462
  382
  26 Јуни 2012
  Машко
  До 10ката е 90%, пробај само за тест отвори порти на UDP 500, 1701 и 4500. И дај скриншот од лог од микротикот кога пробуваш да се конектираш од овој компјутер што не сака. Да видиме на која фаза паѓа конекцијата. Исто така не е лошо да пуштиш слика и од L2TP сетинзите во микротикот како се подесени.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 11. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко

  значи VPN—от не го “удира” МТ. Ако е така прав си.
   
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На кој поточно мислиш?
  upload_2019-5-30_8-42-9.png
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Од кај излезе ipsec сега :s
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Од лог фајлот, кога пробувам да се врзам.
   
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  @HardCorec го среди... како, само он и Стив Џобџ, Бог да го прости, знаат!
  Фала ти пријатељу!
   
  Canibalot, artweb и на HardCorec им се допаѓа ова.
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Во секое време пријатељу :)
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,903
  5,796
  21 Јануари 2009
  Па овој ако не знае да каже, кажи ти како го среди
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,107
  4,388
  4 ноември 2013
  Машко
  Проблемот беше до PCто. Ако на VPN конекцијата на PCто ставев L2TP тогаш компјутерот не се ни трудеше да се конектира на микротикот (заглавуваше на Connecting To...), од L2TP е ставено на Auto, сменет е протоколот на userот (во MikroTikот) и помина VPNот.
  Како за тест, на user-от од @skullmonkey му ставив протокол L2TP, а PCто си останата на Auto, повторно не можеше да се дигне VPN, а сите други PCа со исти сетинзи можат да кренат VPN.
  Не знам зошто но L2TP од тој компјутер не може да помине.
   
  goran_oh, pathfinder, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  81
  29 Јуни 2016
  Машко
  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PolicyAgent]
  "AssumeUDPEncapsulationContextOnSendRule"=dword:00000002
   
 21. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  703
  377
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Си требал Гејтс да го прашаш, он знаел. :)
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,903
  5,796
  21 Јануари 2009
  Не е до толку популарен...
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,979
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Обичам хипстери :)
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 24. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,410
  7 ноември 2014
  Машко
  Таман да пишам, гледам Хардкорец средил штета...
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,903
  5,796
  21 Јануари 2009
  Статистички гледано, набрзо ќе имаш шанса, биди активен само ја те пингам одма :D
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...