Туторијал Водич при купување на Android TV Box

APDesign

Intern
16 јануари 2010
20
0
Во МК нема формулер, ценовно се поефтини од Shield.

Ти кога пиша дека бараш бокс со добар интерфејс не пиша до колку пари - " Дали има андроид бокс со кој гледањето IPTV ќе биде глатко како кабелска ".

А и колку пари - толку музика, мојов Z8 е скоро 3 години стар, уште е брз и стабилен. Следениот бокс дефинитивно ќе ми биде пак Формулер.
Така е, не пишав до колку пари, не сум лимитиран со цената, обично пратам што ново излегло на пазарот, но малку се одалечив бидејќи сеуште добро ме служи мојот андроид бокс, но со повеќе телевизори се јавува потреба и од повеќе уреди :) ќе треба да се земе нов кај и да е...на форумов има доста корисници, сигурно доста уреди се истестирани па затоа побарав мислење.

Покрај сите добро познати боксови, како непознат (за мене), а со добри коментари на нет го најдов TVIP S-Box v.605 кој има dual boot os (android и Linux) и некако ме заинтересира.

За Formuler кажете од каде е најдобро да се купи? Ebay или во соседните држави некаде?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,591
4,130
Мене формулерот ми го пратија до Солун по ДХЛ, во Грција не сум го видел по продавници.
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
184
114
Има некој да сподели искуство со
" Amazon fire tv stick " ? Исто така ме интересира за Luna Cloud gaming дали работи кај нас или ќе мора VPN?
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Има некој да сподели искуство со
" Amazon fire tv stick " ? Исто така ме интересира за Luna Cloud gaming дали работи кај нас или ќе мора VPN?

Само во US колку што знам, во early access е. А не верувам дека ќе бидеме ние во скоро време во таа листа. Прво US/EU/Canada за останатите подолгото.

Во меѓувреме разгледај Xcloud. И за него треба VPN ама еве преку windscribe - frankfurt мене ми работи ок. Нема алатки да разгледаш точно латенција и слично ама од око е ок.

Среќа географски сме во европа па впн од мк до германија е брзо. <50ms
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
110
111
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Кој андроид бокс функционира со усб хард диск, да чита 4к и пренесува баш секаков вид на звук до рисивер(DD, DD+ Atmos, DTS, DTSHD MA, True HD Atmos...), не мора да декодира?
LG-тв многу малку формати подржува/пренесува(ништо од ова DTS, DTSHD MA, True HD Atmos), па претпоставувам дека има андроид бокс кој ќе служи како плеер за се живо :cool: .
Дали ако е андроид бокс со хдми 2.1 сигурно ќе пренесува секаков вид на звук до рисивер?
Пример овој Android TV BOX H9-X3 4GB RAM / 64GB ROM e 3700ден и е со HDMI VERSION 2.1, подржува усб, но не пишува ништо околу звукот.
Читав за ми бокс(не S верзија) дека преку коди имало опција да прави pass through на сите аудио формати кон рисивер.
Дали има такво чудо или се уште нема, или нема подобро од она преку хдми кабел од компјутер до рисивер?
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,118
3,568
Кој андроид бокс функционира со усб хард диск, да чита 4к и пренесува баш секаков вид на звук до рисивер(DD, DD+ Atmos, DTS, DTSHD MA, True HD Atmos...), не мора да декодира?
LG-тв многу малку формати подржува/пренесува(ништо од ова DTS, DTSHD MA, True HD Atmos), па претпоставувам дека има андроид бокс кој ќе служи како плеер за се живо :cool: .
Дали ако е андроид бокс со хдми 2.1 сигурно ќе пренесува секаков вид на звук до рисивер?
Пример овој Android TV BOX H9-X3 4GB RAM / 64GB ROM e 3700ден и е со HDMI VERSION 2.1, подржува усб, но не пишува ништо околу звукот.
Читав за ми бокс(не S верзија) дека преку коди имало опција да прави pass through на сите аудио формати кон рисивер.
Дали има такво чудо или се уште нема, или нема подобро од она преку хдми кабел од компјутер до рисивер?
Од мое искуство со неколку боксови, ниту еден немал проблем со пастру на звукот или со некој аудио формат.

Во Коди се подесува кои формати ги поддржува рисиверот и според тоа праќа соодветен формат или го декодира. Сараунд форматите се матрично кодирани и притоа се компатибилни наназад, така што ако рисиверот не ја поддржува најновата итерација, може без декодирање да го препознае постариот формат.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
819
397
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Гледам периодов на мојот кинески бокс t95z max ми смрзнуваат каналите во iptv smarters, со smart iptv апликацииата цел бокс замрзнува и мора од штекер да го гасам. tivi player добро работи, освен што јузер интерфејсот им е тапа.
Дали на mi box s работат мазно апликацииве? Овoј мојов тапа бокс дури во некоја секунда и на почетното мени замрзнува, стрелката околу една секунда се смрзнува.
 

Seker

Intern
20 ноември 2017
21
4
Дечки дали некој го има или го користел овој ( Android Smart TV Box T95Q 64bit Quad S905X2 1.8GHz/4GB/64GB/2K*4K/5G WiFi/BT/GBit LAN/Remote/A8.1) на LDK од Анхоч (https://www.anhoch.com/product/599867582/android-smart-tv-box-t95q-64bit-quad-s905x2-18ghz4gb64gb2k4k5g-wifibtgbit-lanremotea81) и какво искуство има сакам да го користам за гледање на серии или филмови или ако има ливе стриминг телевизии битно ми е да може да се гледа Paramaunt+ па после и другите познати апликации Нетфликс Амазон и остало или да земам (Android Smart TV Box Xiaomi Mi Box S 4K 2GB/8GB Black) сега Xiaomi Mi Box S 4K е 2ГБ РАМ а овој другиот е 4ГБ РАМ и на него ја има старата апликација на CBS ALL ACCESS а сега позната како Paramaunt+ само незнам дали ке ја вози или дали ке ја инсталира. Што мислите вие јас прв пат ке земам вакво нешто па секое искуство би било добредојдено а се размислувам за (Amazon Fire TV Stick 4K) исто со 2ГБ РАМ знам дека за него треба VPN па и за другиве ке треба тоа не е проблем но само ме интересира ваше мислење што е најдобро за сега да се земе. Благодарам ;)
 

mkdboy

Intern
16 септември 2010
115
32
Дечки дали некој го има или го користел овој ( Android Smart TV Box T95Q 64bit Quad S905X2 1.8GHz/4GB/64GB/2K*4K/5G WiFi/BT/GBit LAN/Remote/A8.1) на LDK од Анхоч (https://www.anhoch.com/product/599867582/android-smart-tv-box-t95q-64bit-quad-s905x2-18ghz4gb64gb2k4k5g-wifibtgbit-lanremotea81) и какво искуство има сакам да го користам за гледање на серии или филмови или ако има ливе стриминг телевизии битно ми е да може да се гледа Paramaunt+ па после и другите познати апликации Нетфликс Амазон и остало или да земам (Android Smart TV Box Xiaomi Mi Box S 4K 2GB/8GB Black) сега Xiaomi Mi Box S 4K е 2ГБ РАМ а овој другиот е 4ГБ РАМ и на него ја има старата апликација на CBS ALL ACCESS а сега позната како Paramaunt+ само незнам дали ке ја вози или дали ке ја инсталира. Што мислите вие јас прв пат ке земам вакво нешто па секое искуство би било добредојдено а се размислувам за (Amazon Fire TV Stick 4K) исто со 2ГБ РАМ знам дека за него треба VPN па и за другиве ке треба тоа не е проблем но само ме интересира ваше мислење што е најдобро за сега да се земе. Благодарам ;)
Podobro zemi si go h9x3 od anhoch ima amlogic ja go koristam top e samo mnogu e skap vo anhoch ja go zemav od ali za 1700 den....
 

Seker

Intern
20 ноември 2017
21
4
Podobro zemi si go h9x3 od anhoch ima amlogic ja go koristam top e samo mnogu e skap vo anhoch ja go zemav od ali za 1700 den....
Нема проблем знам дека се поскапи ке ми дадат попуст кој ке го чека може после нова година да порачам резерва но засега ке го земам овој а кој знае може да почекам но за тој другиот читав дека е проблематичен дека знае да кочи па со ноф фирмваре го решиле проблемот така да ти благодарам за одговорот обично нели кој е поскап е подобар но не е секоагш така. ;)
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
819
397
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Дечки дали некој го има или го користел овој ( Android Smart TV Box T95Q 64bit Quad S905X2 1.8GHz/4GB/64GB/2K*4K/5G WiFi/BT/GBit LAN/Remote/A8.1) на LDK од Анхоч (https://www.anhoch.com/product/599867582/android-smart-tv-box-t95q-64bit-quad-s905x2-18ghz4gb64gb2k4k5g-wifibtgbit-lanremotea81) и какво искуство има сакам да го користам за гледање на серии или филмови или ако има ливе стриминг телевизии битно ми е да може да се гледа Paramaunt+ па после и другите познати апликации Нетфликс Амазон и остало или да земам (Android Smart TV Box Xiaomi Mi Box S 4K 2GB/8GB Black) сега Xiaomi Mi Box S 4K е 2ГБ РАМ а овој другиот е 4ГБ РАМ и на него ја има старата апликација на CBS ALL ACCESS а сега позната како Paramaunt+ само незнам дали ке ја вози или дали ке ја инсталира. Што мислите вие јас прв пат ке земам вакво нешто па секое искуство би било добредојдено а се размислувам за (Amazon Fire TV Stick 4K) исто со 2ГБ РАМ знам дека за него треба VPN па и за другиве ке треба тоа не е проблем но само ме интересира ваше мислење што е најдобро за сега да се земе. Благодарам ;)
Па еве го пишав моето искуство погоре, бидејќи не е сертифициран за Нетфликс, гледам лоша слика вади, самото мени кочи, апликациите кочат и листањето кочи. Мое мислење е да си земеш нешто проверено како Ми боксот или Амазон. Овие но нејм боксови хардверски изгледаат појаки, ама софтверски се катастрофа, затоа и јас гледајќи дека хардверски се појаки, го земав мојов t95z max ама се разочарав кога го пуштив, софтвер катастрофа. Веројатно и јас ќе треба да земам или Ми бокс или Амазон фајр.
 

Seker

Intern
20 ноември 2017
21
4
Па еве го пишав моето искуство погоре, бидејќи не е сертифициран за Нетфликс, гледам лоша слика вади, самото мени кочи, апликациите кочат и листањето кочи. Мое мислење е да си земеш нешто проверено како Ми боксот или Амазон. Овие но нејм боксови хардверски изгледаат појаки, ама софтверски се катастрофа, затоа и јас гледајќи дека хардверски се појаки, го земав мојов t95z max ама се разочарав кога го пуштив, софтвер катастрофа. Веројатно и јас ќе треба да земам или Ми бокс или Амазон фајр.
Да да знам затоа и прашав, пошто да се телефони немам проблем, ама со вакви боксови прв пат се среќавам и подобро да прашам но
mkdboy вика дека овој што тој го предложува е добар и сеуште го користи сега сум во недоумица што кој како останува да размислам.
mkdboy напиша:
Podobro zemi si go h9x3 od anhoch ima amlogic ja go koristam top e samo mnogu e skap vo anhoch ja go zemav od ali za 1700 den....
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
176
62
Па еве го пишав моето искуство погоре, бидејќи не е сертифициран за Нетфликс, гледам лоша слика вади, самото мени кочи, апликациите кочат и листањето кочи. Мое мислење е да си земеш нешто проверено како Ми боксот или Амазон. Овие но нејм боксови хардверски изгледаат појаки, ама софтверски се катастрофа, затоа и јас гледајќи дека хардверски се појаки, го земав мојов t95z max ама се разочарав кога го пуштив, софтвер катастрофа. Веројатно и јас ќе треба да земам или Ми бокс или Амазон фајр.
Доста пати имам кажано и јас. Ноу-нејм во никој случај, никаква софтверската оптимизација, поддршка и стабилност уште побитно.

Само уред кој има нормален android tv os, со тоа и каст опција и L1 сертификат зависи од марката.

Мене Ми ТВ Стикот ме служи перфектно веќе 10 месеци. Што сѐ не се изначитав од критики и ништо нема врска. Нарачан од Али за 1700 ден.

Што и да земеш, дали Ми Бокс или Амазон, не грешиш.
Штета што ги немаме тука оние од Walmart, "onn. стикот" за 15 долари е сега, а имаат и боксче некое ребрендирано од Dynalink.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
159
112
Другарице и другови, на смарт тв, најдов апликација smart stb. Дали преку неа може да се гледа иптв, или бара надворешен модул.?
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,744
12,021
youtu.be

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
184
119
Куманово
Дали некој расипа Xiaomi Mi Box S на апдејт и успешно го врати во функционална состојба, за да помогне?
Снема струја на сред апдејт :)
 
  • Хаха
Реакции: Avid

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
Дали некој расипа Xiaomi Mi Box S на апдејт и успешно го врати во функционална состојба, за да помогне?
Снема струја на сред апдејт :)

Пробај го ова:


Во основа треба да најдеш валиден фирмвер, да го ставиш на УСБ, да го исклучиш боксот од струја 10 минути. Потоа треба (со запазен редослед):

1. Да го ставиш усб-то во боксот
2. Да го вклучиш боксот во струја
3. Во исто време да ги притиснеш ОК и BACK копчињата на даљинското.

И треба валјда да покрене нешто.
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
161
92
Има ли уште од боксовиве во ми стор, ако некој успеал да влезе?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,021
Мислења
870,304
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно