Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Водич за купување на нов десктоп компјутер [препораки од gOJDO]

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
220
670
www.IT.mk
Најголем дел од вас кои го читате ова повеќепати до сега сте имале потребата да купите нов компјутер… Од процесот на набавка на нов персонален компјутер произлегуваат многу прашања од технички, економски и практичен аспект во однос на изборот на компонентите кои најдобро ќе ги задоволат вашите потреби, а ќе бидат и во согласност со планираниот буџет. Доколку не сте ИТ ентузијаст кој континуирано и активно ги прати случувањата на хардвер сцената и пазарот ќе треба да потрошите многу драгоцено време читајќи статии и споредби за да имате појасна слика при изборот на оптималните матична плоча, процесор, графичка картичка, РАМ меморија и останатите компоненти од вашиот иден компјутер.

За жал, мнозинството купувачи немаат доволно време и желба за да ги проучат работите пред купување, но за среќа постојат стручни лица и компании кои веќе ги имаат проучено овие работи и кои можат да дадат соодветна препорака. За среќа, тука е @gOJDO.

Повеќе > Водич за купување на нов персонален компјутер [препораки од gOJDO] ⋆ IT.mk
 • Дали се согласувате со предлог конфигурациите?
 • Кои се вашите сугестии за ултимативна гејминг конфигурација?
 • Која е вашата сугестија за mid-range компјутер за канцелариска работа?
 • Што би сугерирале за некој кој бара моќен workstation?
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
264
198
Она на фан пејџот каде што пишува [препорачано од gOJDO] -Допипишете нешто во стилот [препорачано од членот на форумот gOJDO]
Пошо некој што не ги знае работите како стојат би му изгледало како ,,Гојдо препорачува"

Да не ме сватите погрешно.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.400
3.431
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Значи овој @gOJDO мисли ние така :)
10+ за топикот :)
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
93
Asus H510
Core i5 10100F
 • RAM меморија: 16GB 2x Kingston HyperX Fury Black 8GB DDR4-2667 CL16
 • Графичка картичка: Asus GTX 1650 TUF OC 4GB
 • SSD: A-Data SU630 240GB SATA
 • HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB
 • Куќиште: PowerBox SY-133C + 120mm fan
 • Напојување: 200W реална моќност, вградено заедно со куќиштето
Цената на оваа конфигурација е 39.000 денари ???

дали ова вградено напојување од 200w e доволнo за овој компјутер? Или онака е трефнато колку да падне цената. Да не прочури за недела дена.

Како и да е. Дали ти го имаш овој компјутер по оваа цена да речеме утре?
Бидејќи некако прениска ми е цената. Како што рачунав испаѓа 47000 денари по другиве места.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.642
5.538
Супер напис, бескрајно поинтересно од тракаташки други што се пишувани, од друга страна пак ми се допаѓа што gOJDO пишал за ствари што ги има тука. Е сега мене највеќе ме заинтересира изборот на SSD А-Data SU630 (ваљда и SU650). Имено се работи за многу пристојно ценовно позициониран диск кој би можел многу да значи за офис работници и слично. Јас секогаш сум одел на Самсунг варијанта за што помирна глава, особено читајќи ги хорор приказните за Кингстон А400.

Оттаму и моето прашање. Дали SU630 и SU650 важат за reliable (надежни) дикови за нормална употреба? Под нормална подразбирам читање и запишување 10 години во офис околина како основен диск, со смешна запишливост годишно. Дали SU800 за ситна доплата е пологичен заради рамот? Или сепак Samsung?

Ова е многу важна работа за офис конфигурации ако е ваква работата.
 
Последна промена:

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.120
1.387
orgrimar
Asus H510
Core i5 10100F
 • RAM меморија: 16GB 2x Kingston HyperX Fury Black 8GB DDR4-2667 CL16
 • Графичка картичка: Asus GTX 1650 TUF OC 4GB
 • SSD: A-Data SU630 240GB SATA
 • HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB
 • Куќиште: PowerBox SY-133C + 120mm fan
 • Напојување: 200W реална моќност, вградено заедно со куќиштето
Цената на оваа конфигурација е 39.000 денари ???

дали ова вградено напојување од 200w e доволнo за овој компјутер? Или онака е трефнато колку да падне цената. Да не прочури за недела дена.

Како и да е. Дали ти го имаш овој компјутер по оваа цена да речеме утре?
Бидејќи некако прениска ми е цената. Како што рачунав испаѓа 47000 денари по другиве места.
за 500 ден има 700 ватно во анхоч и нема гајле, иначе имаше гојдо вакви по 38890 ден до пред 20 мин
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
1.034
1.794
Скопје
Конечно го добивме она што со години го мантравме за конфигурации, имам една забелешка за премногу релативно неквалитетни делови во конфигурациите. Јасно ми е дека тоа се троши ама дека се препорачува истото, малку ми е навредливо.
Едит. Воедно има една мала грешка i5 10100F е најверојатно i3.
 
Последна промена:

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.120
1.387
orgrimar
Конечно го добивме она што со години го мантравме за конфигурации, имам една забелешка за премногу релативно неквалитетни делови во конфигурациите. Јасно ми е дека тоа се троши ама дека се препорачува истото, малку ми е навредливо.
ами наместо 20 конфигурации нека ја ставеше најаката од 300 000 ден и решен проблем. Ем брза ем квалитетно сфе а и немаше да губи часови да остава многу, него 10 реда текст само, исто и за читање многу полесно.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
422
356
Секоја чест @gOJDO (y)Навистина убаво што вака си сублимирал. Добро би било, секако, доколку си во можност во иднина да направиш ваков водич и за лаптопи.:)
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
93
за 500 ден има 700 ватно во анхоч и нема гајле, иначе имаше гојдо вакви по 38890 ден до пред 20 мин
Еве нека потврди членот дали ќе биде во ред напојувањето.
Мене ми е малку безврска да се стави најевтино напојување.
Бидејќи нели целта е да биде функционален компјутерот.

И дали се тие моментални цени.
Или цената е од прилика пишана. Тоа што си пишал дека се потрошил пред 20 минути во недела, ќе го сфатам како шала.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.188
14.244
Леле темава и конфигурацииве :LOL:

Препорачана конфигурација за Офис работа AMD Ryzen 5650G... за да биде побрза офис конфигурацијата Ryzen 9 5900X. А Гејминг конфигурација Процесор: Ryzen 5 5600X.

Како да ве сфати човек сериозно со вакви циркузи?

Минимална конфигурација за офис AMD Athlon 300GE.... а хау абаут i7-7700k за 2 миљарди денари?

Башка, никаде не гледам, барем во Office конфигурации Windows 10 Pro или Home во цената на чинење. Тоа е многу важно за компании и канцелариски компјутери. Ако сте заборавиле, во 2014-та го сменија законот, за бесправно користење на апликативен софтцер веќе не се одговара прекршочно, туку кривично. Секоја чест, професионалци.
 
Последна промена:

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.551
3.145
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Во секој случај респект за времето и трудот @gOJDO.
Имам една забелешка, во ова office конфигурација што ја посочи @Astro со Ryzen 5900x, се предлага :
SSD: Samsung 980 Pro 1TB NVMe PCI-e 4.0
SSD2: Samsung 870 QVO 4TB SATA

Второто SSD е оверкил, покрај Samsung 980 Pro 1TB, целосно непотребно е второ SDD со капацитет од 4 TB. Ова ССД кошта на 22.000, може комотно да се стави 4 TB HDD од 5-6.000 и ќе ја брка истата работа за складирање на податоци, секако NVMe ќе се користи за heavy-lifting.
SSD само за скалдирање, сеуште скапо а и непотребно во однос на HDD.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
314
229
Супер напис, бескрајно поинтересно од тракаташки други што се пишувани, од друга страна пак ми се допаѓа што gOJDO пишал за ствари што ги има тука. Е сега мене највеќе ме заинтересира изборот на SSD А-Data SU630 (ваљда и SU650). Имено се работи за многу пристојно ценовно позициониран диск кој би можел многу да значи за офис работници и слично. Јас секогаш сум одел на Самсунг варијанта за што помирна глава, особено читајќи ги хорор приказните за Кингстон А400.

Оттаму и моето прашање. Дали SU630 и SU650 важат за reliable (надежни) дикови за нормална употреба? Под нормална подразбирам читање и запишување 10 години во офис околина како основен диск, со смешна запишливост годишно. Дали SU800 за ситна доплата е пологичен заради рамот? Или сепак Samsung?

Ова е многу важна работа за офис конфигурации ако е ваква работата.
SU650, 240гб, го имам две години на десктоп машина, на него се инсталирани сите тракатанци (виндоус, софтвери), а останатите два дискови (HDD) ги користам за бекап. Ретко кога се гаси пц-то, а често се остава да заврши со процесирање на скрипта/квери и преку цела ноќ, немам никаква поплака.
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
108
93
Јас барав тој да одговори
Бидејќи ако се точни пишаните цени, тогаш браво за трудот и успехот да набави делови по конкурентни цени.

Во спротивно пример ако некоја X oсоба го прочита текстот и отиде во дуќан, а таму испадне друга цена, за мене текстот е повеќе шпекулација отколку помош.
Го ценам неговиот 'професионализам" за компјутери, но имформациите треба да бидат точни, а не да има разлика кај деловите. За пример ја земав конфигурацијата од 39900 ден.. во кој ставил такво напојување, а дали воопшто може и како ќе работи, компјутерот со него е знак прашање.
 
Изменето од модератор:

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
За пример ја земав конфигурацијата од 39900 ден.. во кој ставил такво напојување, а дали воопшто може и како ќе работи, компјутерот со него е знак прашање.
Јас претпоставувам дека 200 вати го навел како минимум, значи најдолна граница со 1650 карта.
Лично несум приметил во неговите огласи да има напојување помалку од 350 реални вати.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.120
1.387
orgrimar
Човек не си прави филмови.
Тераси комшии. Му отишле компјутерите во недела за 20 минути.

Јас барав тој да одговори
Бидејќи ако се точни пишаните цени, тогаш браво за трудот и успехот да набави делови по конкурентни цени.

Во спротивно пример ако некоја X oсоба го прочита текстот и отиде во дуќан, а таму испадне друга цена, за мене текстот е повеќе шпекулација отколку помош.
Го ценам неговиот 'професионализам" за компјутери, но имформациите треба да бидат точни, а не да има разлика кај деловите. За пример ја земав конфигурацијата од 39900 ден.. во кој ставил такво напојување, а дали воопшто може и како ќе работи, компјутерот со него е знак прашање.
не се разбирам многу во компјутери ама дека комшија морално беше, иначе јас само тие од 700 вати 500 ден ги земам презадоволен
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.188
14.244
Јас претпоставувам дека 200 вати го навел како минимум, значи најдолна граница со 1650 карта.
Лично несум приметил во неговите огласи да има напојување помалку од 350 реални вати.
А кој спомнал некогаш реални вати на напојување? И како било кој знае колку се реалните вати на некое напојување?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.780
4.444
Супер статија, браво за трудот!

@Вајкинг "Се промовирал" - ти седни и искуцај волкава издржана статија па промовирај се и ти.

Да сум n00b многу радо би му ги дал парите не некој што има вакви познавање на хардвер. Тоа дали и колку ќе заработи од мене си е негово - никој за беспари не ти работи во денешно време.

Можеби за мене би си сменил некои од компонентите, но како генерален guideline во моментот сосема коректно срочен напис.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.047
2.324
Ги гледам конфигурациите, ги гледам цените... нема монитор во тие цени...
За класично офис работење сега постои лаптоп. Десктоп е само и само ако мора да е поефтино од лаптоп. Плус како што веќе пишаа, офис конфигурација без да има инсталација на прозорци... не проаѓа.
Работен лаптоп? Од 700евра нагоре е ок. За 1000 има солидни лаптопи на кои и тоа како може да се работи. Над 1500 има ѕверови за работа.
Десктоп работна станица, а упорно да се нуди 32 наместо 64гб рам?

За гејминг нема да коментирам, не ме интересира и не сум во тек.

Водичот во скратена верзија:
Купете си лаптоп, не се заебавајте со десктоп, освен ако стварно мора да е десктоп.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.133
Мислења
956.123
Членови
34.528
Огласи
2.330
Најнов член
someone23456789
На врв Дно