1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Во што е проблемот? Remote desktop

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од mkextremer, 31 Декември 2019.

 1. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Откако се префрлив на неотел (телеком) не можам да ја конфигурирам мрежата за remote desktop преку WAN (претходно на телекабел си работеше совршено).
  Портот 3389 е отворен преку firewall na windows 10 и покажува дека е отворен на Open Port Check Tool - Test Port Forwarding on Your Router.
  Кога ќе пробам да се конектирам од друга мрежа добивам само error:

  UNABLE TO CONNECT
  Your session ended because of an error. If this keeps happening, contact your network administrator for assistance.

  Error code: 0x4
   
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Си пишал на виндовс фајрвол е отворена портата, а ма руѕерот имаш ли порт форвард направено? Можда глупо прашање, ама ај да почнеме од таму.
   
 3. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Отворена е портата на модемот, а пробано е и со DMZ.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,675
  9,361
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Те прашува Октар, дли имаш направено port forward до IP адресата на компјутерот.
   
 5. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  [​IMG]

  Јесте
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Тргни го external source port number, т.е. стави 0. Очигледно е, зошто не кажа порано? Ах деца... :D :D :D
   
  На Маша и krema им се допаѓа ова.
 7. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Нема врска, и со тоа и без тоа не работи, со сите опции е проверено.
   
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Неможе сорс порта да биде 3389, мора да е 0 т.е. било која, 3389 е искључиво таргет. Ако е така на рутерот, и адресата на компјутерот е таа, знали форвардот е добар. Дали од локална мрежа, да речеме од лаптоп можеш да се поврзеш на персоналниот сметач? Неотел даваа јавна адреса ако не се лажам, така?
   
 9. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Од локална мрежа совршено си работи доколку се конектирам на 192.168.100.9, а исто на локална мрежа ако пробам да се конектирам на publicIP:3389 тогаш не работи (освен ако уклучам DMZ). Можам исто да ја пингам јавнава адреса од надворешна мрежа без проблем.

  Конфигурацијата е Huawei модем од неотел/телеком -> лан кабел во switch > од switch лан кабел во PC.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,196
  3,718
  18 Април 2007
  Neotel има double Nat, можеби тоа е проблемот.
   
  На Zippo и Oktar им се допаѓа ова.
 11. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Не можеби него во тоа е проблемот.
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Затоа прашав, дали Неотел делат јавни или приватни. Ако делат приватни адреси, нема чаре, тоа е тоа. Јас памтам дека не дозволуваат bridge mode, ама не ми текнува за адресите.
   
 13. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Имам Plex сервер и тој работи без проблем надвор од мрежа после конфигурирање порт - има тоа некаква врска?
   
 14. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Јавна даваат која се менува на секои 12 часа
   
  На Sukhoi и Oktar им се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Плексот нели работеше преку нивни сервер? Дај види која ти е адресата на ЊАН интерфејс и кажи ни ги првите две или три бројки.

  Edit: Ај пробај со исклучен огнен ѕид.
   
 16. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Појма немам, само знам дека порта бараше да се отвори за да се пристапи до него надвор од локална. Адресата е 95.180.xxx.xx
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Чисто само како објаснување, да не го мислите проблемот, надминат е, рутерот не бил осветен во црква со света вода и плус бил урочен од црна девојка со плави очи. За да биде трагедијата уште поголема, под самото место проаѓале и подземни води како и гасовод. Применет беше наједноставниот метод за надминување на проблемот во вакви комплексни ситуации, па така @mkextremer се пресели во нов стан.
   
  На omegaRED, bxxxn, CBB_6 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Да не не мислите и нас, шопингуваме гарнитура за новиот стан сега.

  Шала на страна една teamviewer сесија со соколовите очи на @Oktar беше доволна за решавање на проблемот!
   
  CBB_6, Маша и на Oktar им се допаѓа ова.
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не си уклучил RDP во виндовс?
   
 20. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  @ARMac На сосема друг port forwarding rule ги имав оставено external port number и external source port number празни, при што тоа ги отварало сите порти и пренасочувало traffic на тој специфичен уред.
   
  На Oktar и ARMac им се допаѓа ова.
 21. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Јас имам проблем со port forwarding на Huawei HG8145V5 , оптика од телеком.

  Не сака никако да проработи, а се е по пропис. Некој слично искуство?
   
 22. Ljupco20

  Ljupco20
  Intern

  1
  0
  12 Мај 2015
  Машко
  Isto isto
   
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  На HocusPocus му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Точно :D

  Не се сеќавам точно кај мене што беше проблемот ама го решив после изгубен цел ден.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  5,983
 2. Fatal1ty_
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,226
 3. AMD_fan
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,258
 4. MarioVegas
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,318
 5. cobe
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,033
Вчитување...

Сподели

Вчитување...