• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Водич за избор на фото апарат

AlexanderMK

Practice makes perfect
19 мај 2011
1.141
1.796
Скопје
Јас го имам RX100 mark 1 од 2012 година и при сликање во доста темни услови пепел ја прави камерата на Ноте 8. Едино што е полошо на сонито споредено со нотето се боите. Нотето вади далеку по реалистични бои од сонито.

Note 8 ни приближно не вади подобри бои од Rx100. Ја имав дома Mark4 знам како слика апаратот. Да не правиме муабет за динамиката на Note 8 која е далеку полоша.


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

AlexanderMK

Practice makes perfect
19 мај 2011
1.141
1.796
Скопје
Вистина, ама Сони РЏ100 е уред од 500 евра и иако е мало апаратче не би го класифицирал баш како идиот. Од друга страна, за 500 евра веќе се купува и ентри левел ДСЛР. Така да, трики е целата работа.

Тоа да во право си. Имав прилика да си поиграм со мирорлесов на Sony A6000, според мене апаратот моментално е најдобар апарат до 600 евра.


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1.138
1.775
Скопје
Note 8 ни приближно не вади подобри бои од Rx100. Ја имав дома Mark4 знам како слика апаратот. Да не правиме муабет за динамиката на Note 8 која е далеку полоша.


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Можеби на марк 4 ги средиле боите. Битно на марк 1 боите е ужас :(
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.549
14.186
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Tobey

Intern
23 април 2017
211
48
Да не отворам нова тема ќе пишам тука
Ми треба апарат за продукт фотографија за интернет продавница. Дали Никон б500 би ми бркал работа или ќе треба да одам на дслр?
Буџет 15-17000 денари
Апаратот мора да се земе од Македонските продавници
 

Sludge.Factory

Баниран/a
7 февруари 2014
1.225
1.924
Gostivar
Дечки за почетник во фотографија, кој апарат со сет би го препорачале а да го има во нашиве продавници? Колкав буџет не знам ни сам бидејќи првпат се сретнувам со оваа тематика. Така да неколку опции со цени би ми помогнале многу. (ако е во погрешна тема прашањево, префрлете го)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.514
4.359
Дечки за почетник во фотографија, кој апарат со сет би го препорачале а да го има во нашиве продавници? Колкав буџет не знам ни сам бидејќи првпат се сретнувам со оваа тематика. Така да неколку опции со цени би ми помогнале многу. (ако е во погрешна тема прашањево, префрлете го)
IPhone Xs или Самсунг С20 плус.

Најозбилно.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
976
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
IPhone Xs или Самсунг С20 плус.

Најозбилно.

Мислам ова е многу лош совет што можиш да го добиеш. Иако ги има многу причини зошто, ќе набројам неколку:
Насока, објективи, голем сензор, чувство, опции за сликање итн.

Би ти препорачал да напишиш буџет, од-до, и да кажиш дали ти смета ако е на старо апаратот. Така ќе можиме да ти препорачаме најдобрата комбинација.
 

Sludge.Factory

Баниран/a
7 февруари 2014
1.225
1.924
Gostivar
Разгледував нешто во ранк на сони а6000/6100 и фуџи хт-20. Компактност ми е најважна карактеристика а и често снимам видео, така да повеќето ДСЛР во овој ранк отпаѓаат. За половно нема проблем доколку си е зачувано и со прифатлива цена. За телефон имам ИП11 што има прилично добра камера. Денеска си поиграв некој саат со Канон ае-1 од татко ми, господ знае колку стар па и затоа пишав во темава. Плус, вие си знаете препродажба на фото апарати како оди и кои се по барани втора рака, доколку ми помине мерак да имам и таква опција.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.460
2.400
Разгледував нешто во ранк на сони а6000/6100 и фуџи хт-20. Компактност ми е најважна карактеристика а и често снимам видео, така да повеќето ДСЛР во овој ранк отпаѓаат. За половно нема проблем доколку си е зачувано и со прифатлива цена. За телефон имам ИП11 што има прилично добра камера. Денеска си поиграв некој саат со Канон ае-1 од татко ми, господ знае колку стар па и затоа пишав во темава. Плус, вие си знаете препродажба на фото апарати како оди и кои се по барани втора рака, доколку ми помине мерак да имам и таква опција.

Nikon Z50 + Kit Lens + FTZ адаптер. Мислам дека е одлично апаратче за почетник и е доста компактно.

Чак и без FTZ адаптер не ти ни треба.
Nikon Z 50 Mirrorless Digital Camera with 16-50mm Lens

И со Sony Alpha немаш грешка.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
976
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Nikon Z50 + Kit Lens + FTZ адаптер. Мислам дека е одлично апаратче за почетник и е доста компактно.

Чак и без FTZ адаптер не ти ни треба.
Nikon Z 50 Mirrorless Digital Camera with 16-50mm Lens

И со Sony Alpha немаш грешка.

А, ако веќе одлучиш да одиш на старо би ти препорачал GH4 со Viltrox Booster и Canon 16-35mm.
Тука имаш многу мегапиксели во слика и оооодлично 4К видео.

Или поелегантната верзија: Sony A7s + Canon 16-35 ( или сет од vintage објективи ). Тука имаш помалку мегапиксели, ама кристално бистри слики и апаратов слика на светло од месечина. (ако си скроз нов: неможиш да побараш повеќе од сензор, кога зборуваме за малку светлина)
A7s не процесира 4К, ама со дополнителна опрема се изведува да снима и тоа (многу едноставно). Меѓутоа го има најдоброто FHD видео кога апарати се во прашање. Јас лично не сум сретнал подобро FHD кај апарат.

И двете опции би те коштале околу 800-900 еур. Ако те бендиса АЕ-1- оди на Sony A7s.
Сензорот е изработен да вади бои налик Kodak Portra(мислам беше). Кога грејдуваш сликите/снимките изгледаат филмски.
Јас ја направив истата промена, од Канон АЕ1 на Sony A7s. Добив повеќе од што очекував, неможам да се пожалам од апаратов.

*ако апарат снима добра 4К резолуција, не значи дека и FHD ја снима добро
 

Робсо

Баниран/a
1 септември 2018
88
60
Дечки за почетник во фотографија, кој апарат со сет би го препорачале а да го има во нашиве продавници? Колкав буџет не знам ни сам бидејќи првпат се сретнувам со оваа тематика. Така да неколку опции со цени би ми помогнале многу. (ако е во погрешна тема прашањево, префрлете го)
Едит: прекасно сум испратил и не го видов напишаното пред мене. Ако 35мм е во игра тогаш остај го а6000.
Огласи: ФОТО ФОРУМ - СНИМКИ / ФОТОГРАФИЯ / АЛБУМ / ФОТО БАЗАР
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.460
2.400
А, ако веќе одлучиш да одиш на старо би ти препорачал GH4 со Viltrox Booster и Canon 16-35mm.
Тука имаш многу мегапиксели во слика и оооодлично 4К видео.

Или поелегантната верзија: Sony A7s + Canon 16-35 ( или сет од vintage објективи ). Тука имаш помалку мегапиксели, ама кристално бистри слики и апаратов слика на светло од месечина. (ако си скроз нов: неможиш да побараш повеќе од сензор, кога зборуваме за малку светлина)
A7s не процесира 4К, ама со дополнителна опрема се изведува да снима и тоа (многу едноставно). Меѓутоа го има најдоброто FHD видео кога апарати се во прашање. Јас лично не сум сретнал подобро FHD кај апарат.

И двете опции би те коштале околу 800-900 еур. Ако те бендиса АЕ-1- оди на Sony A7s.
Сензорот е изработен да вади бои налик Kodak Portra(мислам беше). Кога грејдуваш сликите/снимките изгледаат филмски.
Јас ја направив истата промена, од Канон АЕ1 на Sony A7s. Добив повеќе од што очекував, неможам да се пожалам од апаратов.

*ако апарат снима добра 4К резолуција, не значи дека и FHD ја снима добро

Шо vintage lens препорачуваш за A7 Mark 2?
 

Sludge.Factory

Баниран/a
7 февруари 2014
1.225
1.924
Gostivar
Додека кај нас нема некој избор на половни фото апарати, додека сум во бугарија можам да земам некој од следниве понуди. Врска немам која понуда е Overpriced vs underpriced, па ви ценел ваше мислење.

Sony a6000 + 3 обектива + много аксесоари

Sony A6000 + обектив HELIOS 44M Fotga M42-NEX

Продавам Sony A6000 с обектив 16-50, ново зарядно, нов ремък, и чанта

фотоапарат камера Сони Sony a6000 обективи 16-50, 16/2.8, 55-210, бате

Фотоапарат SONY A6000 + E PZ 16-50mm + E 55-210mm + чанта

цената е во лев/ 2лев 1 еу

Ако случајно најдете нешто подобро на олх, частам пиво.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
976
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Шо vintage lens препорачуваш за A7 Mark 2?

Јас користам Carl Zeiss Jena, релативно ефтини објективи се, а имаат многу добар квалитет и интересен изглед. Не ги бива за навечер само.
CZJ 35mm 2.4 Flektogon - немаш промарш со овој
Исто така и Helios 44-2, мислам дека е 58мм , ти препорачувам да земиш. За 2000 денари нема подобра понуда во светот на објективите.(и за 500ден се начеква, ако си трпелив и бараш)
Tamron Adaptall серијата имаат многу интересен изглед, ама не знам дали ги има кај нас.
Jupiter се исто интересни, ама мора да си многу внимателен со нив - оти знаат да бидат премногу меки. Дури и на затворена бленда.

Додека кај нас нема некој избор на половни фото апарати, додека сум во бугарија можам да земам некој од следниве понуди. Врска немам која понуда е Overpriced vs underpriced, па ви ценел ваше мислење.

Sony a6000 + 3 обектива + много аксесоари

Sony A6000 + обектив HELIOS 44M Fotga M42-NEX

Продавам Sony A6000 с обектив 16-50, ново зарядно, нов ремък, и чанта

фотоапарат камера Сони Sony a6000 обективи 16-50, 16/2.8, 55-210, бате

Фотоапарат SONY A6000 + E PZ 16-50mm + E 55-210mm + чанта

цената е во лев/ 2лев 1 еу

Ако случајно најдете нешто подобро на олх, частам пиво.

Дали има причина за а6000? Слики вади добри, ама за видео не е солиден апаратот. Не знам каков е квалитетот, ама знам дека нема FLAT снимка. А ако сакаш да си играш со видео, тоа е екстремно важно.
Исто така многу мал динамички опсег има апаратов, подобро а6300 да земиш ако веќе одиш на таа серија.

Друго, сите овие објективи шо им пиши Aperture 3.5-5.6, батали ги. Нема да ти прај ќеф ниеден од нив, освен ако не сликаш ора или експрес на свадба.
Подобро да имаш 1 добар објектив, отколку 3 грди.

Имам еден колега, што пред некое време продаваше GH4 и A7s баш, ама не му се огласени. Од Скопје е, @toshex имаше искуство со него.
Ако сакаш можам да го прашам. *не ја знам состојбата на апаратите, ниту колку се користени
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Здраво ... ќе земам апаратче ("Entry level") ко за почетник/ентузијаст, се мислам меѓу овие 2, логиката вика поскапо скоро секад подобро нали.
Што се вашите мислења на темава, дали екстра 400еур за Nikon-oт се оправдани или можеби предлог за некој друг модел.
Би се користел апаратот за сликање прошетки по планини, деца по дома или надвор парк ваму таму ... чат пат Астро :)


Nikon Z fc with 16-50mm Lens (64,500 ден.)

Fujifilm X-T200 kit 15-45mm Lens (37,000ден.)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.893
3.365
Погледнете го атачментот 108486Погледнете го атачментот 108484
Meѓу тие 2, препорака на типчето у Pix+ беше Fujito :)
Као поефтин, а подобар ... ја шудим.

Последниот си го лапнал, а баш го меркав :D Со здравје да го користиш, пиши искуства ко ќе го расчепкаш малку.
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Последниот си го лапнал, а баш го меркав :D Со здравје да го користиш, пиши искуства ко ќе го расчепкаш малку.
Да последниот, баш кажа типчето.

Ќе го пробам сега у Златибор.

Него кај да земам торбичка?
Во Pix+ имаат ама не можеше да ми продаде бидејки не им се внесени во систем нешо, попис праеле дрн дрн.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.682
30.133
kalco.ru
Да последниот, баш кажа типчето.

Ќе го пробам сега у Златибор.

Него кај да земам торбичка?
Во Pix+ имаат ама не можеше да ми продаде бидејки не им се внесени во систем нешо, попис праеле дрн дрн.
 

RibinaKoska

Intern
28 јуни 2018
6
0
Дали вреди Canon eos 2000d, да се купи во 2022 година. Немам некој буџет, тотален аматер и прв пат купувам, некој ако може да ми помогне. Најмногу би го користел за портрети и прошетки во планина, каков објкетив би требало да купам со него дополнително. Ви благодарам ☺
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да си ги насочиш парите во смартфон е мојот предлог.

+ Поготово тој формат за статично сликање, во грото од ситуации е непотребна инвестиција и квалитетот што го нуди веќе е надминат/или еднаков со соодветен телефон + gcam сетап. Е сега ако некој го сака чуството и она хоби искуство на вистинска камера тоа е друга приказна и тоа нити еден телефон нема да го замени.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно