1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VoIP

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од IT Boss, 22 Јули 2010.

 1. IT Boss

  IT Boss
  Intern

  194
  15
  2 Јуни 2010
  Јас воопшто не сум навлезен во VoIP, но добивам огромна желба, но и потреба да го проучувам. Половина од мојата фамилија и пријатели заминаа во странство и јас сакам почесто да ѓи контактирам. Прочитав на форумов дека постоел некој начин да се остваруваат меѓународни повици кон одредени земји на фиксна или мобилна линија бесплатно. Но дали тоа е со ограничено или неограничено времетраење? Како оди таа постапка? Јас би сакал на две локации од два обични телефона да можам да вртам во странство преку VoIP. Што ќе ми биде потребно за да го остварам тоа? Дали е премногу комплицирано? Доколку е, тогаш може да вртам и од компјутерот. Ве молам објаснете ми ѓи добро двата начина. Доколку имате некој туторијал во врска со ова (текст или видео), може на македонски, може на англиски постирајте го оввде.

  Однапред фала + секој добар одговор ќе добие позитивна репутација!
   
 2. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Па ниту јас не сум навлезен во ова,но пред некое време и јас барав бесплатно ѕвонење и стигнав до VoIP па еве јас како го разбирам.

  Тебе не ти треба никаков специјален хардвер , бидејќи има многу бесплатни VoIP сервери. Се што треба е компјутер со инсталиран клиент поврзан со VoIP сервер. Исто така на телефонот што ќе ѕвониш треба да има VoIP поддршка , и да биде поврзан со интернет.

  Ова иде како стримање.. Пораката се разделува на мали делови,наместо целата одеднаш - и на тој начин се добива брзина.

  Барав по гугл , и еве најдов страна http://evaphone.com/ каде можеш да ѕвониш преку VoIP.
   
  1 person likes this.
 3. IT Boss

  IT Boss
  Intern

  194
  15
  2 Јуни 2010
  Те молам објасни ми поубаво, не те разбрав најдобро. А што е со VoipBuster и Астериск?

  Имаш +реп од мене!
   
 4. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Јас зборував за „вртење“. VoipBuster е сервис кој преку VoIP праќа SMS пораки. Се разбира, се ова се одвива преку интернет.Asterisk е веќе друга работа , покомплицирана.

  Значи , еве наједноставно... Ти земаш микрофон, го поврзуваш на компјутер , и уклучуваш VoIP програма. Таа VoIP програма преку интернет може да комуницира со други уреди во мрежата. Преку нејзе ти праќаш порака без разлика и таа стигнува до мобилниот.

  А кога ѕвониш , тогаш се разменуваат звучни пораки меѓу вас преку VoIP протоколот.

  Додека со Asterisk ти го претвараш компјутерот во сервер , и преку него може да се испраќаат пораки меѓу корисници на VoIP. Ама за ова ти треба специјален хардвер.
   
 5. Idefix

  Idefix
  Intern

  62
  4
  4 Декември 2009
  Една фина воип страна ти е voipcheap.com која ти дава бесплатни разговори кон сите фиксни и мобилни во Америка и сите фиксни во Западна Европа. Дозволени се 5 саати неделно после тоа стандардна тарифа. Потребно е на секои 3 месеци да си ставаш по 10 евра за да ги имаш бесплатните минути. Ако имаш мобилен кој подржува вифи и воип можиш да си звониш и од него. Има една мала усб направа која ја добив вчера ама уште не знам како се користи. Изгледа имаш американски број и за околу 20 долари годишно имаш бесплатни разговори во Америка/Канада мобилни фиксни и мала сума за други разговори. Ама уште го немам разработено.
   
  1 person likes this.
 6. IT Boss

  IT Boss
  Intern

  194
  15
  2 Јуни 2010
  Па нели тоа било бесплатно? Јас сакам некоја бесплатна варијанта, но со неограничено време за разговори. Има ли таква? И гледам набројувате различни сервиси, па ме интересира дали сите нудат меѓународни повици кон истите држани или не? И секако доколку сакам да започна еден свој мал бизнис што треба да направам? Дали е тоа голема и комплицирана инвестиција?

  Фала на одговорите. Idefix и ти имаш позитивна репутација од мене.

  П.С. На сите кои ќе напишете постови кои се држат до темата ќе ви дадам позитивна репутација да си знаете.
   
 7. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  @IT некако не те разбрав прво сакаш да вртиш ти беспплатно, после сакаш некој бизнис да правиш, за ВОИП бизниш збориш?

  Иначе јас незнам бесплатни страни, ама во главно тоа вака би идело. Да речеме некоја страна дава бесплатни повици, ти си инсталираш SipPhone на твојот пц му даваш ип од бесплатниот сервис и си збориш со цел свет.

  Наједноставна варијанта ама се плаќа е да си купиш skype кредит и можеш да користиш воип да вртиш на фиксни/мобилни.

  Иначе нај нај добра варијанта но и најсложена за конфигурирање е следнава, мислам не ќе да е за тебе, ама на некој ќе му врши работа. Пример се претплаќаш на некој странски Sip Trunking Provider (јас користам bandwidth.com) и добиваш за 30$ неограничено зборење на USA броеви. Така да они тебе ти даваат амерички број. Ти дома си креваш Asterisk/TrixBox сервер и на него си го конфигурираш usa бројот што ти го дале. Со серверот се поврзуваш или со софтверски телефон или си купуваш воип тел, јас сум користел само Cisco 7940 телефони. Така да ако некој го интересираат одредени чекори во конфигурирање на TrixBox/Asterisk/Cisco7940 може да ви подпомогнам ако заглавите, а да пишувам цел туторијал тешко.

  http://www.bandwidth.com/sip-trunking/compare.html
   
 8. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  914
  68
  18 Јуни 2009
  не сваќам шо е точно ова VoIP чудо, но зошто толку да се мачите, кога можите на скајп да си зборвате :)
   
 9. Krkac

  Krkac
  Gaining Experience

  110
  79
  29 Февруари 2008
  Неограничени повици од PC до
  кој било американски телефонски број:
  it.com.mk/forum/showthread.php?t=16711&highlight=google+voice
   
 10. Idefix

  Idefix
  Intern

  62
  4
  4 Декември 2009
  ne e besplatno megjutoa e PREMNOGU EFTINO.
   
Слични теми
 1. Ismet

  Besplaten VOIP

  Ismet, 9 Април 2007, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  12,830
 2. MIDNIGHT WALKER
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  14,480
 3. bobanmak
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,288
 4. shemko

  voip lan modem

  shemko, 3 Април 2009, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,413
 5. VoIP
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,001
Вчитување...

Сподели

Вчитување...