• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Водич за купување на нов десктоп компјутер [препораки од gOJDO]

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Другар се жалеше имал лоши фрејмови на валорант на прилично нов лаптоп, лонг стори шорт денес му обезбедивме конфа со 970ка и 2500к.
После пола час, почна да крои планови за 144hz монитор.
Old fucking reliable 2500к, преку 10 години и сеуште му прави мерак на некој.
Секојдневно среќавам несреќни купувачи кои се измамиле и купиле „гејминг“ лаптоп со цел гејминг. На почетокот се залажуваат себе дека е ОК, па потоа сфаќаат дека нема фајде да си гаат илузии и бараат решение, т.е. десктоп ПЦ.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
565
492
Skopje
Секојдневно среќавам несреќни купувачи кои се измамиле и купиле „гејминг“ лаптоп со цел гејминг. На почетокот се залажуваат себе дека е ОК, па потоа сфаќаат дека нема фајде да си гаат илузии и бараат решение, т.е. десктоп ПЦ.

Цел живот сум на десктоп и кога и да седнам на лаптоп, безразлика дали е за обичен меил или нешто да префрлам од УСБ, таква нервоза ми се набива тоа е страшно нешто. Тензично ми е многу кога треба да работам од лаптоп. И другариве гејмаат као на лаптоп, па кога ќе седнат на декстоп кај мене, небо земја разлика им е.

И претходно членот што збореше дека за офис било само лаптоп... Искрено, кај мене на работа све се десктоп ПЦ а ако мене ме прашуваат, нема теорија да прифатам лаптоп. Многу ми е тесно, набиено, башка, ден денес не знам како да зголемам/намалам екран кога по грешка ќе го раширам или намалам на тоа педе*скиот маус пад (знаеш она, со ctrl+skrol на маус :LOL:)

Сакам да ми е удобно, да куцам на нормална тастатура, да кликам и работам со физички добар маус, да гледам на екран... Нема поента сеа да зимаме лаптопи, па после нови монитори, нови тастатури, нови мауси...

На Леново работиме, оние само како екран што се. За Офис како што зборевте, супер се.

Screenshot_2.png
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ај вака, да заклучиме ако може плиз.

Лаптоп со закачени тастатура, маус и 24 инчен монитор, дали на док или директно во порт е сосем небитно, искуството е идентично како на десктоп. Меѓутоа за за да биде искуството како на десктоп ќе си треба лаптоп со 4 јадра најмалку и 8Gb RAM. Немојте да речете дека лаптоп со i5-6500U на пример е исто како на десктоп, зошто тие две јадра мака мачат со офис работи.

Јас работам на i5-8250U на док со Thunderbolt и 2 х 24 инчни монитори како и 200 други мои колеги, биквално е истото искуство како и на десктоп. Јас исто така ја поддржувам идејата дека за Офис работа, лаптоп на Док со 24 инчен монитор е она што треба и што се бара. Меѓутоа мојата работа е патувачка па затоа мора да биде лаптоп ради практични причини. Мене лично не би ми правело разлика и би преферирал секогаш десктоп наспроти лаптоп ако не морам да патувам.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,779
Јас работам на i5-8250U на док со Thunderbolt и 2 х 24 инчни монитори како и 200 други мои колеги,

Аман бе 2 монитори за 200 души? Да отвориме тема да донираме, како работите така не е хумано.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
giphy.gif


Абе вие LGA775 процесори за 300 денари продавате ќе сте донирале монитори хахаххаха
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,859
1,970
Епа ок, работете на десктоп без да купите маус и тастатура.
Не знам како ќе се изведе тоа. Експерти сте, ќе се снајдете. Во меѓувреме, тие глупите со лаптоп исто може да приклучат тастатура и маус. И монитор. И уште еден. Па стануваат три монитори (лаптопот си има монитор, ако не сте знаеле, пресметале...).
За тоа колку траат лаптопи. Дома имам два, едниот има 11 години, другиот има 9. Тој 9 годишниот е со и7 и 16гб рам со ссд и си тера без проблем и троа захтевни работи. Стар е, ама си работи. А не дремел на биро. Значи траат.

Значи, ценовно исто, работно искуство исто, практичност на страна на лаптоп.
Тоа што се продаваат десктоп офис конфигурации не значи ништо. Се продаваат и цигари. Не значи дека е добро.

Вашио. Прост дизајн работи си. Сложеното не го чепкај. Штом не ти стигаат 32 рам, ич не чепкај сложено. Оти сложеното ете со 16-32 се работи без проблем.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,323
4,091
Ај вака, да заклучиме ако може плиз.

Лаптоп со закачени тастатура, маус и 24 инчен монитор, дали на док или директно во порт е сосем небитно, искуството е идентично како на десктоп. Меѓутоа за за да биде искуството како на десктоп ќе си треба лаптоп со 4 јадра најмалку и 8Gb RAM. Немојте да речете дека лаптоп со i5-6500U на пример е исто како на десктоп, зошто тие две јадра мака мачат со офис работи.

Јас работам на i5-8250U на док со Thunderbolt и 2 х 24 инчни монитори како и 200 други мои колеги, биквално е истото искуство како и на десктоп. Јас исто така ја поддржувам идејата дека за Офис работа, лаптоп на Док со 24 инчен монитор е она што треба и што се бара. Меѓутоа мојата работа е патувачка па затоа мора да биде лаптоп ради практични причини. Мене лично не би ми правело разлика и би преферирал секогаш десктоп наспроти лаптоп ако не морам да патувам.
i5 8250U толку безвезе спушта клок да уплав имам фатено од U процесори. Само заради тоа мислам дека би размислил за десктоп/лаптоп или барем да не е U процесор. А на батерија па тек? Ауууууу гробишта. Од тука MacBook Air M1 ми делува како логично решение за лаптоп ако малиот екран не е проблем, односно да може да се користи ем како десктоп - ем да држи батерија многу - ем да има одлични перформанси.
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
205
391
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC Curved Gaming Monitor VA Panel 1440p 165Hz 1ms MPRT
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Ви ја разбирам потрбата од лаптоп како офис компјутер но само и само ако има потреба од мобилност. Значи не сите компании заработуваат од пишување код, изработка на софтвер, дизајн или милион други професии каде се заработува задно со компјутер, така да се изразам. Има и компании каде примарната заработка е од друга дејност, они компјутерот го користат како помошно средство (од каде да знам, некој финансиски софтвер, материјален, царински итн). И сега тука треба да им купиме лаптоп, док, приферија и еден или два монитори . Плус одржување хардвер на десктоп е каде, каде полесно. Значи гледајте ги работите пошироко, си има предност и едното и другото. Ако во некој случај едното е подобро, во друг случај не и обратно.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
350
584
Мрзен Ораовец
Епа ок, работете на десктоп без да купите маус и тастатура.
Не знам како ќе се изведе тоа. Експерти сте, ќе се снајдете.
Борче (Донирај Компјутер) ми е комшиа, ќе се најде некој шкарт маус и мембранска тестатура де еее. Решен проблем.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
i5 8250U толку безвезе спушта клок да уплав имам фатено од U процесори. Само заради тоа мислам дека би размислил за десктоп/лаптоп или барем да не е U процесор. А на батерија па тек? Ауууууу гробишта. Од тука MacBook Air M1 ми делува како логично решение за лаптоп ако малиот екран не е проблем, односно да може да се користи ем како десктоп - ем да држи батерија многу - ем да има одлични перформанси.
Истата приказна е и со H процесорите. Пред некоја недела коментирав за истото. Интел и лаптоп не оди заедно, секогаш АМД пред Интел за лаптоп, карентли.
Иначе имав Latitude 5580 со i5-7500u, батеријата траеше по 7-8 часа, под power save и повеќе. Батеријата се поду едно време и го отвори лаптопот inside out. Го сменив со latitude 5590, идентичен лаптоп само со i5-8250U. Батеријата трае 3 часа преку сила, 4 часа со power save. Кога ќе го чујам како рика веднаш знам дека некоја скрипта извршува во позадина... нов лаптоп. Simply трагедија.

Така да лаптоп си има и повеќе предности ама и повеќе маани.
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
114
Истата приказна е и со H процесорите. Пред некоја недела коментирав за истото. Интел и лаптоп не оди заедно, секогаш АМД пред Интел за лаптоп, карентли.
Иначе имав Latitude 5580 со i5-7500u, батеријата траеше по 7-8 часа, под power save и повеќе. Батеријата се поду едно време и го отвори лаптопот inside out. Го сменив со latitude 5590, идентичен лаптоп само со i5-8250U. Батеријата трае 3 часа преку сила, 4 часа со power save. Кога ќе го чујам како рика веднаш знам дека некоја скрипта извршува во позадина... нов лаптоп. Simply трагедија.

Така да лаптоп си има и повеќе предности ама и повеќе маани.

11800H e прав sвер. Не ни помислувам на АМД. Батерија на гејминг лаптоп ми трае и до 4 часа повеќе од претходниот.
Тивок, ладен и sверски и тоа добро оптоварен.
Така да не ти држи баш вода oва.
Добро е што амд извади конкурентски модели па колку толку ги стабилизира цените.
Инаку 11800H ќе беше како цел лљптоп како што беше тргнала работата
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
11800H e прав sвер. Не ни помислувам на АМД. Батерија на гејминг лаптоп ми трае и до 4 часа повеќе од претходниот.
Тивок, ладен и sверски и тоа добро оптоварен.
Така да не ти држи баш вода oва.
Добро е што амд извади конкурентски модели па колку толку ги стабилизира цените.
Инаку 11800H ќе беше како цел лљптоп како што беше тргнала работата
Пиши кој точно модел го имаш.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,465
1,282
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кога ќе го чујам како рика веднаш знам дека некоја скрипта извршува во позадина...

До скоро користев Lenovo y530 Legion со i7 8750... тивок беше само кога е исклучен :)
Се префрлив на MacBook Pro со M1 +27" dell U2722D, лаптопот ем лета ем ладен ем уште немам слушнато звук од него во ниедна ситуација до сега... тотално штама при работа.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,241
Одлична тема, одлично склопен текст, потрошено време, вложено знаење, огромна помош за неедуцирани и неупатени купувачи, но исто така и за оние кои се упатени а се двоумат околу изборот на компоненти.
Со вака "сожвакан" текст, жалосно е да се прашува, препрашува и полемизира.
Секоја чест!
 

Gronk

Intern
20 март 2021
21
10
@gOJDO браво за трудот :) Бидејки не се разбирам, би ми помогнал ли ти или некој од вас кој се разбира да склопиме една конфигурација(без монитор) до околу 20.000? Наменета за 14 годишно дете за игрње, филмови, школо. Анхоч, Сетек или нешто трето, сеедно.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
712
740
Струга
@gOJDO браво за трудот :) Бидејки не се разбирам, би ми помогнал ли ти или некој од вас кој се разбира да склопиме една конфигурација(без монитор) до околу 20.000? Наменета за 14 годишно дете за игрње, филмови, школо. Анхоч, Сетек или нешто трето, сеедно.

Додади уште една 0 на таа сума батко. /s

Иначе од водичот:
Препорачана конфигурација за оваа намена која во моментов важи за многу брза, но за истата намена ќе биде и доволно брза и во блиска иднина (наредни 3-4 години) би ја предложил следнава:
  • Матична плоча: Gigabyte B550M-DS3H
  • Процесор: AMD Ryzen 5650G
  • RAM меморија: 16GB, 2x Kingston HyperX Fury BLack 8GB DDR4 3200MHz
  • SSD: Samsung 980 500GB NVMe PCI-e 3.0
  • Куќиште: Modecom Oberon PRO LE
  • Напојување: nJoy! Ayrus 500W 80+

Цената на оваа конфигурација е 33.500 денари.

Нешто вакво со помал калацитет SSD и 1 TB хард диск за почеток би било океј (најблиску за таа цена што ја наведи). Потака, здравје кога (ако) се доведат цените на графичките картички на пристојно ниво, би можел да направиш апгрејд, при што перформансите за игри драстично би се зголемиле.

Или барај на старо, само пази зошто во моментално време бричат.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@gOJDO браво за трудот :) Бидејки не се разбирам, би ми помогнал ли ти или некој од вас кој се разбира да склопиме една конфигурација(без монитор) до околу 20.000? Наменета за 14 годишно дете за игрње, филмови, школо. Анхоч, Сетек или нешто трето, сеедно.
Барај половно батко, зошто ново нема да влезе во тој буџет, ќе замине најмалку 28.000
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,188
2,126
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
@gOJDO браво за трудот :) Бидејки не се разбирам, би ми помогнал ли ти или некој од вас кој се разбира да склопиме една конфигурација(без монитор) до околу 20.000? Наменета за 14 годишно дете за игрње, филмови, школо. Анхоч, Сетек или нешто трето, сеедно.
Ова буџет конфигурација, во моментов е највеќе што може да се добие за тие пари.
Продавам буџет гејминг PC, составен од ефтини а сепак употребливи компоненти. Ваше е да искеширате и уживате во благодетите што ги нуди овој персонален компјутер (kolov bjuti i nitvor spid se igraat na high).
Во прилог список на компоненти и цени со цел да увидите како е формирана финалната сума.
*напомена: компонентите не се продаваат одделно, цените се ставени само за reference, ако некој ми прати понуда или ме праша во приватна порака дали се продаваат одделно, ќе подлежи на пцовки и други погрдни зборови.

Core i5 6400 - 3.500
MSI H110M PRO-VD PLUS - 1.500
8GB G.Skill Aegis 3000MHz 16-18-18-38 - 1.600
Asus Cerberus 1050Ti - 10.000 (купена од Setec декември 2021)
InPower case + 90mm fan - 1.000
CoolerMaster 460W PSU - 1.200
1TB Toshiba HDWD110 - 1.200

Вкупно: 20.000 денари
Не ми дава да внесам линк, се работи за конфигурација на продажба од @Вајкинг
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ова буџет конфигурација, во моментов е највеќе што може да се добие за тие пари.

Не ми дава да внесам линк, се работи за конфигурација на продажба од @Вајкинг
Да, за дете, школо, играње, во моментов НЕ може да се состави подобра конфигурација до 20.000 денари. Само да се доплати 2000-5000 денари за 250 - 500Gb SSD и ова ќе врши работа со години.
 

Bate Sase

Gaining Experience
27 мај 2021
141
111
Недојдија
Ја мислам дека за тебе ова ќе е сосем доволно. Vegata ќе му доволна за исграње на low. Можеби и само 6GB ќе му бидат доволни на детето
(2 GB за vega ќе одат секако). Гојдо можеби ќе може и троа поефтино да му состави. Само уште кукиште некое за 1500.
New Picture (3).jpg

Иначе да, со горе наведената конф. со 1050ti супер, само зависи човекот дали сака половно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,646
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно