• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VPN Проблем 1 конекција достапна

 • Ја почнал/а темата
 • #1

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Си го наместив серверот на Win7 ама не знаев дека може само 1 клиент да го користи во исто време. А мене ми требаат минимум 3 во истото време (сега за сега). Да инсталирам друг ОС (и кој?) или/и програма некоја (и која?) за да можам да го користам.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Win 7 не е сервер и во никој случај не треба да го користиш за таква намена. Ако барањето ти е да можеш да остваруваш повеќе Remote Desktop конекции и посебни сесии за корисниците, тогаш мора да одиш со Windows Server 20XX, но имај наум дека по дифолт имаш само две римоут сесии и една конзолна (за повеќе сесии ти треба да имаш Remote Desktop Services со соодветен број на CAL-ови), а дополнително ке имаш проблеми со кој на која сесија се конектирал и ке си ги зимаат сесиите меѓусебе итн итн итн. Значи поентата е дека RDP треба да користиш за да се поврзеш на серверот поради администраторски кликања (а ни за ова нетреба секогаш), а која и да е апликацијата што ја користиш не верувам дека бара да бидеш директно закачен на серверот со РДП. Пиши за каква апликација ти треба.

Едит: каква врска има ова со VPN и VLAN???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Значи ми треба PPTP конекција, да можам да сурфам преку него од надвор, тој компјутер ми е наменет само за VPN и за ништо друго.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Се согласувам со @lynx (претходно грешно сум разбрал), а според мене уште подобро решение е ако имаш рутерче на кое можеш да ставиш dd-wrt, во комплет доаѓа со OpenVPN и е доста едноставно за конфигурација и си функционира одлично, јас го користам ~2 години и нема гајле.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
За жал неможам тоа со рутерот со dd-wrt, одма ми текна на тоа ама немам за жал моментално некој каде што ќе го инсталирам.
Ова да го правам на Win7 или да инсталирам некој Windows сервер (и кој?) ?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека убунту сервер со Open VPN ќе ти заврши најлесно работа ако се работи само за VPN конекции.

Инсталирај Ubuntu server core минимална инсталација со openssh.
apt-get install openvpn bridge-utils
Па трк тука за дополнителни конфигурирања. Тоа е тоа.

Ако сакаш Windows, било која верзија на серверите подржува од 250 конекции нагоре.

Windows Server 2003 Standard Edition - 1000
Windows Server 2003 Enterprise and Datacenter Editions - Unlimited
Windows Server 2008 and Windows Server 2008 R2 Standard Editions - 250
Windows Server 2008 and Windows Server 2008 R2 Enterprise and Datacenter Editions - Unlimited
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
7
8
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Само колку да се надоврзам на одговорот на ARMac, доколку користиш Windows Server 2008 / 2012, ке треба да го инсталираш сервисот Remote Access / Routing And Remote access ( VPN ) преку Roles/Features и потоа да го конфигурираш преку RRAS конзолата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Заборавив да напоменам дека клиентите ќе се наместени на android/ios моментално и не може да се инсталираат програми на телефоните и мора да е со PPTP како и што кажав предходно. Со OpenVPN ќе можам да го изведам ова?
Вечер ќе пробам со 2003 серверот (или убунту), па ќе пишам што сум направил и ако ми треба нешто. Фала многу.
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
7
8
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Заборавив да напоменам дека клиентите ќе се наместени на android/ios моментално и не може да се инсталираат програми на телефоните и мора да е со PPTP како и што кажав предходно. Со OpenVPN ќе можам да го изведам ова?
Вечер ќе пробам со 2003 серверот (или убунту), па ќе пишам што сум направил и ако ми треба нешто. Фала многу.
Со PPTP ќе можеш зашто android има вграден PPTP клиент.
PPTP е поддржан протокол од Windows Server и Ubuntu, но не и во Open VPN кој користи VPN over SSL.

Сепак постои OpenVPN клиент за android доколку се одлучиш на такво нешто но ако мора строго протоколот да биде PPTP тогаш ќе мораш без OpenVPN.

Изборот е твој.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Не било средено, знае некој зошто не ме пушта на интернет?
 

Boyan Orion

Intern
15 јули 2014
7
8
Boyan Orion's setup  
Processor & Cooler
Generic x86/64 multicore processing device
Не било средено, знае некој зошто не ме пушта на интернет?
Како не те пушта на интернет ??? Откако ќе се поврзеш на VPN немаш интернет на тоа мислиш ??? Ако е тоа тогаш види следново:

1. PPTP Серверот мора да е со LAN routing опција. Гледам дека тоа веќе си го средил, ако си одел според упатството.
2. LAN мрежата на PPTP серверот мора да е различна од онаа на клиентот.
3. Клиентот не смее да користи default gateway на серверот туку неговата локална за излез према интернет.
4. Кај клиентот треба да постои статичка рута до мрежниот опсег на серверот, пример : route add -net 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.1.254

Како и да е реши го проблемот со default gateway најпрво.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Откако во pptpd.conf на remote IP и local ip му ја тргнав # проработи како што треба.
Благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно