VoIP

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од IT Boss, 22 Јули 2010.

1. IT Boss

IT Boss
    Intern

194
    15
    2 Јуни 2010
    Јас воопшто не сум навлезен во VoIP, но добивам огромна желба, но и потреба да го проучувам. Половина од мојата фамилија и пријатели заминаа во странство и јас сакам почесто да ѓи контактирам. Прочитав на форумов дека постоел некој начин да се остваруваат меѓународни повици кон одредени земји на фиксна или мобилна линија бесплатно. Но дали тоа е со ограничено или неограничено времетраење? Како оди таа постапка? Јас би сакал на две локации од два обични телефона да можам да вртам во странство преку VoIP. Што ќе ми биде потребно за да го остварам тоа? Дали е премногу комплицирано? Доколку е, тогаш може да вртам и од компјутерот. Ве молам објаснете ми ѓи добро двата начина. Доколку имате некој туторијал во врска со ова (текст или видео), може на македонски, може на англиски постирајте го оввде.

Однапред фала + секој добар одговор ќе добие позитивна репутација!

2. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,123
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Па ниту јас не сум навлезен во ова,но пред некое време и јас барав бесплатно ѕвонење и стигнав до VoIP па еве јас како го разбирам.

Тебе не ти треба никаков специјален хардвер , бидејќи има многу бесплатни VoIP сервери. Се што треба е компјутер со инсталиран клиент поврзан со VoIP сервер. Исто така на телефонот што ќе ѕвониш треба да има VoIP поддршка , и да биде поврзан со интернет.

Ова иде како стримање.. Пораката се разделува на мали делови,наместо целата одеднаш - и на тој начин се добива брзина.

Барав по гугл , и еве најдов страна http://evaphone.com/ каде можеш да ѕвониш преку VoIP.

1 person likes this.
  3. IT Boss

IT Boss
    Intern

194
    15
    2 Јуни 2010
    Те молам објасни ми поубаво, не те разбрав најдобро. А што е со VoipBuster и Астериск?

Имаш +реп од мене!

4. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,123
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Јас зборував за „вртење“. VoipBuster е сервис кој преку VoIP праќа SMS пораки. Се разбира, се ова се одвива преку интернет.Asterisk е веќе друга работа , покомплицирана.

Значи , еве наједноставно... Ти земаш микрофон, го поврзуваш на компјутер , и уклучуваш VoIP програма. Таа VoIP програма преку интернет може да комуницира со други уреди во мрежата. Преку нејзе ти праќаш порака без разлика и таа стигнува до мобилниот.

А кога ѕвониш , тогаш се разменуваат звучни пораки меѓу вас преку VoIP протоколот.

Додека со Asterisk ти го претвараш компјутерот во сервер , и преку него може да се испраќаат пораки меѓу корисници на VoIP. Ама за ова ти треба специјален хардвер.

5. Idefix

Idefix
    Intern

62
    4
    4 Декември 2009
    Една фина воип страна ти е voipcheap.com која ти дава бесплатни разговори кон сите фиксни и мобилни во Америка и сите фиксни во Западна Европа. Дозволени се 5 саати неделно после тоа стандардна тарифа. Потребно е на секои 3 месеци да си ставаш по 10 евра за да ги имаш бесплатните минути. Ако имаш мобилен кој подржува вифи и воип можиш да си звониш и од него. Има една мала усб направа која ја добив вчера ама уште не знам како се користи. Изгледа имаш американски број и за околу 20 долари годишно имаш бесплатни разговори во Америка/Канада мобилни фиксни и мала сума за други разговори. Ама уште го немам разработено.

1 person likes this.
  6. IT Boss

IT Boss
    Intern

194
    15
    2 Јуни 2010
    Па нели тоа било бесплатно? Јас сакам некоја бесплатна варијанта, но со неограничено време за разговори. Има ли таква? И гледам набројувате различни сервиси, па ме интересира дали сите нудат меѓународни повици кон истите држани или не? И секако доколку сакам да започна еден свој мал бизнис што треба да направам? Дали е тоа голема и комплицирана инвестиција?

Фала на одговорите. Idefix и ти имаш позитивна репутација од мене.

П.С. На сите кои ќе напишете постови кои се држат до темата ќе ви дадам позитивна репутација да си знаете.

7. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    286
    3 Јануари 2008
    Машко
    Systems and Network Administrator
    @IT некако не те разбрав прво сакаш да вртиш ти беспплатно, после сакаш некој бизнис да правиш, за ВОИП бизниш збориш?

Иначе јас незнам бесплатни страни, ама во главно тоа вака би идело. Да речеме некоја страна дава бесплатни повици, ти си инсталираш SipPhone на твојот пц му даваш ип од бесплатниот сервис и си збориш со цел свет.

Наједноставна варијанта ама се плаќа е да си купиш skype кредит и можеш да користиш воип да вртиш на фиксни/мобилни.

Иначе нај нај добра варијанта но и најсложена за конфигурирање е следнава, мислам не ќе да е за тебе, ама на некој ќе му врши работа. Пример се претплаќаш на некој странски Sip Trunking Provider (јас користам bandwidth.com) и добиваш за 30$ неограничено зборење на USA броеви. Така да они тебе ти даваат амерички број. Ти дома си креваш Asterisk/TrixBox сервер и на него си го конфигурираш usa бројот што ти го дале. Со серверот се поврзуваш или со софтверски телефон или си купуваш воип тел, јас сум користел само Cisco 7940 телефони. Така да ако некој го интересираат одредени чекори во конфигурирање на TrixBox/Asterisk/Cisco7940 може да ви подпомогнам ако заглавите, а да пишувам цел туторијал тешко.

http://www.bandwidth.com/sip-trunking/compare.html

8. MusicFreak

MusicFreak
    Gaining Experience

890
    54
    18 Јуни 2009
    не сваќам шо е точно ова VoIP чудо, но зошто толку да се мачите, кога можите на скајп да си зборвате :)

9. Krkac

Krkac
    Gaining Experience

108
    79
    29 Февруари 2008
    Неограничени повици од PC до
    кој било американски телефонски број:
    it.com.mk/forum/showthread.php?t=16711&highlight=google+voice

10. Idefix

Idefix
    Intern

62
    4
    4 Декември 2009
    ne e besplatno megjutoa e PREMNOGU EFTINO.

Слични теми
  1. Ismet

Besplaten VOIP

Ismet, 9 Април 2007, Во форумот: VoIP
    Одговори:
    26
    Прегледи:
    11,840
  2. MIDNIGHT WALKER
    Одговори:
    33
    Прегледи: