1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VoIP телефонија

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од MIDNIGHT WALKER, 23 Јули 2007.

 1. MIDNIGHT WALKER

  MIDNIGHT WALKER
  Intern

  338
  8
  23 Јули 2007
  Za da korstam VoIP Telefonija dali e potrebno da poseduvam Voip Telefon ili moze da se razgovara preku slusalki i mikrofon?
   
 2. jpetrov

  jpetrov
  Intern

  136
  0
  19 Мај 2007
  skype. kupi si 10 eur muabet i brkaj rabota.
   
 3. Dr.Loop

  Dr.Loop
  Intern

  36
  0
  21 Април 2007
  Имаш еден куп софт. за VoIP, се останато се сведува на личен избор...

  Express Talk!? Брка работа...
   
 4. Ata

  Ata
  Intern

  403
  1
  21 Април 2007
  Нормално дека можеш преку pc.
  Има софтвер, си уплаќаш кредит, и прај муабет колку сакаш.

  Ако забегаш малце повеќе во тоа, научи Asterisk, дигни си PBX , напрај си своја мрежа, и прај муабет без пари.
   
 5. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  ја мислам дека човекот јасно си праша дали може да користи слушалки и микрофон наместо voip телефон.

  одговорот е: можеш и со слушалки и микрофон, али имаши телефончиња за 500 денари
   
 6. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Postojat poveke softverski Voip klienti ede od niv e XLite.Vidi na google za poveke info.
   
 7. MARTIN_MKD

  MARTIN_MKD
  Intern

  419
  2
  27 ноември 2007
  Пробај со JustVOIP. Ќе си купиш кредит од 5 или 10 евра и ке се утепаш од бесплатен муабет по фиксни телефони ширум светот.

  Инаку да, можеш со слушалки и микрофон пеку компјутер да си правиш муабет
   
 8. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Значи да објаснам за JustVOIP и слични програми од она што го прочитав со JustVOIP добиваш 5 минути бесплатно кога ќе се регистрираш, претпоставувам во оние free земји. Тоа го добив јас кога се регистрирав, а може би даваат и уште минути другите денови незнам уште.
  Друго интересно може да купиш бесплатни кредити од застапници овде во Македонија, а преку JustVOIP може да добиете 120 денови бесплатно да зборите со оние земји означени со Free, односно 300 минути бесплатно секоја недела, откако ќе купиш кредит, а после тоа може слободно да го користиш кредитот што си го купил. Можев да видам дека JustVOIP е поефтино за оние земји со free од skype. Цени овде за временски бесплатните, а овде општиот
   
 9. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Ако може малце да објасниш како фунционира. Дали некој бесплатно успеа да збори без некои трошоци посебно.
   
 10. staki

  staki
  Intern

  147
  3
  26 Јуни 2007
  Asterisk e open source progarm и секој може да го превземе од овде
  Мислам дека е потребно да имаш фиксна IP адреса. Овој систем најчесто се користи во телефонските централи. Дома да го направиш не би ти препорачал.
  Не се потребни некои специфични хардвески делови.
  # Windows 2000/XP/2003
  # Pentium 500MHz or above with at least 128MB RAM
  # Broadband Internet Connection
  Првенстевено е направен за Unix магутоа работи и под windows.
   
  На dzuljo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  фиксна IP адреса??? Ова е за преку интернет или преку ЛАН?
  Abe kako raboti koga nema EXE fajl?
   
 12. secure.boy

  secure.boy
  Intern

  125
  1
  23 Јануари 2008
  Asterisk raboti i vo WAN i LAN okolina, ne e potrebno za Fixed IP add, ako se koristi u LAN treba 5060 da bide otvoreno kon Aserisk
   
 13. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  a kako ke go startuvam koga nema EXE???????
   
 14. TheWizzz

  TheWizzz
  Intern

  123
  3
  1 ноември 2007
 15. lidij@

  [email protected]
  Intern

  2
  0
  8 Мај 2008
  soryy,a dali znaes koj e zastapnik za Makedonija za JustVOIP? Blagodaram!!!!:rolleyes:
   
 16. GLOBAL.NET

  GLOBAL.NET
  Intern

  4
  0
  10 Март 2008
  GLOBAL NET

  Pogledni na nasiot sajtot www.global-net.com.mk
  pokraj JUSTVOIP ima i drugi programi, odnosno paketi
  dokolku ti tebaat poveke informacii obrati se na nasiot
  email : [email protected]
   
 17. lidij@

  [email protected]
  Intern

  2
  0
  8 Мај 2008
  eve moeto iskustvo-zvonev od 12VOIP i od LowrateVoip za Hrvatska.Besplatni se prvite 5 minuti a posle barat kredit.I uste edna zabeleska od 12VOIP se slusase prekrasno.Pobarav informaciji za plakanje na nekoj od voip paketi-cekam odgovor -a posle ke go spodelam so site Vas!!!!:rolleyes:
   
 18. batjoro

  batjoro
  Intern

  10
  0
  15 Август 2008
  jas mozam da vi preporacam voipbuster.com. Imam vece 2 godini izkustvo i e dobar.
   
 19. bosch

  bosch
  Intern

  9
  1
  18 Јуни 2008
  Од мое искуство од сите тие досега спомнати воип провајдери, најдобро имам со www.fastfon.mk , квалитетот е беспрекорен, цените солидни + цела фирма сме на постпејд, плаќаме на крај на месец за тоа што сме зборувале тој месец. Имаат многу добар онлине хелп, како и преку скајп: nikomphone . Со неколку фирми што соработуваме многу и имаме многу телефонски разговори, преку фастфон разговараме бесплатно, ги бараме со обично бирање на телефонски број... Се на се ЕКСТРА добро! И ќе заборавев.. Имаат и callback систем, со што и кај што нема интернет а има фиксен телефон, може да се разговара каде било по супер цени и екстра квалитет!
  Сервисот го користиме и на мобилен телефон, преку фринг, што е многу добро за оние што се во постојано движење !

  Најново - даваат гратис кредит за сите нови корисници, треба само да им пишете на нивната продажба. :D :bravo:
   
 20. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  A вашот сајт е 100% сигурен сакам да кажам не е од систем упаќаш пари а потоа никогаш да не ги добиеш?Бидејќи гледам имате понуди за уплаќање на кредит за Скајп па можеби и ќе пробам
   
 21. Kir4e

  Kir4e
  Intern

  5
  0
  20 oктомври 2008
  Jas za VoIP Razgovori gi koristam www.intspace.info ... Prezadovolensum... eve mozi 3 godini gi koristam ... i kako sto imam razgleduvano niz povejke web strani ... ovie se najdobri vo cenite i isto taka dobro i se Razgovara ...
   
 22. GLOBAL.NET

  GLOBAL.NET
  Intern

  4
  0
  10 Март 2008
  Lidija, dali sega mozes da go kazes iskustvoto so GLOBAL NET ? :)
  Se nadevam deka si zadovolna

  Pozdrav
   
 23. GLOBAL.NET

  GLOBAL.NET
  Intern

  4
  0
  10 Март 2008
  Za ova zboruva naseto ime, nasiot sajt,...
  Zborot i imeto poveke vredat od bilo koi pari na svetot. Javi se, dojdi do kaj nas i ke vidis dali ke te izlazeme....
   
 24. спиро_дт

  спиро_дт
  Intern

  278
  9
  1 oктомври 2008
  Морам да се пофалам од услугите на оваа компаниа www.global-net.com.mk.. веќе долго време ги користам нивните услуги за воип разговори .. и навистина сум задоволен ... посебно до skype ваучерите
   
 25. pimpa

  pimpa
  Intern

  7
  0
  7 Февруари 2009
  Сепак мислам дека најдобро е да се прошта низ град да се информирате за фиксите телефонски оператори и нивните цени за повиците кон мегународните разговори така да не само што ке се скратиш од глава боле кикања низ интернет VoIP системите ке ви се едностави користењето на телефонот и за локално и за национално и мегународно тарифирање :)
   

Сподели

Вчитување...