Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Возач излетал од патот Велес – Штип, го спасиле откако успеал да испрати автоматска порака до бројот 112

goceiva

Intern
25 октомври 2009
69
30
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.087
31.211
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Одличнa имплементација, зборев и за кај новите што има сателитска конекција дека е многу корисна работа.

Не знам на Pixel дали имаше нешто вакво, сеедно штета што лично пре би погинал него да користам IOS XD
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
Не тролам, само прашувам..

Како знае телефонот дека си се учукал? Врз основ ма што?
Нагли забрзувања, успорувања и потреси има катаљарда на дневна основа
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
116
154
Не тролам, само прашувам..

Како знае телефонот дека си се учукал? Врз основ ма што?
Нагли забрзувања, успорувања и потреси има катаљарда на дневна основа

Нагло забрзување/успорување (од акцелерометарот) , гласен звук во исто време (од микрофонот), висока брзина на движење (од GPS / триангулација) се работи кои мораат да се поклопат во исто време. Не може рецимо да имаш гласен звук и нагло успорување без висока брзина на движење бидејќи тоа значи дека ти паднал телефонот на земја, а ти не се движиш брзо. Бонус: ако имаш и паметен часовник кој ќе ги регистрира истите податоци на своите независни сензори (да не биде дека ти паднал само телефонот на земја) и ако е врзан телефонот за Apple Carplay (или Android Auto) зема инфо и од самиот автомобил.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.700
10.105
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
528
1.855
Јас од Porsche Macedonia знам дека минативе неколку месеци имаат константни тестови со ЦУК и со колите што имаат SOS копче да ѕвонат автоматски при случај на судир и слично.

Последно кога дискутиравме на тематикава ми беше кажано дека системот работи но единствена мана и разлика од европските земји е тоа што ЦУК не можат да добијат точен pin од колата туку само SOS информација и евентуален контакт, се друго мора преку триангулација.

А каква е имплементацијата со iPhone не сум сигурен ама мислам дека во SOS пораката успева да испрати точни координати.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com

goceiva

Intern
25 октомври 2009
69
30

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.379
9.194
Конкретно „андроидите“ можат да инсталираат Accident detection или Crush detection. Тие програми, како што објасни Ангелов, во случај на несреќа автоматски упатуваат повик кон 112.

Ова не сум сигурен како би работело, имплементацијата кај Apple е системска и со милион проверки. Препораката од Ангелов за вакви апликации само ќе доведе до лажни активации, бидејќи сигурно апликации користат жироскоп/џпс на примитивен начин.
Засега најдобра алтернатива за Android е SOS мануелна активација.
Мислењето е автоматски споено:

Одличнa имплементација, зборев и за кај новите што има сателитска конекција дека е многу корисна работа.

Не знам на Pixel дали имаше нешто вакво, сеедно штета што лично пре би погинал него да користам IOS XD
Доаѓа екипа да те спасува.

Psy - "Како знаевте, не пратив порака?"
Ангелов - "Твојот сопатник имаше iPhone 14, автоматски се прати"
Psy - "Фала, остајте ме во колава“
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.794
4.595
А каква е имплементацијата со iPhone не сум сигурен ама мислам дека во SOS пораката успева да испрати точни координати.
Испраќа, односно кажува гпс координати, заедно со порака дека е детектиран судар и сопственикот не реагира. И тоа постојано го повторува додека некој не го прекине повикот.
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
421
559
Дека може да се украде?
Има да се чудат во епл, продажбата тука ќе рипне за 80%.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
Трчаш, џогираш.. whatever
Ти испаѓа иПхонето од рака, при тоа прави едно чудо салта и нагло застанува.

Дали ќе прати порака и зошто не?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
827
728
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Изгледа имале несакани повици од луѓе коишто скијале, али можно е ова да е средено со апдејти.

 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.474
16.667
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Трчаш, џогираш.. whatever
Ти испаѓа иПхонето од рака, при тоа прави едно чудо салта и нагло застанува.

Дали ќе прати порака и зошто не?


Нема. Патем, пред да ѕвони на 112, ќе те праша дали сакаш да звониш на 112, ако не одговориш во некој период, значи си онесвестен и ќе звони.
Едит: Еве како изгледа тоа, го има на линкот со скијачите
iPhone-14-crash-detection.jpg
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.794
4.595
Трчаш, џогираш.. whatever
Ти испаѓа иПхонето од рака, при тоа прави едно чудо салта и нагло застанува.

Дали ќе прати порака и зошто не?
Сигурно има некој праг на забавувањето и неговото времетраење под кој не регистрира судар. Многу се различни овие величини при пад од рака и при нагло застанување заради судар на возило.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
Сигурно има некој праг на забавувањето и неговото времетраење под кој не регистрира судар. Многу се различни овие величини при пад од рака и при нагло застанување заради судар на возило.
Не спорам. Ваљда алгоритмите се "овој последните 5 минути се движеше со xy km/h а сега нагло застана со толку +/- G и сега не мрда во последниве x секунди ниту пак реагира на понудената опција за помош"
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.794
4.595
Не спорам. Ваљда алгоритмите се "овој последните 5 минути се движеше со xy km/h а сега нагло застана со толку +/- G и сега не мрда во последниве x секунди ниту пак реагира на понудената опција за помош"
Најверојатно така некако, само посложено. Со тоа што нема потреба да ја следи брзината, доволно е само да го регистрира забавувањето. При директен судир има забавување од неколку десетици гравитации. А оттука почетната брзина може лесно да се пресмета.

Но како викаат, не убива брзината, убива наглото застанување.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.379
9.194
Значи дека е имплементирано на интелигентен начин
Нормално. Секогаш андроидџиите се лутат на Apple за спориве имплементации и тоа е точно. Сепак, кога е имплементирано, работи точно како што треба.

Ова е случајот со Crash Detection, Fall detection и особено AirTag. Замислете некои полуимплементации на тие технологии, ќе создадат повеќе проблеми отколку што ќе решат.

Единствено не знам зашто имаат проблем со Find my опцијата, кај мене на AirPods 3 постојано јавува дека сум ги заборавил, а ги имам во џеб...веројатно мојот 12 Pro Max е стар, треба да го сменам. :D
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
848
917
Не спорам. Ваљда алгоритмите се "овој последните 5 минути се движеше со xy km/h а сега нагло застана со толку +/- G и сега не мрда во последниве x секунди ниту пак реагира на понудената опција за помош"
А дали е поврзан со сензорите за отварање на воздушните перничиња?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.549
Мислења
964.771
Членови
34.919
Огласи
2.633
Најнов член
martinbogatinoski
На врв Дно