• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
89
67
Mecool KM2 или Xiaomi Mi Box S? Благодарам
Го имам Mi boxot, но сепак за друг пат би одел на mecool. Според спецификации mecool има повеќе приклучоци, според мене лан портот кој фали на боксот, како и повеќе усб приклучоци. Исто така понов андроид ос. Со претходниот апдејт усбто и вифито на боксот беа фалични, но ги средија сега. Исто така страшно ме нервира што не функционира како што треба hdmi-cec на боксот. Земав друго далечинско со тастатура но џабе е се кога не сака да го разбуди од sleep mod, па мора со оригиналот далечинско да го активираш. Сепак и покрај некои мани боксот е одличен уред. Цената сепак е поголема на mecool, но побарај на нет што мани има. Што и да одбереш нема да згрешиш.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.246
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?

Секако дека постои. Ако успееш да најдеш Amazon Fire Stick (4K) ти е најдобро.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?
Секако дека постои. Ако успееш да најдеш Amazon Fire Stick (4K) ти е најдобро.

И двете се оверкил за 1080p, земи си Mi Stick за 2.490 и толку. Или пропуштам нешто? Јас земав Mi Stick и за 1080p и IPTV содржини нема проблем.

Инаку и јас не сакав no-name бренд, ова Ми боксовиве и стиковиве се сток AndroidTV, нема никакви глупости, чкарт менија и слично (сигурно и Fire-от е супер скоцкан во тој поглед).
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.029
Скопје
И двете се оверкил за 1080p, земи си Mi Stick за 2.490 и толку. Или пропуштам нешто? Јас земав Mi Stick и за 1080p и IPTV содржини нема проблем.

Инаку и јас не сакав no-name бренд, ова Ми боксовиве и стиковиве се сток AndroidTV, нема никакви глупости, чкарт менија и слично (сигурно и Fire-от е супер скоцкан во тој поглед).

И за 4к било кој Amologic S905, не мора да е баш ми бокс. Во дневна ми е Х2 и нема проблем 4к со HDR.

Во спална имам бокс со Rockchip RK3566 тој е поспор во менија, за видео ако тргне нема проблем.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
320
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?
Јас го користам веќе некое време и само едно можам да кажам ОДЛИЧНО во сите аспекти! Купено на Али.
293829104.jpeg
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.246
Секако дека постои. Ако успееш да најдеш Amazon Fire Stick (4K) ти е најдобро.
Можам, да. Секако ќе зимам од германскиот Амазон.


И двете се оверкил за 1080p, земи си Mi Stick за 2.490 и толку
И ти си прав. Баш ќе ги разгледам послабите модели на Amazon Fire Stick-от.

Благодарност до сите на одговорите!
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
48
17
Sakam da zemama Android box A95X F4 od Aliexpress
E, sega nekade cenata (90%) e 50-60 Usd


a na nekoi mesta 20-30 Usd

Мислењето е автоматски споено:

Vtorive se Fake
Ili nesto ne se kao sto treba
0% Feedback i slicno
Мислењето е автоматски споено:

 
Последна промена:

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Sakam da zemama Android box A95X F4 od Aliexpress
E, sega nekade cenata (90%) e 50-60 Usd


a na nekoi mesta 20-30 Usd

Мислењето е автоматски споено:

Vtorive se Fake
Ili nesto ne se kao sto treba
0% Feedback i slicno
Мислењето е автоматски споено:


рам ром меморија....
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.911
Sakam da zemama Android box A95X F4 od Aliexpress
E, sega nekade cenata (90%) e 50-60 Usd


a na nekoi mesta 20-30 Usd

Мислењето е автоматски споено:

Vtorive se Fake
Ili nesto ne se kao sto treba
0% Feedback i slicno
Мислењето е автоматски споено:

Бесплатна испорака со ДХЛ? Што подалеку од нив.

Баш следи го продавачот, да видиме за колку време ќе го снема :)
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Ако купувате само со Андроид ТВ немој друг срања да зимате

на Телевозор имам андроид тв ос 9, и неможам да инсталирам роккр и стремио,
на боксови со андроид тв може овие две апликации да се инсталираат?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.029
Скопје
на Телевозор имам андроид тв ос 9, и неможам да инсталирам роккр и стремио,
на боксови со андроид тв може овие две апликации да се инсталираат?

Stremio имам, рокр не користам ако сакаш да проверам. Треба да се плати нешто?
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Stremio имам, рокр не користам ако сакаш да проверам. Треба да се плати нешто?

ако не те мрзи провери, бесплатно е ама има лимит колму може да се гледа
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1.653
1.229
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
на Телевозор имам андроид тв ос 9, и неможам да инсталирам роккр и стремио,
на боксови со андроид тв може овие две апликации да се инсталираат?

не може на андроид тв ке си симнеш од нивната официјална страна

прво инсталираш од овие некој што е за андорид твб
File Manager - Android Apps on Google Play

после на усб ставаш роккр и толку нема филозофија
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1.040
590
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.483
Огласи
19
Најнов член
Darleen
На врв Дно