• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,019
557
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
не може на андроид тв ке си симнеш од нивната официјална страна

прво инсталираш од овие некој што е за андорид твб
File Manager - Android Apps on Google Play

после на усб ставаш роккр и толку нема филозофија
ее вака се инсталираа двете, со X-plore File Manager
незнам зашто несакаше со инсталираниот фајл менаџер
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

bookoo

Intern
12 декември 2017
127
47
на Телевозор имам андроид тв ос 9, и неможам да инсталирам роккр и стремио,
на боксови со андроид тв може овие две апликации да се инсталираат?
Rokkr ми работи супер на Ми Стик. Исто на 9ка е.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Има некаков лимит овој Рокр колку можеш да гледаш?
Незнам ама и да има лимит да го купиш е 19.5 евра (еднаш). Мене ме заинтересира @Mayson баш ќе гледам на него овие неколку дена. Да видам колку може да остане на канал без да прекине и слично.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Блокираат после 1 саат, сакаат 20 евра годишно. Што е многу за ова. Претпоставувам ова е EN верзија на watched. Никој не гарантира дека хохо хехе ќе работи за 2-3 месеци од сега. Знам и кај IPTV пиратеријата нема гаранција, ама некако повеќе доверба имам.

Штознам пробајте кажете што мислите.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
127
47
Незнам ама и да има лимит да го купиш е 19.5 евра (еднаш). Мене ме заинтересира @Mayson баш ќе гледам на него овие неколку дена. Да видам колку може да остане на канал без да прекине и слично.
Clear data и се од почеток. Така кажа ДаркоВлогс.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,548
1,107
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Clear data и се од почеток. Така кажа ДаркоВлогс.
излези од роккр пушти впн влези пак на роккр работи, сеа ке видам после 2час ако искл. впн дали ке проработи или ќе морам да сменам друга држава.

укл впн искл впн , функционира ова без проблем
 
Последна промена:

bookoo

Intern
12 декември 2017
127
47
За фудбал си е тамам, на полувреме. За други работи, на најинтересното ќе ти сопре :)
За фудбал иначе подобра варијанта е Kodi co Rising Tides add-on. Има цели листи на утакмици, па и повеќе линкови од исти, само различни телевизии и 720р или 1080р. Често се приметува и боље fps од MaxTV, ама па малце полоша слика, битно hd и fhd слика е. Може и заради тоа што MaxTV работи на 50hz, а Ми Стикот на 60hz.
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
83
56
Rising Tides add-on е топ, али само кога ќе работи како што треба :D Доста често добивам порака од типот: one or more items failed to play, нешто такво. испробано се и не помага.

Не е стабилен како што треба!
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Rising Tides add-on е топ, али само кога ќе работи како што треба :D Доста често добивам порака од типот: one or more items failed to play, нешто такво. испробано се и не помага.

Не е стабилен како што треба!
Ќе инсталираш коди 18.9 и ќе го држиш на таа верзија, нема апдејти додека не се сменат работите во матриксот.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
127
47
Rising Tides add-on е топ, али само кога ќе работи како што треба :D Доста често добивам порака од типот: one or more items failed to play, нешто такво. испробано се и не помага.

Не е стабилен како што треба!
Не знам стварно бидејќи не сум имал таков проблем искрено, инаку како што кажа ARMac, работи само на Коди 18, јас имам 18.9 конкретно. Не го користам многу освен ако нема некоја утакмица на арена или спорт клуб.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Zimaj goja go imam i dobar e samo malku e skapicok....ja od ali gonaracav za 1800 den....
Јас имам проблем со
H9X3 Android
Ги наоѓа со потешкотии WiFi мрежите ама дури и кога ќе успеам да внесам лозинка не се закачува. На кабел е ОК. Некоја идеја?

@mkboy @everest
 

APDesign

Intern
16 јануари 2010
20
0
Дечки, мала помош што да изберам...

Накратко, досега сум користел Minix и Beelink андроид боксови, генерално како Медиа центри каде преку Kodi(CoreElec) гледам филмови и серии кои се наоѓаат на NAS. Исто така за гледање IPTV...

Е сега, сакам да земам нешто ново, малку поразлично, андроид боксовите се добри за IPTV но не како уредите наменети за IPTV. Дали има андроид бокс со кој гледањето IPTV ќе биде глатко како кабелска, но и да биде добар за Медиа центар?

Нешто како измеѓу android box и IPTV reciever наидов на TVIP S-Box 605 има некој искуство со овој уред?

Од андроид уреди се мислам помеѓу firestik 4k и mibox 4k.

Или можеби најдобро е одделни уреди, да речеме MAG за IPTV и некој бокс за Медиа центар?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,581
4,112
Дечки, мала помош што да изберам...

Накратко, досега сум користел Minix и Beelink андроид боксови, генерално како Медиа центри каде преку Kodi(CoreElec) гледам филмови и серии кои се наоѓаат на NAS. Исто така за гледање IPTV...

Е сега, сакам да земам нешто ново, малку поразлично, андроид боксовите се добри за IPTV но не како уредите наменети за IPTV. Дали има андроид бокс со кој гледањето IPTV ќе биде глатко како кабелска, но и да биде добар за Медиа центар?

Нешто како измеѓу android box и IPTV reciever наидов на TVIP S-Box 605 има некој искуство со овој уред?

Од андроид уреди се мислам помеѓу firestik 4k и mibox 4k.

Или можеби најдобро е одделни уреди, да речеме MAG за IPTV и некој бокс за Медиа центар?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Formuler
 

APDesign

Intern
16 јануари 2010
20
0

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,581
4,112
Има кај нас во МК? Мислам дека се скапи овие скоро како Nvidia Shield?
Во МК нема формулер, ценовно се поефтини од Shield.

Ти кога пиша дека бараш бокс со добар интерфејс не пиша до колку пари - " Дали има андроид бокс со кој гледањето IPTV ќе биде глатко како кабелска ".

А и колку пари - толку музика, мојов Z8 е скоро 3 години стар, уште е брз и стабилен. Следениот бокс дефинитивно ќе ми биде пак Формулер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,127
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно