Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Во хакирањето на LastPass сепак жртва и корисничките податоци

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
229
725
www.IT.mk
На крајот на август жртва на хакерски напад и кражба на податоци беше еден од најпопуларните сервиси за управување со лозинки – LastPass. Во овој напад податоците на корисниците останаа недопрени. За жал тоа што напаѓачите го дознаа од првиот напад, го применија во период кој следеше, а сега се украдени и податоци на корисниците.

 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
561
446
Не се користат серверски-интернет решенија за раководители за лозинки во ниедна ситуација. Keepass користам од 2011 и не сум бил никаква жртва :)

Банкарски и парични сервиси ми стојат по неколку различни датотеки со различни екстензии за отварање па нема теоретски шанси да бидат најдени. Секако тоа претставува опструкција во секојдневно работење ама се си е навик.
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
1.983
1.836
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Мој предлог, воедно алтернатива на Lastpass (бев корисник пред да се префрлам):
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.488
2.420
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
јас лично користам keepassdx + nextcloud (кој сам си го хостирам)

ps.
си имам посебен ритуален „dance“ секојпат кога ќе се открие овие централизираниве сервиси ккоа ќе фејлаат :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.295
6.409
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јас користам LastPass многу одамна, имам над 100 сајтови зачувано тамо. Сменив мастер пасс како и лозинки на мејловите, just in case. Имам двостепена верификација на све. Password iterations ми е на 100100. Мало сутра дека го дешифрирал или некад ќе го дешифрира некој тоа :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.778
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно