1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VOIP trunk во МК

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од dimsa, 26 Август 2015.

 1. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  247
  276
  9 Јануари 2015
  Здраво на сите,

  имате ли идеја дали од некој од домашните оператори што нудат телефонски услуги може да се земе и користи VOIP trunk. Пример, да се поврзе со elastix и преку стандарден VOIP канцелариски телефон да се прават екстерни разговори во МК? Гледам сите провајдери нудат VOIP телефонија ама идејата ми е да се одбегне терминирањето во аналоген телефон да не мора да се додаде АТА адаптер?

  Се надевам бев јасен.
  Фала.
   
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  Здрави Димса, мислам дека беше доволно јасен, а по малку и беше бреза :D

  Во МК само со еден оператор имам работено со воип транк, а тоа е Оне и тоа само за големи корисници, конкретно требаше да се терминираат околу 600 телефони, клиентот имаше воип централа и најелегантно решение беше со воип транк до провајдерот. Јави се во служба за големи корисници и прашај, можеби има опции, али малку верјатно според мене. Другиве, како на пример телеком, мислам дека нема шанси да ти дадат такво нешто, бидејки ни сами на себе нејкеа да си дадат, ама се убедија некако. За маливе провајдери/оператори појма немам, али не би се надевал превише.

  Е сеа ова беше муабет за директен СИП транк. Имаш опции од типот, идеш у телеком и они ти поставуваат циско рутер кој се поврзуе кај нив на централа а ти на него закачуеш што сакаш, дали FXO/FXS, дали ИП централа, дали факс машина, дали веш машина... али и за ова исто преку служба за големи корисници и за фирми, вака на сајт не очекувај да најдеш некоја информација.
   
  goce03, dimsa, bogoevski и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Ismet

  Besplaten VOIP

  Ismet, 9 Април 2007, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  12,712
 2. MIDNIGHT WALKER
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  14,319
 3. bobanmak
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,238
 4. shemko

  voip lan modem

  shemko, 3 Април 2009, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,392
 5. IT Boss

  VoIP

  IT Boss, 22 Јули 2010, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  3,251
Вчитување...

Сподели

Вчитување...