• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Voip опрема

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
Дали знаете каква Voip опрема ми треба т.с каква слушалка за да прам муабет безжично преку воип клиент , каква опрема на пример треба , рутер мутер ,итн и дали може да се направи од стар телефон жичен , да функционира како воип телефон , ама само за слушање и зборење немора за вртење број?:bravo:
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Бежично разговарање на ВоИП мрежа би ти бил потребен бежичен ВоИП телефон, или евентуално ако го носиш лаптопот со тебе па неговите слушалки и звучници ги користиш како ВоИП телефон. Рутер ќе ти треба исто бежичен со што поголем опсег, колку поголем толку повеќе ќе бидеш покриен со конекција. За мутер не знам, ама за рутер...
Ова е се` за локална мрежа по принципот “напрај си сам“. За нешто поупотребливо (користење на ВоИП а ла мобилен) ќе треба да користиш комерцијални решенија, купиш опрема, претплата и сервис од нив и тераш по патот што провајдерот ќе ти го одреди...
За “штелување“ на обичниот телефон да работи во ВоИП мрежа, може, ама тоа е хакување на мобилните телефони (шрафцигер и лемило), колку е успешно- има луѓе по форуми се фалат дека направиле такво нешто, тоа не е мое искуство така да не би коментирал...
Се надевам дека и ова ти помогна...
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Човекот побара решение за модифицирање на жичен а не за мобилен :D, со горенаведениот линк се овозможува таа опција.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Може може..еве цитат од спецификациите "* Your telephone will be able to be used with any voice software: MSN Messenger, Yahoo Messenger, ICQ etc" .
 

CIA

Intern
22 ноември 2007
14
0
Ako imas internet adsli slicno, kupi si voip ruter sto podrzuva SIP, na primer sip-gw2,Linksys WLAN Router,Fritzbox i slicno, kupi si internetcalls, voipbuster ili nekoj akont od ovie za 5 evra, stavi si obicen telefon na ruterot i vrti , ne treba ni da palis pc ni da koristis softver samo preku obicen telefon vrtis.
www.internetcalls.com, www.voipbuster.com, tuka mozes da gi gledas tarifite ,imeno ovie kompanii imat podrska za viop sip calls, znaci preku ruter da vrtis, ali moze i preku softver .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.273
Мислења
920.379
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно