1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Во врска со лаптопот

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Karrix, 19 Април 2020.

 1. Karrix

  Karrix
  Intern

  18
  0
  3 Април 2020
  Машко
  Здраво.

  Пред 15-20 мин ми стигна известување дека треба да го апдејтирам лаптопо, одам да видам шо ќе се смени гледам нешто од микрософт и нешто од Dell. Одам да го рестартирам, ми излева нешто не го исклучувај уредот додека се врши процедурата. Од Dell ми го апдејтира Firmware (незнам што е тоа). Ако може некој да ми појасне околу тоа да не има некој последици или да ми се расипа лаптопот..
   
 2. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  606
  534
  27 oктомври 2016
  Ако се вклучи лаптопот добар си, не се расипал... (Не го прекинувај процесот ако уште трае)

  MI 6
   
  На Karrix му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Karrix

  Karrix
  Intern

  18
  0
  3 Април 2020
  Машко
  Откако заврши процесов, ми се исклучи лаптопот па го вклучив и функционира..
  А овој апдејт со firmware има некој негативности или има подобрување на лаптопот?
   
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,649
  1,444
  27 Јануари 2011
  Машко
  Нема да имаш проблеми, терај си слободно.
  Но, памет за друг пат не кликај на се што видиш. Си требал прво да прашаш па потоа да правиш упдејт. Имаше нешто од Мајкрософт и Делл, значи ке кликнеш на секој линк на кој пишува упдејт. Прво прочитај што се надградува, дали тоа ти значи или не.
   
 5. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  122
  21 oктомври 2014
  Машко
  "за всичко си има процедура, ште дојдат докторите, ште го прегледат, ште установит дали е мртов и готово, ше ти дадат удостоверение"
   
 6. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  606
  534
  27 oктомври 2016
  Ако се исклучи значи треба да почекаш сам да вклучи... Апдејт на биос е сериозно ризична и сѐ прави самиот апдејт...

  MI 6
   
  Последна промена: 19 Април 2020
 7. Karrix

  Karrix
  Intern

  18
  0
  3 Април 2020
  Машко
  Па ако нема нешто што ќе подобри мојот лаптоп, зошто тогаш пуштаат апдејти за мојов лаптоп(за овој модел)? Видов на Јутуб на официјалниот канал за Dell у врска со тоа firmware видов нештo..

  View: https://www.youtube.com/watch?v=KlZsTGlXAoY
  - ова го гледав тука..
   
 8. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Прв компјутер ли ти е?
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Некои ОЕМ компјутери како твојот делл лаптоп имаат биос апдејт преку Windows апдејт. Пошто е лаптоп, осигурај се дека има полна батерија и терај. Иако мислам дека нема ни да почне да го инсталира ако е слаба батеријата.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,179
  3,907
  5 Декември 2009
  Машко
  Пред некој ден имав за формирање Dell Inspirion 5500 серија... после ОС, пуштам апдејти и после ресет тргна биос да апдејтува. Досега не сум го приметил ова.. :)

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мора да ја искористат фиктивната опасност од Plundervolt да ти го дозаклучат компјутерот. :rolleyes:
   
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  5g ти имаат клавено, одма бриши или фрли некаде далеку. инаку отидоа врапците
   
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Plundervolt е токму тоа, плашење со 5G.

  Некој што може да ти го андерволтува процесорот одамна те поседува сосе гаќи.

  (поседување во смисла на pwnage)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StarBoy29

  StarBoy29
  Intern

  7
  2
  16 Мај 2020
  Машко
  Дечки, ај помош малку. Пред саат време да го пуштам лаптопот и ми се појави ова на екран.
  20200519_131127.jpg

  Таск барот е како некаде во позадина и не можам да го користам. Кога куцам пин одма се гаси екранот. До што може да е?
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Погрешен пин.
   
 16. StarBoy29

  StarBoy29
  Intern

  7
  2
  16 Мај 2020
  Машко
  Нема шанси да е погрешен пин. Никогаш вака не бил. Плус и го нема делот кај што се внесува пин.
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  ОК,
  Вирус да не го имет фатено?
   
 18. StarBoy29

  StarBoy29
  Intern

  7
  2
  16 Мај 2020
  Машко
  Не верувам, пред 2-3 дена му првев full scan. Го оправив иначе, не знам што му беше ама таква слика на екран првпат ми се појави.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Епа кажи како го оправи, ако ми се случи и мене истото да знам како да го оправам!
   
  it_boy, mnikolce и на thinking_in_binary им се допаѓа ова.
 20. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  606
  534
  27 oктомври 2016
  Сериозна случка имав и со HP 250 G6 (1WY58EA) Laptop 15.6" Full HD Intel Core i5 7200U 8GB 256GB SSD Intel HD 620 DVD RW Gray 3-cell.
  Инсталирам Windows 1903 (тоа ми е спремно на USB), го активирам Windows-от и апдејтот наоѓа цела низа апдејти од дривери и останати работи, меѓу кои и HP firmware апдејт, свесен сум дека е биосот, опции за бирање или download all или не (незнам можеби има заобиколен пат - нешто да се cancel-ира од понудените) одбирам да download-ира сѐ.
  Следува рестарт, лаптопот исклучува и останува да трепка Capslock, гуглам - пиши corrupted BIOS, пробај да исклучиш од Power и потоа истовремено да притиснам WIN+B+power button, првиот пат панично не успевам, исклучив втор пат, пробувам пак и веќе си велам нема надеж - кога лаптоп се вклучува и излегува BIOS update screen - cancel или proceed with update... Одам до крај си велам што биде нека биде, ја истерува работата до крај, лаптопот се вклучува и среќно пак сум во windows...
  Toa e... bullshit windows updater!
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...