• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Во Македонија стартува системот за глобално позиционирање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
МАКПОС СО 14 АКТИВНИ GPS-СТАНИЦИРепублика Македонија воспоставува Национална референтна мрежа од активни GPS-станици со кои ќе се забрза примената на технологијата на сателитско позиционирање и ќе се овозможи побрз и сигурен начин да се дојде до геопросторни податоци на која било позиција на цела територија.

Системот за глобално позиционирање ќе го носи името МАКПОС - Македонски позиционен систем и ќе се состои од вкупно 14 активни GPS-станици, кои ќе бидат поставени на меѓусебно растојание од 50 до 70 километри рамномерно на целата територија во Македонија. Ќе биде завршен како целина и ставен во функција до крајот на 2009 година, по што ќе следува негово пуштање во комерцијална употреба. Дотогаш сите заинтересирани корисници ќе може да ги користат податоците од овој систем бесплатно.

Досега е воспоставена мрежа од пет активни GPS-станици кои се наоѓаат во Скопје, Велес, Прилеп, Кичево и Тетово и покриваат околу 45 отсто од територијата на Република Македонија, а до крајот на годината ќе бидат поставени уште две вакви станици во Охрид и Битола со што покриеноста ќе се зголеми на околу 60 отсто.

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој присуствуваше на денешната презентација на новата услуга на Агенцијата за катастар на недвижности, рече дека самиот систем треба да овозможи перманентен сервис на геопозиционирање, односно одредување на положбата во просторот во реално време со прецизност од неколку сантиметри на кое било место на целата територија во Република Македонија.

Според директорот на Агенцијата за катастар на недвижности Љупчо Георгиевски оваа нова услуга ќе најде примена кај голем број корисници од областа на геодезијата, инженерството и инфраструктурата, сообраќајот, рударството, земјоделството, екологијата, управувањето со кризи и научните истражувања.

Придобивките од воспоставувањето на овој систем се што со него ќе се овозможи брз и сигурен начин на доаѓање до геопросторни податоци на која било позиција на територијата на Република Македонија, ќе се овозможи побрз и поефикасен начин на премерување на недвижностите, ќе се создадат предуслови за поекономично работење на приватните геодетски фирми, а со тоа и можност за намалување на цените на нивните услуги кон граѓаните и ќе се создадат предуслови за воведување во употреба на европскиот координативен систем во согласност со препораките на Европската комисија, Со ова за првпат ќе има единствена и хомогена геодетска мрежа на целата територија на Република Македонија.

Извор: Сител
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Yuhuuu конечно да може и кај нас да се употрбува како што треба Навигацијата :metal:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Интересно ова... ама колку ќе биде искористено, тоа е друго.
А, ќе можи ова да се користи за GPS навигација во колите?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Интересно ова... ама колку ќе биде искористено, тоа е друго.
А, ќе можи ова да се користи за GPS навигација во колите?
Според директорот на Агенцијата за катастар на недвижности Љупчо Георгиевски оваа нова услуга ќе најде примена кај голем број корисници од областа на геодезијата, инженерството и инфраструктурата, сообраќајот, рударството, земјоделството, екологијата, управувањето со кризи и научните истражувања.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Одличен одговор.:))
Знам, тоа го проитав... ама којзнај што подразбираат нашиве под сообраќај. Можи ќе ги пратат колите.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
супер е

сообраќај се мисли претежно на такси компаниите
на службените возила
да знае газда дали си тамо куде треба
исто за шлеперите кои само поминуваат низ македонија
како се викаше не ми текнува

да не застранат малку
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
И сега има мапи за Македонија, но делумни, пред се затоа што нема целосна покриеност(значи може да се користи навигацијата во колите)... Сега се очекуваат подетални и мапи од сите градови...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Не знам за што служат овие станици? И сега работи ГПС системот супер, секаде се фака сифналот и има добра прецизност
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,672
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно