1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Voodoo 5 5500 AGP Dream PC (Year 2000)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 19 Мај 2018.

Тагови:
 1. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Декември 15-ти 2000 година, 3dfx престанува да постои. Nvidia одвојува 112 милиони долари за да ја запечати судбината на овој битен и егзотичен производител на графички чипови.

  [​IMG]


  Многу добро се сеќавам на овој настан затоа што за тоа време работев во Анхоч Компјутери. Тогашниот шеф на продажба – Сашо (Инаку еден од сопствениците на PC-LAND во 3 Бисери) само неколку месеци пред тоа преговараше со 3dfx за Анхоч да стане застапник (дилер) за Македонија. Но, тоа секако не се случи и јас морав со жалење да констатирам дека никогаш нема да поседувам „VooDoo 5“.

  [​IMG]

  Фаст Форвард 18 години, воден од носталгијата, страста за ретро PC гејмингот и желба да се пополни таа дупка од младоста успеав да „ископам“ еден примерок кај „чичко Ebay“. Секако дека оваа картица и по нејзината реткост, но и по нејзината колекционерска вредност заслужува да има посебен дом во мојата лична колекција.

  VooDoo 5 5500 AGP со 64MB Ram е карта која ја напојуваат 2x VSA-100 чипови, изработени во (за тоа време) фантастична .25 микронска технологија. За разлика од претходниците VSA-100 додава можности за 32 bit бои/текстури, 32/24 bit Z&W buffering, 9 bit stencil buffer, и многу други унапредувања во споредба со VooDoo 3. Исто така ќе за прв пат ќе претстави и нов пристап во SLI мултипроцесирањето што потоа NVIDIA ќе го прифати и ќе го употребува во иднина во своите системи и чипови. Меѓутоа дури и во своето време, во 2000 година, VooDoo 5 не може да се мери со своите конкуренти од NVIDIA и ATI.
  Nvidia со своите карти Geforce 1 DDR и Geforce 2 GTS го прегазува VooDoo 4 и 5, и во перформанси, но и во цена. VooDoo 5 е едноставно прескапа (300 usd), но исто така нема поддршка за одредени DirectX функции како на пример: Transformation & Lightning кој станува адут со кој корисниците купуваат карти на Nvidia.
  Уште една „Ахилова пета“ на VooDoo 5 AGP е нејзината (не)компатибилност со многу матични плочи кои не подржуваат 3.3 Volt AGP. Има многу луѓе кои ја имаат оштетено оваа карта ставајќи ја во некомпатибилни матични плочи. Чипсети кои се компатибилни со VooDoo 5 5500 AGP се Via Apollo Pro (Сите серии), Intel LX, BX, 810, 815 и 840 е последниот интелов чипсет што подржува agp 3.3 volt signaling. Некои матично socket A плочи се компатибилни, некои не се. Ниту еден петниум 4 чипсет не е компатибилен со VooDoo 5 5500 AGP. Многу конфузен е фактот дека VooDoo 4 подржува/односно работи и на 1.5 и на 3.3 волти, што укажува на конфузијата и брзањето да се извади продуктот во последните месеци од постоењето на 3dfx како компанија.

  Сепак, и покрај маните оваа картичка останува желба на многу ретро ентузијасти, можеби како последен обид на компанијата 3DFX да ја избегне катастрофата која им се заканувала во 2000 година. Со изгаснувањето на 3dfx, највеќе изгубивме ние – гејмерите и љубителите на компјутерската технологија. Доколку 3dfx продолжеше да постои како трета опцијa (што би се рекло Солза Грчева во светот на графичките) не верувам дека денес high-end картите ќе беа со лудачки цени од по 1000 евра.

  Но да не должам многу, еве ја лепотицата:

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  Останати компоненти:


  Како куќиште се одлучив за „CoolerMaster Praetorian 730“ произведено во 2006-та, а во иднина може и да го сменам со некое (хронолошки посоодветно) алуминиумско од годините 1999-2001 доколку начекам некое такво.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Одлично е што има - removable motherboard tray:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Напојување Spire - 420 Вати:

  [​IMG]

  Матична плоча- QDI Advance 10t - со Via Apollo Pro 133a Chipset (VT82V694X). Плоча со одличен квалитет, голема стабилност. Многу ми се допаѓа што има и ISA слот, доколку корисникот сака да се одлучи за некоја постара звучна картичка.

  Во пар со Pentium 3 Tualatin на 1.3 Ghz и 512 MB SD-RAM на 133 MHZ.

  [​IMG]

  [​IMG]

  На крајот, но не и последна доаѓа уште една прекрасна звучна картичка Diamond Monster Sound MX300, со Aureal Vortex 2 чип. Картичка која самата по себе заслужува тема на форумов. Одличен звук, квалитет, компатибилност со ДОС игри, миди звучат одлично итн.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Еве уште неколку слики од конфигурацијата во која ќе уживам се надевам уште долгом долго време и ќе ми остане да им покажувам на внуците што беше еднаш технологија од некое „наше“, романтично време.

  Ви благодарам што уживавте во VooDoo 5, заедно со мене.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последна промена: 19 Мај 2018
  На b.a, Jovan2389, viktormkd и уште 37 други им се допаѓа ова.
 2. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  124
  253
  5 Јули 2016
  Пуца носталгија :minishock: сега само уште да туриш некое старо игриче од Activision или id Software :D
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,794
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас веќе инсталирав LBA и LBA 2 на мојот ретро писи :) Се одлучив за MX440 пошо е на граница на периодот а многу подобри перформанси за макс графика на сите игри од таа ера. Иначе вуду си е закон и уште ми е криво шо не можам да си ја најдам вуду 3 картицата.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  Јас би го ставил ова , ако веќе не е Voodoo.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,794
  18 Септември 2013
  Машко
  Требаше АТИ 9600 да стаам ама излезе дефект таа шо ја земав од реклама 5. Така шо отидов со следната опција шо ја имав исправна.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Да видам што дупликати имам, да ти дадам нешто по - асално.
   
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,794
  18 Септември 2013
  Машко
  Па неам појма, мислам дека у игрите од тој период нема да направи разлика, едино на кејф може :)
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Што матична и процесор имаш?
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,497
  6,772
  21 Јануари 2009
  AAVID
   
  На Speedster и Lazarko им се допаѓа ова.
 10. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  9500 Pro ми остана неостварена желба...
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,794
  18 Септември 2013
  Машко
  qdi legend со 440bx чипсет и п3 450мегахерци на слот 1, 768 мега рам. имав точни спекс во темата "ретро гејминг писи"

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  И јас имам една QDI BX. Оваа ли е?

  [​IMG]
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Ми врате многу спомени кога имаф Fujitsu Siemens Scenic XL имаф прво Voodoo4 4000 по година дена ја менав за mx440 за да можам да играм GTA3 :)

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Каде е таа VooDoo 4?
   
 16. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Ја продадоф на времето за 800ки и сега ми е многу криво :)

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,471
  4,794
  18 Септември 2013
  Машко
  да b1s моделот е.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Од постари делови имам 3 плочи пга370 1 478 и лаптоп Lenovo c300 3000 Кој не Го менувам за ништо Живо :)

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  На toshex и Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 22. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Mel-C rev1.01
   
  На Lazarko и toshex им се допаѓа ова.
 23. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Не сум ни знаел дека постои LX чипсет со сокет 370-ка. Многу чудно. Значи дека чипсетот подржува само целерон процесори на 66 mhz.
   
 24. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Ја немам многу гибано плочава :) поклон ми е од локалното основно училиште кои ќе ги фрлаа и јас нај култура прашав дали можи да ги земам :) знам дека има ше 768мб рам 10гб хдд и некоја си графичка фх5100 која има пукнат кондензатор иначе плочата функционира се нај добро пробав со друга графичка :)

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,497
  6,772
  21 Јануари 2009
  Значи мал сум ја... mx440 ми беше прва, ја сменив во fx 5500 за да можам да играм некоја фифа, не знам која беше, 2002/2003 :D
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...