1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Во врска со примање на донации

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Kiremacedonia, 12 Август 2012.

 1. Kiremacedonia

  Kiremacedonia
  Intern

  4
  0
  12 Август 2012
  Машко
  Планираме да отвориме wow сервер на кој сакаме да играат луѓе од целиот балкан :D
  секој wow сервер има систем за донирање т.е уплаќаш пари и ти даваат итеми итн итн...
  Сега не интересира дали тие пари што ќе ги примиме од донаторите треба да ги пријавиме на државата и тие да одземат неколку проценти,
  дали треба да се ги одбиваме донациите од малолетници ..или како иде тоа ?
  дали има некој закон и ако има некој што добро е запознаен со ова нека пиши.
  Дали УЈП ќе прави проблеми бидејќи ние ќе имаме приходи.?
  Дали има потреба од регистрирање на фирма ?
  Ние од примените донации ќе го плаќам game hostingot за серверот.
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,388
  948
  8 Декември 2009
 3. Kiremacedonia

  Kiremacedonia
  Intern

  4
  0
  12 Август 2012
  Машко
  @Cika
  го читав ова но некои работи не ми се јасни..


  Дали има некој друг кој може да ми даде одговор??

  и што со примањето на донации од малолетници..
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,961
  3,089
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  1. Како тоа планирате да отворите WoW сервер? Правиме муабет за пиратски сервер?

  2. Ако е така, тогаш знаеш дека парите кои ги правите се илегални, така?
  2a. Blizzard ги гони и ги затвара серверите по вел свет.

  3. Зошто би ги пријавувале парите? Донациите сакате да бидат на телефон или на некоја сметка?
  3а. Донации најлесно ке реализираш преку PayPal, кој нормално ке биде затворен кога ке ве стигнат Blizzard.

  * Мешаш/те легално со пиратско.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,903
  6,589
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Така е. Да беше легално, да немаше вмешано пиратерија, ќе се пријавевте како невладина непрофитабилна организација. Донации не се даночат.
   
 6. Kiremacedonia

  Kiremacedonia
  Intern

  4
  0
  12 Август 2012
  Машко
  Не се работи за пиратски сервер туку за оргинален сервер.
  А донациите сакаме да бидат на сметка.

  Е сега кога нема вмешано пиратерија ,како треба да се пријавиме ако може подетално..
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,903
  6,589
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Како не се работи за пиратски сервер? Им плаќате на Blizzard/Activision нешто за користење на моделите, дизајните, името и ред други работи што не сте ги создале вие него тие.

  За регистрирање, ако сакаш сам да бркаш работа имаш доста да простудираш. Не е баш така едноставно. Имаш закони, правилници и еден куп други легални заебанции. Мој совет е појди до најблискиот адвокат и бркај работа преку него зошто додека ти завршиш сам работа, може и законот да го сменат :)
   
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,961
  3,089
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не го контам ова... како и да е, неможам да ти помогнам околу правните работи.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,149
  25,465
  4 Септември 2008
  :oh:
   
 10. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  278
  93
  2 Мај 2012
  Машко
  hahahahaha kako mozes da otvoris orginalen server?Samo blizzard otvara orginalni
   
 11. Kiremacedonia

  Kiremacedonia
  Intern

  4
  0
  12 Август 2012
  Машко
  blizad ne goni nikogo i ne se zamara so piratski serveri,porano da gi gonese ali sega ne se zamara so gonenje na piratski wow serveri,taka da tuka nemas nikakva precka od blizard
   
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,961
  3,089
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Како и да е, и да не се замара Близард, работава е правење париња на “сив„ начин.
  Во превод значи, земи пари дур можеш и зашто кога тогаш ке те рокнат -> paypal, па ако ти го скинат го скинат. Вака фирми, даноци, судови, бакрачи...
   

Сподели

Вчитување...