• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VoIP и IPTV конечно во Македонија

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Според најавите од компанијата, VoIP (говорна услуги преку интернет) и IPTV (интернет телевизија) се значаен дел од услугите, кои ќе им бидат понудени на корисниците.

Во овој контекст, како што вели Претседателот на Одборот на директори Жарко Луковски, Т-Home во Република Македонија влегува како „голем пријател“ кој ќе донесе еден нов свет на искуства и возбудувања и ќе го подобри квалитетот на нашиот живот, со приближувањето до најсовремените телекомункациски трендови.

Конечно, во таа насока е и изјавата на Потпретседателот за управување со брендот Тобиас Шмидт, според кого влегувањето на Т брендот на македонскиот пазар се темели врз основниот концепт дека „животот треба да се сподели“. Оваа идеја совршено го опишува она што го комуницира овој бренд. Бренд понудите им овозможуваат на корисниците да ги споделуваат, а на тој начин и да ги збогатуваат, своите животи преку разменувањето на информации и комуникацијата со другите луѓе.


Извор: T-Home Македонија
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
И сигурно ќе стават нереални цени, спротивно од тоа што voip е со цел да се намалат трошоците...
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Според некои информации кој ги имам слушнато од вработените во Телеком, би требало трошоците за локалните разговори да бидат сведени на нула. Односно сите повици ќе ви бидат бесплатни на локалот (пр.Тетово 044 се ќе биде бесплатно)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Според некои информации кој ги имам слушнато од вработените во Телеком, би требало трошоците за локалните разговори да бидат сведени на нула. Односно сите повици ќе ви бидат бесплатни на локалот (пр.Тетово 044 се ќе биде бесплатно)

:isplashen: Не верувам дека ќе дојде до ова. Штознам, многу розово изгледа :))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Според некои информации кој ги имам слушнато од вработените во Телеком, би требало трошоците за локалните разговори да бидат сведени на нула. Односно сите повици ќе ви бидат бесплатни на локалот (пр.Тетово 044 се ќе биде бесплатно)

Хмммм.... не знам баш за ова. Мора да има некоја замка. Можеби локалните разговори ќе бидат вклучени во претплатата, односно претплатата да може да се искористи за разговори на локално ниво. Нешто слично како кај претплатата за мобилните телефони. :rolleyes:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Јас разбрав дека во определен временски период од денот ќе има бесплатни повици
 

kjos

Intern
2 ноември 2007
8
0
volkot go menuva vlaknoto ama karakterot ne!!!!!
maked telekom izgraden so nasi pari ne dere 18 godini i pred privat i posle i kako i da go smene imeto brendot ili logoto si ostanuva istiot ne se zalazuvajte lugje djabe vi e muabet. Postoi samo edno mozno resenie site srucnjaci od IT go znaat i molcat.
3 Fiksen operator ama operator vo tender da se bara od nego optika za cela makedonija centrala vo skopje i site gradovi zicna mreza vo urbanite sredini interkonekcija so mobilnite i megjunarodnite centri i cvorishta i kraj, se drugo e gola voda.
preku glava mi e od operatori takvi slicni koi nemaat sopstvena infrastruktura i sakaat da pravele "konkurencija" demek,a so sto i na kogo , na telekom a koristat nivna optika nivna interkonekcija ili nivni zicani vrski , ova e smeshno razmislete malce lugje.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
volkot go menuva vlaknoto ama karakterot ne!!!!!
maked telekom izgraden so nasi pari ne dere 18 godini i pred privat i posle i kako i da go smene imeto brendot ili logoto si ostanuva istiot ne se zalazuvajte lugje djabe vi e muabet. Postoi samo edno mozno resenie site srucnjaci od IT go znaat i molcat.
3 Fiksen operator ama operator vo tender da se bara od nego optika za cela makedonija centrala vo skopje i site gradovi zicna mreza vo urbanite sredini interkonekcija so mobilnite i megjunarodnite centri i cvorishta i kraj, se drugo e gola voda.
preku glava mi e od operatori takvi slicni koi nemaat sopstvena infrastruktura i sakaat da pravele "konkurencija" demek,a so sto i na kogo , na telekom a koristat nivna optika nivna interkonekcija ili nivni zicani vrski , ova e smeshno razmislete malce lugje.

Sosema si vo pravo, dodeka nekoj ne se kaci po banderive i razmakne kabel nisto od konkurencija
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Мене пак ми кажаа дека ќе импулсот ќе остане ист, а претплатата ќе биде може и поскапа. Нејсе, IPtv појма неам како ќе биде, ама VOIP ??? Мислам сака некој да ми каже дека никој до сега не зборел преку Skype?? Дека никој не купил телефон за преку VOIP??? Што е новината тука? Ми се чини дека пред едно 3 години на саем(значи кога имаше Инфоком 2 хали) имаше преку 15 или 20 фирми што нудеа VOIP, а доволно беше само да имаш интернет и voila VOIP!
Што е поентата со тоа?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно