• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Во оптег над милион компјутерски вируси!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Бројот на вируси, црви, тројанци и други облици на компјутерски закани ја проби границата од еден милион, известуваат од Symantec. Сосема очекувано, најголемиот број сигурносни закани е насочен кон компјутерите кои верглаат на Windows оперативниот систем.

Податокот е објавен во полугодишниот извештај на Symantec наречен Internet Security Threat Report, во кој стои и загрижувачкиот податок дека повеќето од новите компјутерски закани се создадени или првпат се забележани во последните 12 месеци.

Во периодот од цела 2007 година во Symantec детектирале нешто повеќе од 700.000 нови компјутерски вируси, со што вкупниот број на вируси, црви и тројанци кои ги детектираат сигурносните решенија на Symantec се искачи на бројка од 1.122.311.

Internet Security Threat Report

Izvor: Kajgana
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Не ме чуди воопшто бројката на вируси, црви и тројанци. Со развојот на компјутерската технологија и корисниот софтвер, паралелно и со исто темпо се развива и малициозниот софтвер. :lut2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Се додека постојат мрежни картишки секој ден по неколку стотина нови вируси ќе излегуваат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,878
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно