• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

„Водафон“ објави партнерство во Македонија со „ВИП“

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Дел од производите и услугите на светски водечката мобилна комуникациска група „Водафон” од денеска се достапни и во Македонија преку операторот „ВИП“.

Претставници на британската групација и на третиот мобилен оператор во Македонија денеска во Скопје официјално го претставија нивното ексклузивно стратешко партнерство.

Притоа беше соопштено дека корисниците на „ВИП“ ќе и се приклучат на глобалната заедница на „Водафон“, која во моментот брои преку 520 милиона корисници низ целиот свет. Преку ова партнерство корисниците на „ВИП“ ќе уживаат во поиновативни услуги, ексклузивни апарати, како и во меѓународната роаминг покриеност на „Водафон“.

Главниот извршен директор на „ВИП”, Никола Љушев рече дека на македонскиот пазар се спојуваат глобалното знаење на „Водафон” и локалната експертиза на „ВИП”.

Претставникот на „Водафон“, Штефан Ваил изрази задоволство што неговата групација е во можност да влезе на уште еден балкански пазар.

„Партнерството со „Водафон“ ќе осигура дека целиот асортиман на интернационални стандардни продукти ќе бидат достапни заедно со уникатните локални услуги за сите „ВИП” корисници”, рече Ваил.

Првиот заедничкиот производ на овие две компании што од денеска за прв пат се појавува во Македонија, е „BlackBaerry” решението што обединува заедно интелигентен телефон, софтвер за лесен пристап до е-меил, мултимедијални содржини и друго.

Извор: А1
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Најверојатно Вип ќе понуди само производи од Vodafone а не и тарифи што и не е некој чекор напред, но и ова е добро.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Ако ако важно ги донесоа ќе паднат и цените,ме изненади со 10мб можеш да испратиш повеќе од 30 000 мејлови:D
 
V

Vendetta-88

Гостин
Очајнички потег :) Само неколку дена подоцна откако Deutsche Telekom го купи грчки OTE (што значи дека и T-Mobile и Cosmofon одсега имаат ист газда), Vodafone објавува партнерство со VIP. Случајност? 1:1 000 000 :) Па и немаа некој си избор, со оглед на то дека држат меѓу 5 и 10% од македонскиот пазар, а сеуште не сакаат да банкротираат. Како и да е, ако ништо друго барем ќе донесат некои нови уреди на пазарот (веќе почнаа со BlackBerry, па можи да се надеваме и на Sharp). А за намалување на тарифите ќе треба да почекаме уште некое време, сеуште не можат да си го дозволат тоа.
 

linuxmaster

Intern
5 мај 2008
6
0
Редно беше некој нешто да направи дали водафоне или вип или пак т-мобиле нека се движат работите :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно