• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Водич за избор на фото апарат

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.538
3.472
Ресен
Дали вреди Canon eos 2000d, да се купи во 2022 година. Немам некој буџет, тотален аматер и прв пат купувам, некој ако може да ми помогне. Најмногу би го користел за портрети и прошетки во планина, каков објкетив би требало да купам со него дополнително. Ви благодарам ☺
Вреди и ниеден телефон нема да го замени најевтиниот 50мм објектив за портрети.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.591
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Од причина што 90% од купувачите на ентри левел апарат го забаталуваат уште првиот месец, препорачуваме да почнат со телефон и обработка на RAW во лајтрум / фотошоп. Штом прашува кој апарат да го купи тој/таа не знае ништо за апаратите. Па оттука и не го интересира фотографија.

Камера од телефон и апарат не може да се споредуваат. Неколку зошто:

  • апарат со поголем сензор обезбедува значајно повеќе податоци во фотографија / видео.
  • брз објектив на апарат со поголем сензор обезбедува природно боке за разлика од телефон кој многу често се базира на вештачка интелегенција.
  • апарат дозволува огромен дијапазон на фокални должини. Телефон има две-три од кои само една е главна камера.
  • апарат има физички команди за многу операции. Телефонот има поставки, колку да ги има, но во суштина многу мал број се вистински употребливи. Што заради закопаност во менито, што и заради ограничена функционалност.
  • новите апарати се чудесија. Посебно фул фрејм. Имаат употреблива фотографија и на ISO од 10000. Новите мирорлес објективи се голем чекор напред во поглед на резолуција и детали.
итн.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
204
293
Секој пат кога ќе сликам со мојот ентри левел Nikon D3300 и ентри левел објективчиња сфаќам колку се монотони и сиромашни сликиве од iPhone 11 Pro и iPhone 12 Pro кои секојдневно ги користиме со сопругата.
Секој пат кога ќе добијам инспирација за некоја кул слика си викам како не ми е апаратот тука пошто со телефон е неизводлива (bokeh идеи, long exposure идеи)…
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Секој пат кога ќе сликам со мојот ентри левел Nikon D3300 и ентри левел објективчиња сфаќам колку се монотони и сиромашни сликиве од iPhone 11 Pro и iPhone 12 Pro кои секојдневно ги користиме со сопругата.
Секој пат кога ќе добијам инспирација за некоја кул слика си викам како не ми е апаратот тука пошто со телефон е неизводлива (bokeh идеи, long exposure идеи)…
Од моја перспектива … пред недела две го земав првиот фото апарат (не рачунам 2 point and shoot).

Скидам капу на инжинерите што работат на мобилни телефони.

Значи огромен “риспект”, кудос, браво.

Апрат си е друго ниво сепак има една цел и си ја врши како што треба, голем сензор, објективи, целосна контрола на сите параметри итн итн., реални да бидеме нема споредба.

Алииии …. Сликиве што ги вади телефонче малце поголемо од кутија цигари (13 мини), без чепкање подесувања, немаш леќи, мал сензор … а сепак резултатот е визуелно многу блиску до апаратот, за видео да речам и можеби подобар од апаратот.

Ноќна фотографија е пондрастична разликата, физика си е физика … но телефонот на статив исто вади неверојатни слики.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
Nikon CoolPix L810 и покрај толку години, околу 5 години изминати досеа не се најде ниеден мобилен телефон да обезбеди живописни бои на природа во зеленило и во оштрина на слики.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Nikon CoolPix L810 и покрај толку години, околу 5 години изминати досеа не се најде ниеден мобилен телефон да обезбеди живописни бои на природа во зеленило и во оштрина на слики.

Yeah, no.

Sensor:
1/2.3"
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
105
73
Дали може предлог за апарат, би го користела за патување, воглавном - градби, портрети, пејзажи. Не ми е за професионална употреба.

Буџет - до 800 евра.

Не сум многу стручна, па не сакам да утнам, и да си ги фрлам за џабе парите.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
Дали може предлог за апарат, би го користела за патување, воглавном - градби, портрети, пејзажи. Не ми е за професионална употреба.

Буџет - до 800 евра.

Не сум многу стручна, па не сакам да утнам, и да си ги фрлам за џабе парите.
За почетници се препорачани тие D3200/D3300 серијата. Па после тоа се иде на некоја поскапа варијанта. Иако јас почнав прво со CoolPix L8xx серијата за почетници, бидеќи ги имаат сите потребни работи за добра фотографија исто така и добар оптички и дигитален зум.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дали може предлог за апарат, би го користела за патување, воглавном - градби, портрети, пејзажи. Не ми е за професионална употреба.

Буџет - до 800 евра.

Не сум многу стручна, па не сакам да утнам, и да си ги фрлам за џабе парите.

Сем за портрети, и некои ептен специфични кадри, телефон во комбинација со кастом камера софтвер ќе биде подобар или еднаков а воедно ќе биде и мини компјутер и што уште не, особено ако е APS-C формат.

Препорака за било кој уред со HMX сензор + оптичка стабилизација, или OV48C, или GN2 исто така со OIS.


Oд тука па накај следните страни. Еве што прави Mi 10 Lite со ентри левел сензор + кастом софтвер, замисли хај енд уред,

img_20211227_133750_arcide_v4_2_december_24-_hdr_model-_color-_hdr_frames-_sharpness-xml-jpg.107887
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
Сем за портрети, и некои ептен специфични кадри, телефон во комбинација со кастом камера софтвер ќе биде подобар или еднаков а воедно ќе биде и мини компјутер и што уште не, особено ако е APS-C формат.

Препорака за било кој уред со HMX сензор + оптичка стабилизација, или OV48C, или GN2 исто така со OIS.


Oд тука па накај следните страни. Еве што прави Mi 10 Lite со ентри левел сензор + кастом софтвер, замисли хај енд уред,

img_20211227_133750_arcide_v4_2_december_24-_hdr_model-_color-_hdr_frames-_sharpness-xml-jpg.107887
Со мобилен никад нема да постигнеш добар зум а воедно добра фотка.
Screenshot_253.png Screenshot_254.png Screenshot_255.png Screenshot_256.png Screenshot_257.png
А тек овоа е од 2015та :D
За жал ги немам оригиналните фотки, овие од фб ги извадов, а таму колку што знаеме сите го осакатуваат квалитетот на фотографијата.
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
105
73
Сем за портрети, и некои ептен специфични кадри, телефон во комбинација со кастом камера софтвер ќе биде подобар или еднаков а воедно ќе биде и мини компјутер и што уште не, особено ако е APS-C формат.

Препорака за било кој уред со HMX сензор + оптичка стабилизација, или OV48C, или GN2 исто така со OIS.


Oд тука па накај следните страни. Еве што прави Mi 10 Lite со ентри левел сензор + кастом софтвер, замисли хај енд уред,

img_20211227_133750_arcide_v4_2_december_24-_hdr_model-_color-_hdr_frames-_sharpness-xml-jpg.107887
Samsung S21 имам, ако ти значи нешто :) Ама за сликање најмалце го користам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Samsung S21 имам, ако ти значи нешто :) Ама за сликање најмалце го користам.

Да можеше лесно да се стави GCAM ќе беше топ, ама Samsung не се сака со GCAM.

Еве кај Xiaomi GN2, практично скоро да нема шум дури и позади изворите на светло, неверојатен квалитет, мана се разбира контролата на светла, можно е да не ми беше целосно чиста леќата на фоткава.

IMG-20220111-052935-Arcide-26-Dec-Matteo-Andrei-Marjan-custom-sliders-awb-nm-xml-xml-NIGHT.jpgКако за споредба, S21Ultra, сток камера, не е исто време, ама може да се види дека се работи за драстично помал квалитет.

20210310-045236-1.jpg
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.538
3.472
Ресен
Да можеше лесно да се стави GCAM ќе беше топ, ама Samsung не се сака со GCAM.

Еве кај Xiaomi GN2, практично скоро да нема шум дури и позади изворите на светло, неверојатен квалитет, мана се разбира контролата на светла, можно е да не ми беше целосно чиста леќата на фоткава.

Како за споредба, S21Ultra, сток камера, не е исто време, ама може да се види дека се работи за драстично помал квалитет.
Телефон и подобри слики да вади, не е то то. Самото присуство на апаратот со тебе те тера да размислуваш поинаку, да бараш слики и таму да ти е фокусот.
Од како имам телефон со камера, на прсти бројам кога си имам речено “еееј да сликам ова, убаво ќе испадни“.

Ова со Гкам не држи вода во оваа тема.

За почетници се препорачани тие D3200/D3300 серијата. Па после тоа се иде на некоја поскапа варијанта. Иако јас почнав прво со CoolPix L8xx серијата за почетници, бидеќи ги имаат сите потребни работи за добра фотографија исто така и добар оптички и дигитален зум.
Старички се овие, 3500 е сега актуелната.

@Benedicta како женско претпоставувам големината нема да ти е проблем чак и подбро ќе биде да одиш на основните модели кое со помали и полесни наместо некој од средната класа на старо пример кој е поголем/потежок.

Лично јас би зел Canon EOS 250D, не знам во другите продавници како се цените, доаѓа веќе со објектив 18-55 и стабилизација кој ќе ти се најде за сè, не е сјаен ама си брка работа. Дисторзијата од широкоаголните кадри се исправа со 1 клик на популарниве програми.
Има тачскрин, ваерлес, блутут, вифи и одлична батерија (ако не го користиш екранот)

За портрети и тој ценовен ранг нема бегање од пластик фантастик 50mm F1.8 (мада сега е метален)
Ако не ти е проблем да менуваш објективи и напати да одиш чекор напред/назад би додал и Canon 24mm 2.8. Вака имаш широкоаголен кој е далеку подобар од 18-55, по оштар, поголема бленда (повеќе светло), помала дисторзија, мал, лесен, закон.

Комплет ова ќе ти дојди 880€ горе долу ако го земиш истиов сетап од кај нас, а ако го начекаш апаратот само тело без кит објектив тогаш оди накај 750€.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.591
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дали може предлог за апарат, би го користела за патување, воглавном - градби, портрети, пејзажи. Не ми е за професионална употреба.

Буџет - до 800 евра.

Не сум многу стручна, па не сакам да утнам, и да си ги фрлам за џабе парите.

Предлогот од @Sharlovski е одличен. За патувања исто може да разгледаш мирорлес апарат на Канон, Никон или Сони. Помали се споредено со DSLR. Многу подобро снимаат видео што може да е предност. Пректично само мирорлес ќе се произведува во иднина.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Телефон и подобри слики да вади, не е то то. Самото присуство на апаратот со тебе те тера да размислуваш поинаку, да бараш слики и таму да ти е фокусот.
Од како имам телефон со камера, на прсти бројам кога си имам речено “еееј да сликам ова, убаво ќе испадни“.

Опишав претходно за ова, ако го сакаш филингот телефон не е за тебе, зборував повеќе за техникалии.
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Дали може предлог за апарат, би го користела за патување, воглавном - градби, портрети, пејзажи. Не ми е за професионална употреба.

Буџет - до 800 евра.

Не сум многу стручна, па не сакам да утнам, и да си ги фрлам за џабе парите.
Jaс земав Fujifilm X-T200 пред 2-3 недели, мислам дека би било добра идеа да отидеш до Пиксел плус во беверли да ѕирнеш и да направиш муабет со типчето таму, ќе ти објасни што како.
Плус ќе можеш да видиш во живо габаритот и тешината на самите апарати.
Предлозите од членовите се супер, не слушај ако некој ти вика дека можеш со телефон да доловиш тоа што можеш со апарат :) едноставно нема споредба.
Но секако дека можеш да извадиш доста добри слики и со мобилен, зависи од условите и знаењето на тој што ракува со телефонот/апаратот.

Колку за споредба 2 ноќни слики и 2 "Time-lapse" видеа, со Fuji-то и со iPhone 13 mini (според многу рецезенти на нет 13pro е најдобрата камера за 2021) ... значи entry level mirrorless vs малтене најдобрата камера на мобилен
https://boban100.synology.me:5001/mo/sharing/loGrdQFlS
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.549
14.186
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Jaс земав Fujifilm X-T200 пред 2-3 недели, мислам дека би било добра идеа да отидеш до Пиксел плус во беверли да ѕирнеш и да направиш муабет со типчето таму, ќе ти објасни што како.
Плус ќе можеш да видиш во живо габаритот и тешината на самите апарати.
Предлозите од членовите се супер, не слушај ако некој ти вика дека можеш со телефон да доловиш тоа што можеш со апарат :) едноставно нема споредба.
Но секако дека можеш да извадиш доста добри слики и со мобилен, зависи од условите и знаењето на тој што ракува со телефонот/апаратот.

Колку за споредба 2 ноќни слики и 2 "Time-lapse" видеа, со Fuji-то и со iPhone 13 mini (според многу рецезенти на нет 13pro е најдобрата камера за 2021) ... значи entry level mirrorless vs малтене најдобрата камера на мобилен
https://boban100.synology.me:5001/mo/sharing/loGrdQFlS
boban984 беше зафатено на synology.me?
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
204
293
За портрети и тој ценовен ранг нема бегање од пластик фантастик 50mm F1.8 (мада сега е метален)
Ако не ти е проблем да менуваш објективи и напати да одиш чекор напред/назад би додал и Canon 24mm 2.8. Вака имаш широкоаголен кој е далеку подобар од 18-55, по оштар, поголема бленда (повеќе светло), помала дисторзија, мал, лесен, закон.


Само би додал дека можеби боља опција е f1.8 35mm од причина што е кроп сензор па 50mm е многу зумиран.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Предлогот од @Sharlovski е одличен. За патувања исто може да разгледаш мирорлес апарат на Канон, Никон или Сони. Помали се споредено со DSLR. Многу подобро снимаат видео што може да е предност. Пректично само мирорлес ќе се произведува во иднина.

Нели продаваше некој член 80d комплет за 800е на форум? Тоа треба да е подобро од 250d.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.668
4.310
Само би додал дека можеби боља опција е f1.8 35mm од причина што е кроп сензор па 50mm е многу зумиран.

Таа опција во форма на евтин Yongnuo ефтин објектив ја има на Ali, a нормално ја има и во производство од Canon, нормално, за повисока цена (а и квалитет).
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.893
3.365
Дали може предлог за апарат, би го користела за патување, воглавном - градби, портрети, пејзажи. Не ми е за професионална употреба.

Буџет - до 800 евра.

Не сум многу стручна, па не сакам да утнам, и да си ги фрлам за џабе парите.

Ако не инсистираш да е нов, пакувај го. Сосем солидно тело, три батерии и два објективи од кои едниот е 10-20mm, таман за градби и пејзажи.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.591
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Еве нешто што може да биде добра зделка ако некој е заинтересиран:

1643653390242.png
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.549
14.186
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Еве нешто што може да биде добра зделка ако некој е заинтересиран:

Погледнете го атачментот 109385
Интересна зделка, со оглед на тоа што нов е ~900 евра, овој за 565 евра, со 1650 слики е интересна зделка. За споредба, албумот со слики од роденденот на малиот ми е 600 слики, тоа значи дека сум штракнал барем 800 :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно