1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Во врска со лаптопот

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Karrix, 19 Април 2020.

1. Karrix

Karrix
    Intern

18
    0
    3 Април 2020
    Машко
    Здраво.

Пред 15-20 мин ми стигна известување дека треба да го апдејтирам лаптопо, одам да видам шо ќе се смени гледам нешто од микрософт и нешто од Dell. Одам да го рестартирам, ми излева нешто не го исклучувај уредот додека се врши процедурата. Од Dell ми го апдејтира Firmware (незнам што е тоа). Ако може некој да ми појасне околу тоа да не има некој последици или да ми се расипа лаптопот..

2. mnikolce

mnikolce
    On your way to fame

606
    534
    27 oктомври 2016
    Ако се вклучи лаптопот добар си, не се расипал... (Не го прекинувај процесот ако уште трае)

MI 6

На Karrix му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Karrix

Karrix
    Intern

18
    0
    3 Април 2020
    Машко
    Откако заврши процесов, ми се исклучи лаптопот па го вклучив и функционира..
    А овој апдејт со firmware има некој негативности или има подобрување на лаптопот?

4. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,649
    1,444
    27 Јануари 2011
    Машко
    Нема да имаш проблеми, терај си слободно.
    Но, памет за друг пат не кликај на се што видиш. Си требал прво да прашаш па потоа да правиш упдејт. Имаше нешто од Мајкрософт и Делл, значи ке кликнеш на секој линк на кој пишува упдејт. Прво прочитај што се надградува, дали тоа ти значи или не.

5. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

149
    122
    21 oктомври 2014
    Машко
    "за всичко си има процедура, ште дојдат докторите, ште го прегледат, ште установит дали е мртов и готово, ше ти дадат удостоверение"

6. mnikolce

mnikolce
    On your way to fame

606
    534
    27 oктомври 2016
    Ако се исклучи значи треба да почекаш сам да вклучи... Апдејт на биос е сериозно ризична и сѐ прави самиот апдејт...

MI 6

Последна промена: 19 Април 2020
  7. Karrix

Karrix
    Intern

18
    0
    3 Април 2020
    Машко
    Па ако нема нешто што ќе подобри мојот лаптоп, зошто тогаш пуштаат апдејти за мојов лаптоп(за овој модел)? Видов на Јутуб на официјалниот канал за Dell у врска со тоа firmware видов нештo..

View: https://www.youtube.com/watch?v=KlZsTGlXAoY
    - ова го гледав тука..

8. borcep

borcep
    Practice makes perfect

892
    1,443
    12 Септември 2013
    Машко
    Прв компјутер ли ти е?

9. ARMac

ARMac
    Орган

6,467
    7,454
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Некои ОЕМ компјутери како твојот делл лаптоп имаат биос апдејт преку Windows апдејт. Пошто е лаптоп, осигурај се дека има полна батерија и терај. Иако мислам дека нема ни да почне да го инсталира ако е слаба батеријата.

На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  10. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

4,179
    3,907
    5 Декември 2009
    Машко
    Пред некој ден имав за формирање Dell Inspirion 5500 серија... после ОС, пуштам апдејти и после ресет тргна биос да апдејтува. Досега не сум го приметил ова.. :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

11. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,461
    11,730
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Мора да ја искористат фиктивната опасност од Plundervolt да ти го дозаклучат компјутерот. :rolleyes:

12. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Practice makes perfect

740
    1,076
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    5g ти имаат клавено, одма бриши или фрли некаде далеку. инаку отидоа врапците

13. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,461
    11,730
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Plundervolt е токму тоа, плашење со 5G.

Некој што може да ти го андерволтува процесорот одамна те поседува сосе гаќи.

(поседување во смисла на pwnage)

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  14. StarBoy29

StarBoy29
    Intern

7
    2
    16 Мај 2020
    Машко
    Дечки, ај помош малку. Пред саат време да го пуштам лаптопот и ми се појави ова на екран.
    20200519_131127.jpg

Таск барот е како некаде во позадина и не можам да го користам. Кога куцам пин одма се гаси екранот. До што може да е?

15. krema

krema
    Professor

10,785
    10,337
    24 Јуни 2009
    Машко
    Погрешен пин.

16. StarBoy29

StarBoy29
    Intern

7
    2
    16 Мај 2020
    Машко
    Нема шанси да е погрешен пин. Никогаш вака не бил. Плус и го нема делот кај што се внесува пин.

17. krema

krema
    Professor

10,785
    10,337
    24 Јуни 2009
    Машко
    ОК,
    Вирус да не го имет фатено?

18. StarBoy29

StarBoy29
    Intern

7
    2
    16 Мај 2020
    Машко
    Не верувам, пред 2-3 дена му првев full scan. Го оправив иначе, не знам што му беше ама таква слика на екран првпат ми се појави.

19. krema

krema
    Professor

10,785
    10,337
    24 Јуни 2009
    Машко
    Епа кажи како го оправи, ако ми се случи и мене истото да знам како да го оправам!

it_boy, mnikolce и на thinking_in_binary им се допаѓа ова.
  20. mnikolce

mnikolce
    On your way to fame

606
    534
    27 oктомври 2016
    Сериозна случка имав и со HP 250 G6 (1WY58EA) Laptop 15.6" Full HD Intel Core i5 7200U 8GB 256GB SSD Intel HD 620 DVD RW Gray 3-cell.
    Инсталирам Windows 1903 (тоа ми е спремно на USB), го активирам Windows-от и апдејтот наоѓа цела низа апдејти од дривери и останати работи, меѓу кои и HP firmware апдејт, свесен сум дека е биосот, опции за бирање или download all или не (незнам можеби има заобиколен пат - нешто да се cancel-ира од понудените) одбирам да download-ира сѐ.
    Следува рестарт, лаптопот исклучува и останува да трепка Capslock, гуглам - пиши corrupted BIOS, пробај да исклучиш од Power и потоа истовремено да притиснам WIN+B+power button, првиот пат панично не успевам, исклучив втор пат, пробувам пак и веќе си велам нема надеж - кога лаптоп се вклучува и излегува BIOS update screen - cancel или proceed with update... Одам до крај си велам што биде нека биде, ја истерува работата до крај, лаптопот се вклучува и среќно пак сум во windows...
    Toa e... bullshit windows updater!

На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...