• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Во врска со избришаните теми и постови!

Треба ли Админите да испраќаат известување до член на

 • Да

  Гласови: 12 80,0%
 • Не

  Гласови: 2 13,3%
 • Не знам

  Гласови: 1 6,7%

 • Вкупно гласале
  15
Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Значи вака. Бидејќи постојат неколку теми поставени од корисници со барање до Админите за известување зошто им е избришан постот или темата, и постовите на последниот случај со темата: Што има грешка во оваа тема??? http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=24346#post24346, решив да поставам тема во која ќе го изнесете вашето мислење околу оваа проблематика. Дали мислите дека е потребно барем 5 збора да се испратат до членот чија тема или пост е избришан, како објаснување за причината за бришењето? Јас лично мислам дека би требало секој да биде известен дека темата е избришана поради тоа и тоа. Без долги објаснувања. Само она главното. Причината.

BTW. @D Спомна дека дневно се бришат околу 50 постови. :isplashen: Ако е тоа така, мислам дека треба малку да подискутираме околу причините за тоа. Во што е проблемот?
-членовите доаѓаат тука за да се заебаваат и да им отвораат работа на Админите?
-Админите имаат проблем со расудувањето за тоа што е правилно а што не?
-членовите на форумов не се на потребното ниво за културни ИТ муабети во согласност со Правилата на форумот?
-постои ли конфликт меѓу некои членови и Админи?
-Админите се презафатени со професионални и лични обврски и не немаат доволно време за правилно регулирање на форумов?
-нема други способни луѓе освен сегашните Администратори ако не за Админи, барем за Модератори да се појача менаџерскиот тим на форумот, ако веќе постојните Админи немаат доволно време за да испратат ПП за избришан пост?
-на крај краева во што е проблемот за толкавиот број на дневно избришани постови?

Мислам дека треба да се подискутира на темава за да бројката од 50 ја донесеме на 5 избришани постови дневно. :bravo::bravo:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Се согласувам со тебе мора да има објаснуванје зошто е избришана темата, ако не јавно барем на ПП
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Mislam .. ne e problemot do adminite za izbrishanite postovi, problemot e do korisnicita shto ne gi prochitale pravilata.

Get Over IT!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
I da.. treba da se vmetne nekoj modul za avtomatsko izvestuvanje na clenovite i prichinata za brishenjeto
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Mislam .. ne e problemot do adminite za izbrishanite postovi, problemot e do korisnicita shto ne gi prochitale pravilata.

Get Over IT!

Мислам дека не е секогаш во прашање не почитување на правилата. Се случуваат грешки не велам не, ама нека логика да се греши 50 пати дневно. Најдобо е ова. Да се направи еден "муабет" меѓу администраторите и членовите отворено и да се види која е причината на толкавиот број избришани постови.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Мислам дека не е секогаш во прашање не почитување на правилата. Се случуваат грешки не велам не, ама нека логика да се греши 50 пати дневно. Најдобо е ова. Да се направи еден "муабет" меѓу администраторите и членовите отворено и да се види која е причината на толкавиот број избришани постови.

ajde da videme adminite shto kje kazat ..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
I da.. treba da se vmetne nekoj modul za avtomatsko izvestuvanje na clenovite i prichinata za brishenjeto

За избришаните постови со кои се кршат правилата постојат автоматски известувања (SPAM, warez, пиратерија и сл.) Проблемот е за постови и теми со кои не се кршат правилата а сепак се избришани. Тука мислам дека сепак е потребно објаснување од Админот.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Добро би било на место на избришаниот пост да стои причината зошто е избришан. Но мислам дека има недостиг од администрација на форумот за да може све да се објаснува, колку што разбрав тие што се тука се доброволно.
Дали е возможно да се зголеми бројот на администраторите/модераторите па за да се среди и ова, што очигледно му смета на повеќе членови.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Двајца гласале на Анкетата „НЕ“, а не дале никаков коментар. Админите? :rolleyes:
:LOL:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Ова што го вика Трурус мислам дека е супер и не е несто тешкп изводливо.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
12. Администраторите и модераторите го задржуваат правото без претходно предупредување да менуваат и бришат мислења/теми.
Админите/модераторите на Македонски ИТ форум можат да избришат, изменат мислење без притоа да објаснуваат зошто го направиле тоа. Правилата се кратки и јасни и секој член треба да ги почитува. Админите/модераторите се едни од најголемите корисници на овој форум и луѓе кои највеќе го сакаат успехот на Македонски ИТ форум, така да секоја нивна постапка е оправдана од самата таа причина. На барање на членот за објаснување за некоја администраторска/модераторска постапка, админот/модераторот може, но НЕ е обврзан да даде објаснување.gorenavedenovo nema logika ..ADMIN=GOD WTF !!!!!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
12. Администраторите и модераторите го задржуваат правото без претходно предупредување да менуваат и бришат мислења/теми.
Админите/модераторите на Македонски ИТ форум можат да избришат, изменат мислење без притоа да објаснуваат зошто го направиле тоа. Правилата се кратки и јасни и секој член треба да ги почитува. Админите/модераторите се едни од најголемите корисници на овој форум и луѓе кои највеќе го сакаат успехот на Македонски ИТ форум, така да секоја нивна постапка е оправдана од самата таа причина. На барање на членот за објаснување за некоја администраторска/модераторска постапка, админот/модераторот може, но НЕ е обврзан да даде објаснување.gorenavedenovo nema logika ..ADMIN=GOD WTF !!!!!
Токму така. Тоа ме потсеќа на некој тоталитаристички режим (Сталин, Хитлер..), каде власта има право да убива луѓе без причина и никој не смее да праша зошто. Никој не мора да дава објаснување зошто е убиен човекот. Значи ако Админите одлучат дека темата не е добра ние треба да го земеме тоа здраво за готово, без никакви коментари и примедби. Секако дека тие се тука за да го раководат форумот. Да се знае кој е газда, но сепак малку поголемо почитување кон членовите кои се потрудиле да напишат пост кој не ги крши правилата ама сепак не е добар. Едноставно бришење без потреба од објаснување за причината е некако сурово.
Админ = граѓани од повисок ред. :LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
@Aleks
Ај види ги резултатите на анкетата и постовите па после коментирај. Сите ние грешиме а само ти си во право? Мислам.... размисли малку и не почнувај да се караш. Ако тебе ти сметаат некои теми оди си ти! :rolleyes: Не е тоа начинот. Потруди се да почитуваш туѓи мислења. Ако не сакаш да коментираш на оваа тема игнорирај ја. Има теми кои ги мразам, али тоа не е причина да ги бркам тие луѓе и да се нервирам. Едноставно ги прескокнувам тие теми. Да оставиме на Администраторите. Нека кажат тие што мислат.

BTW. помина еден час а ниеден Админ не се огласи на темава. Што треба да значи молчењето? :rolleyes:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
@Aleks
Ај види ги резултатите на анкетата и постовите па после коментирај. Сите ние грешиме а само ти си во право? Мислам.... размисли малку и не почнувај да се караш. Ако тебе ти сметаат некои теми оди си ти! :rolleyes: Не е тоа начинот. Потруди се да почитуваш туѓи мислења. Ако не сакаш да коментираш на оваа тема игнорирај ја. Има теми кои ги мразам, али тоа не е причина да ги бркам тие луѓе и да се нервирам. Едноставно ги прескокнувам тие теми. Да оставиме на Администраторите. Нека кажат тие што мислат.

Nema temi koi mi smetaat ovde.. I da ima.. nema da dadam moe mislenje za da ne bidam prichina za raspravija ..

a za ovaa .. stvarno .. da praeme sega izbori .. :LOL:
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
heheheh Aleks saka da dobie nekoe ubavo mesto na forumov so toa sto gi brani administratorite na forumov........ ne se pravi toa so lizenje na gz :)

ne zboram za toa dali treba da se dade objasnuvanje za izbrisan post tuku striktno za Aleks

sry for beeing off topic. Sovet za Aleks poso go citam celo vreme i site postovi mu se slicni na ovie.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
DA AMA I ZATOA NARODOT JA BIRA VLASTA :rolleyes:
A AKO VLASTA NE GI ISPOLNUVA VETUVANJATA I BARANJATA NA NARODOT SE ZNAE IMPICMENT..FIGHT CLUB.... :tenk: :mafija: :ban: :))

Темава не беше замислена како FIGHT CLUB. Ако беше така ќе ја ставев таму. Овде сакав да подискутираме за големиот број избришани постови, за причините и за начинот како се бришат и како да се намалат во иднина. Така да, потрудете се да не почнувате препукувања кои ќе завршат во FIGHT CLUB. :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
heheheh Aleks saka da dobie nekoe ubavo mesto na forumov so toa sto gi brani administratorite na forumov........ ne se pravi toa so lizenje na gz :)

ne zboram za toa dali treba da se dade objasnuvanje za izbrisan post tuku striktno za Aleks

sry for beeing off topic. Sovet za Aleks poso go citam celo vreme i site postovi mu se slicni na ovie.

da, sakam milion dolari .. ne branam nikogo!!!
 
D

DimitarMK

Гостин
Администраторите / Модераторите супер си ја вршат работата, да не бришат по 50 мислења дневно, форумов ќе биде хаос, а ние ќе им помогнеме со тоа што нема да постираме глупости како коментари од типот ":))" ":bravo:" "супер" и т.н. И ако и мене ми беа избришани куп постови, не се лутам, не е лесно да раководиш со форум како овој со преку 1100 членови. Да не го тупиме.

Поздрав до Администраторите / Модераторите...
И no hard feelings ;)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Администраторите / Модераторите супер си ја вршат работата, да не бришат по 50 мислења дневно, форумов ќе биде хаос, а ние ќе им помогнеме со тоа што нема да постираме глупости како коментари од типот ":))" ":bravo:" "супер" и т.н. И ако и мене ми беа избришани куп постови, не се лутам, не е лесно да раководиш со форум како овој со преку 1100 членови. Да не го тупиме.

Поздрав до Администраторите / Модераторите...
И no hard feelings ;)

Да расчистиме нешто. За постовите од типот ":))" ":bravo:" "супер" и т.н. никој не бара објаснување зошто е избришан. Исто така јасно е за постови со кои се прекршуваат правилата. Редот мора да се почитува тука. Никој не рече дека е лесно да се раководи со форумов. Меѓутоа со самото тоа што се зголемува бројот на членови се зголемува и бројот на постови па така и бројот на постови кои не заслужуваат да бидат прикажани, постови кои ги кршат правилата, дискутабилни постови.... и сл. Значи сега ако немаат време да одговорат со 2-3 збора за избришан пост, да не зборуваме во иднина кога бројот би се зголемил на 3-4000 членови.

BTW.Дали знаеш зошто се избришани еден куп твои постови? Дали некој ти кажал каде ти е грешката и дали ти е сеедно кога одиш на темата и гледаш дека твојот пост го нема а ти врска немаш зошто го нема? За тоа разговараме тука!
 
D

DimitarMK

Гостин
BTW.Дали знаеш зошто се избришани еден куп твои постови? Дали некој ти кажал каде ти е грешката и дали ти е сеедно кога одиш на темата и гледаш дека твојот пост го нема а ти врска немаш зошто го нема? За тоа разговараме тука!


Знам зошто се избришани куп мои постови. Тоа сам го сватив. Бев asshole и постирав глупости, и ги мачев админите да бришат :naopaku:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно