• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
85
63
Mecool KM2 или Xiaomi Mi Box S? Благодарам
Го имам Mi boxot, но сепак за друг пат би одел на mecool. Според спецификации mecool има повеќе приклучоци, според мене лан портот кој фали на боксот, како и повеќе усб приклучоци. Исто така понов андроид ос. Со претходниот апдејт усбто и вифито на боксот беа фалични, но ги средија сега. Исто така страшно ме нервира што не функционира како што треба hdmi-cec на боксот. Земав друго далечинско со тастатура но џабе е се кога не сака да го разбуди од sleep mod, па мора со оригиналот далечинско да го активираш. Сепак и покрај некои мани боксот е одличен уред. Цената сепак е поголема на mecool, но побарај на нет што мани има. Што и да одбереш нема да згрешиш.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,610
2,093
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,022
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?
Секако дека постои. Ако успееш да најдеш Amazon Fire Stick (4K) ти е најдобро.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?
Секако дека постои. Ако успееш да најдеш Amazon Fire Stick (4K) ти е најдобро.
И двете се оверкил за 1080p, земи си Mi Stick за 2.490 и толку. Или пропуштам нешто? Јас земав Mi Stick и за 1080p и IPTV содржини нема проблем.

Инаку и јас не сакав no-name бренд, ова Ми боксовиве и стиковиве се сток AndroidTV, нема никакви глупости, чкарт менија и слично (сигурно и Fire-от е супер скоцкан во тој поглед).
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,265
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И двете се оверкил за 1080p, земи си Mi Stick за 2.490 и толку. Или пропуштам нешто? Јас земав Mi Stick и за 1080p и IPTV содржини нема проблем.

Инаку и јас не сакав no-name бренд, ова Ми боксовиве и стиковиве се сток AndroidTV, нема никакви глупости, чкарт менија и слично (сигурно и Fire-от е супер скоцкан во тој поглед).
И за 4к било кој Amologic S905, не мора да е баш ми бокс. Во дневна ми е Х2 и нема проблем 4к со HDR.

Во спална имам бокс со Rockchip RK3566 тој е поспор во менија, за видео ако тргне нема проблем.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
151
245
Планирам да земам Xiaomi Mi Box S, ќе се користи за Netflix и Youtube на 1080p Sony TV. Дали има подобра опција?

Се спомнува Mecool KM2, но имам одбивност дека брендот не ми е воопшто познат. Обично со вакви брендови треба хакови и фиксови за да работат како што треба, а мене ми треба брзо, out of the box решение, највеќе за Netflix. Сепак, можеби грешам и уредов да си е супер.

Мислења?
Јас го користам веќе некое време и само едно можам да кажам ОДЛИЧНО во сите аспекти! Купено на Али.
293829104.jpeg
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,610
2,093
Секако дека постои. Ако успееш да најдеш Amazon Fire Stick (4K) ти е најдобро.
Можам, да. Секако ќе зимам од германскиот Амазон.


И двете се оверкил за 1080p, земи си Mi Stick за 2.490 и толку
И ти си прав. Баш ќе ги разгледам послабите модели на Amazon Fire Stick-от.

Благодарност до сите на одговорите!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,460
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно