• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Во САД и Европа запленети 360.000 фалсификувани чипови

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Американските и европските царински служби, по првата заедничка акција за сузбивање на фалсификувани делови за компјутери, соопштија дека биле откриени и запленети околу 360.000 лажни компјутерски чипови.

Акцијата била спроведена во пет земји минатиот ноември и декември, при што биле откриени голем број на фалсификувани производи кои се продавале како производи на познати компании од секторот на електрониката, меѓу кои се и „Циско системс“, „Нешенал семикондактор“ и „Ројал Филипс електроникс“.

Повеќето од фалсификуваните производи потекнуваат од Кина, а биле продавани за неколкукратно повисока цена од онаа која била пријавена на царината.

Според експертите, освен финансиските загуби кои им се нанесуваат на компаниите чии производи се фалсификуваат, лажните чипови, поради далеку полошиот квалитет од оригиналните можат да предизвикаат и загуба на човечки животи, доколку се вградат во компјутерски системи на болници, служби за контрола на летање или други чувствителни државни органи.

Извор: А1
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.275
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно