1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VPN Проблем 1 конекција достапна

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од alumen :), 14 Јули 2014.

1. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Си го наместив серверот на Win7 ама не знаев дека може само 1 клиент да го користи во исто време. А мене ми требаат минимум 3 во истото време (сега за сега). Да инсталирам друг ОС (и кој?) или/и програма некоја (и која?) за да можам да го користам.

2. Oktar

Oktar
    Guru

3,178
    8,822
    23 oктомври 2012
    Машко
    Win 7 не е сервер и во никој случај не треба да го користиш за таква намена. Ако барањето ти е да можеш да остваруваш повеќе Remote Desktop конекции и посебни сесии за корисниците, тогаш мора да одиш со Windows Server 20XX, но имај наум дека по дифолт имаш само две римоут сесии и една конзолна (за повеќе сесии ти треба да имаш Remote Desktop Services со соодветен број на CAL-ови), а дополнително ке имаш проблеми со кој на која сесија се конектирал и ке си ги зимаат сесиите меѓусебе итн итн итн. Значи поентата е дека RDP треба да користиш за да се поврзеш на серверот поради администраторски кликања (а ни за ова нетреба секогаш), а која и да е апликацијата што ја користиш не верувам дека бара да бидеш директно закачен на серверот со РДП. Пиши за каква апликација ти треба.

Едит: каква врска има ова со VPN и VLAN???

На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
  3. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Значи ми треба PPTP конекција, да можам да сурфам преку него од надвор, тој компјутер ми е наменет само за VPN и за ништо друго.

4. lynx

lynx
    Unstoppable

3,288
    2,857
    4 Септември 2008
    Можеш со OpenVPN:
    https://community.openvpn.net/openvpn/wiki/Easy_Windows_Guide

Има малце повеќе за конфигурирање но затоа сигурноста е на високо ниво. За повеќе клиенти генерирај сертификати за секој клиент поединечно.

На alumen :) и Oktar им се допаѓа ова.
  5. Oktar

Oktar
    Guru

3,178
    8,822
    23 oктомври 2012
    Машко
    Се согласувам со @lynx (претходно грешно сум разбрал), а според мене уште подобро решение е ако имаш рутерче на кое можеш да ставиш dd-wrt, во комплет доаѓа со OpenVPN и е доста едноставно за конфигурација и си функционира одлично, јас го користам ~2 години и нема гајле.

6. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    За жал неможам тоа со рутерот со dd-wrt, одма ми текна на тоа ама немам за жал моментално некој каде што ќе го инсталирам.
    Ова да го правам на Win7 или да инсталирам некој Windows сервер (и кој?) ?

7. ARMac

ARMac
    Орган

5,803
    6,351
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Мислам дека убунту сервер со Open VPN ќе ти заврши најлесно работа ако се работи само за VPN конекции.

Инсталирај Ubuntu server core минимална инсталација со openssh.
    apt-get install openvpn bridge-utils
    Па трк тука за дополнителни конфигурирања. Тоа е тоа.

Ако сакаш Windows, било која верзија на серверите подржува од 250 конекции нагоре.

Windows Server 2003 Standard Edition - 1000
    Windows Server 2003 Enterprise and Datacenter Editions - Unlimited
    Windows Server 2008 and Windows Server 2008 R2 Standard Editions - 250
    Windows Server 2008 and Windows Server 2008 R2 Enterprise and Datacenter Editions - Unlimited

8. Boyan Orion

Boyan Orion
    Intern

7
    8
    15 Јули 2014
    Машко
    Само колку да се надоврзам на одговорот на ARMac, доколку користиш Windows Server 2008 / 2012, ке треба да го инсталираш сервисот Remote Access / Routing And Remote access ( VPN ) преку Roles/Features и потоа да го конфигурираш преку RRAS конзолата.

9. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Заборавив да напоменам дека клиентите ќе се наместени на android/ios моментално и не може да се инсталираат програми на телефоните и мора да е со PPTP како и што кажав предходно. Со OpenVPN ќе можам да го изведам ова?
    Вечер ќе пробам со 2003 серверот (или убунту), па ќе пишам што сум направил и ако ми треба нешто. Фала многу.

10. Boyan Orion

Boyan Orion
    Intern

7
    8
    15 Јули 2014
    Машко
    Со PPTP ќе можеш зашто android има вграден PPTP клиент.
    PPTP е поддржан протокол од Windows Server и Ubuntu, но не и во Open VPN кој користи VPN over SSL.

Сепак постои OpenVPN клиент за android доколку се одлучиш на такво нешто но ако мора строго протоколот да биде PPTP тогаш ќе мораш без OpenVPN.

Изборот е твој.

11. lynx

lynx
    Unstoppable

3,288
    2,857
    4 Септември 2008
  12. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Средив со убунту и ОВА.
    Може кључ.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Не било средено, знае некој зошто не ме пушта на интернет?

14. Boyan Orion

Boyan Orion
    Intern

7
    8
    15 Јули 2014
    Машко
    Како не те пушта на интернет ??? Откако ќе се поврзеш на VPN немаш интернет на тоа мислиш ??? Ако е тоа тогаш види следново:

1. PPTP Серверот мора да е со LAN routing опција. Гледам дека тоа веќе си го средил, ако си одел според упатството.
    2. LAN мрежата на PPTP серверот мора да е различна од онаа на клиентот.
    3. Клиентот не смее да користи default gateway на серверот туку неговата локална за излез према интернет.
    4. Кај клиентот треба да постои статичка рута до мрежниот опсег на серверот, пример : route add -net 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.1.254

Како и да е реши го проблемот со default gateway најпрво.

15. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Откако во pptpd.conf на remote IP и local ip му ја тргнав # проработи како што треба.
    Благодарам.

На Boyan Orion му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Skullnick
    Одговори:
    7
    Прегледи:
    1,784
  2. MIDNIGHT WALKER
    Одговори:
    1
    Прегледи: