• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Внимавајте на ДДКОМ!!!

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,822
7,407
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Драги форумџии, еве ви уште еден доказ за каква компанија станува збор, којашто секојдневно многу луѓе гледам дека ја фалат и преферираат заради нивните попусти во цените, а мене никогаш досега не ми оставиле позитивен впечаток, и не престануваат да ме изненадуваат, иако никогаш не сум купувал од таму, ниту пак планирам да си имам работа со препродавачи на хардвер и магла.

Имено, во конкретниов случај се работи за нова матична плоча, купена од нивната продавница од страна на нашиот добар член @STEFF на кој му се заблагодарувам што ми даде пермисија да го спомнам јавно во темава.

Уште при првата употреба, плочата давала знак на неисправност, со тоа што вториот слот за рам меморија бил нефункционален, поточно плочата работела само во single channel mode, за подоцна тотално да откаже вториот слот за рам меморија.

Нормално, прво се посомневавме во веќе постоечкиот хардвер, т.е. процесорот и рам меморијата, па поради моментален недостиг од друг хардвер, мораше да се оди по малку потешкиот пат, односно тестирање дел по дел и евентуално дијагностицирање на дефектот, за да биде членот сигурен дека неговиот хардвер е исправен, кој претходно работел сосем нормално на друга плоча.

Бидејќи од тестирањето излезе само мака и неуспех, членот ја донесе кај мене да ја ѕирнам, и пред да го осудите зошто не ја вратил на рекламација, имајте предвид дека била последна на лагер, и сите знаеме дека во денешно време е скоро невозможно да се најде 1155 плоча, било нова, било половна. Не секој има време да се бавта по сервиси и да останува без персонален компјутер точно пред празниците, додека некои шарлатани се обидуваат да направат дубара за ситна пара.

Да продолжиме, уште при првото гледање на плочата, ништо невообичаено не ми падна во око, па си почнав со стандардно тестирање на електронски компоненти offline, т.е. на исклучена плоча, па потоа и со други рам мемории и друг процесор, се додека не сфатив дека проблемот лежи во самата плоча.

Ни на крај памет не ми падна визуелно да проверувам за изгорени компоненти, се додека случајно не го загледав овој дел.Како што можете да забележите на сликата, некое полуписмено говедо го вадело биос чипот и притоа дури и ги запалил околните бели PCI слотови.

Во самиот биос, верзијата на инсталираниот софтвер се прикажуваше како последната, поточно F4, што навидум изгледаше како нормално, но со оглед на превземената акција од некој квази сервисер, решив да погледнам за што се работи и што содржи чипот во него.

Резултатите се споредени на следниов начин. Хардверски е исчитан моменталниот биос, и е бинарно спореден со официјалната верзија на биос која ја нуди производителот Gigabyte.Во левата колумна се наоѓа исчитаниот биос фајл, т.е. дамп, додека во десната колумна се наоѓа официјалната верзија на последниот биос издаден за оваа плоча, кој го има истиот префикс, F4. Можете да ги забележите разликите од левата страна кои ги маркирав со зелена боја, иако беше непотребно, бидејќи уште од самиот старт се гледа дека разликите се огромни.

Хардверски е репрограмиран чипот со официјалната верзија на биос, симната од страната на Gigabyte, и, претпоставувате што е следно.

Voila, хардверот работи нормално со двете рам плочки истовремено и без никаков проблем, дури и оверклокувањето на истиот не е невозможно.
Не сакав понатаму залудно да си го трошам времето и да споредувам бинарни фајлови, но претпоставувам дека е флешната последна верзија од биосот за таа плоча, НО, од друга ревизија на плочата, бидејќи постојат 4 верзии од неа.

Меѓутоа, да го оставиме сето ова настрана. Прашањето е, зошто ценетите преваранти ДДКОМ, воопшто продаваат репарирани и неисправни делови како НОВИ, без оглед на попусти и слични игри?

Во продолжение на текстов, ќе го приложам и гарантниот лист, издаден на 15.12.2016.

Доколку е @STEFF сложен да оди по инспекции и слични институции чисто заради добробит на идните купувачи, јас сум првиот кој што ќе му се придружи.

До останатите, би ве замолил да не дискутираме и гласаме за и против базирано на лични искуства со споменатата продавница, туку ова нека остане чисто информативно за оние што секојдневно бараат совети и предлози за купување на хардвер и не знаат со кого си имаат работа кога купуваат од таму.

А сега, следново е лично од мене до гореспоменатите.

Драги ДДКОМ, сигурен сум дека некој од вас чита, пи..а ли ви м...р...а, крајно сте непрофесионални, и намерно ве експонирам и омаловажувам вака јавно, затоа што вашиот однос наспроти клиентите е тотално незаконски и омаловажувачки. Никој не е глупав па секогаш да наседнува на вашите евтини трикови. Некој можеби го дава последниот денар за вашите итри хардкор досетки и превари. Имате голема среќа што не сте налетале на мене, ниту сум неук, ниту глупав, напротив, доста добро го разбирам хардверот и преварите кои се прават во државата, како и законските акти кои се на страна на потрошувачите.
Можете да си ги прашате колегите од сезалаптоп.мк какво искуство имаа со мене кога се обидоа да ми увалат нешто на сличен начин како вашиот, среќа нивна што веднаш забележав колку е часот, па поминаа полесно.

Во една ситуација, кога се работеше за донации за деца без родители, бессрамно се обидовте да подметнете лажна конфигурација која беше платена во кеш, сума од околу 250-300 евра, и на крај низ смешкање да речете дека доставувачот се збунил, откако увидовте дека некој ве провалил, ја заменивте без збор, претпоставувам од страв да не бидете тужени и подметнати под надзор на пазарна инспекција.
Затоа, строго ви препорачувам да внимавате што правите во иднина!!!

Поздрав,
Даниел.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,121
3,271
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.30 GHz) + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Да сум бил на местото на Стефан ќе им ја вратев и ќе си ги побарав парите назад, доколку немаат друга спакувана. :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: maci

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,218
Ethermine
www.facebook.com
Гледам дека и кондезаторот е сменат односно тој зелениот.
Да сум бил на местото на Стефан ќе им ја вратев и ќе си ги побарав парите назад, доколку немаат друга спакувана. :)
Бидејќи од тестирањето излезе само мака и неуспех, членот ја донесе кај мене да ја ѕирнам, и пред да го осудите зошто не ја вратил на рекламација, имајте предвид дека била последна на лагер, и сите знаеме дека во денешно време е скоро невозможно да се најде 1155 плоча, било нова, било половна. Не секој има време да се бавта по сервиси и да останува без персонален компјутер точно пред празниците, додека некои шарлатани се обидуваат да направат дубара за ситна пара.

Во една ситуација, кога се работеше за донации за деца без родители, бессрамно се обидовте да подметнете лажна конфигурација која беше платена во кеш, сума од околу 250-300 евра, и на крај низ смешкање да речете дека доставувачот се збунил, откако увидовте дека некој ве провалил, ја заменивте без збор, претпоставувам од страв да не бидете тужени и подметнати под надзор на пазарна инспекција.
Затоа, строго ви препорачувам да внимавате што правите во иднина!!!
Човече Даниеле .. Што да ти кажам... Посакувам повеќето луѓе да се како тебе да работат во полза на своите муштери и сите задоволни до уши и од задоволство вилиците до земја да му бидаат и како хардкорецот да се израдуваш кога ке ти дадат хелоу кити подароче :D . Но што ако има се поголем број што сами си склопуваат десктоп конфигурации кога ни на крај памет нема да му текне на некој дека тоа биос чипот бил сменет ке си помисле дека е фабричка грешка или кизнае што . Ги знам тие финти јас. И да сака да ја врате ке му речат дека не му важе гаранцијата односно чепкан е биос чипот и оди докажи му .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,822
7,407
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,218
Ethermine
www.facebook.com
Да си ми жив и здрав за ова.
Steff и да сака сеа да ја врати нема да може затоа што на нив таму овоа му е испланирано однапред. Односно наведеното со црвено. Така да штом си ја управил нека си ја користе со здравје и нека не се надева на гаранцијата,бидеќи со фирма и со 20 души вработени преку роднинска врска не може да излезе накрај .
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #6

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,822
7,407
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Steff и да сака сеа да ја врати нема да може затоа што на нив таму овоа му е испланирано однапред. Односно наведеното со црвено. Така да штом си ја управил нека си ја користе со здравје и нека не се надева на гаранцијата,бидеќи со фирма и со 20 души вработени преку роднинска врска не може да излезе накрај .
Он веќе си го знаеше тоа уште пред да ја донесе кај мене, а и не се надева воопшто на неа. Ај да не продолжуваме со дискусијава што требало он да направи или не, да обратиме внимание на фактот кој е опишан погоре, половен и поправан дел да се продава како нов. Ве молам.
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,142
Скопје
Јас можам да кажам само едноставно БРАВО за Даниел што ми излезе пресрет што ја дијагностицираше и поправи плочава за помалку од 1 саат. Среќен сум што имам каде да се обратам и пред се работата да биде завршена квалитетно. Ти посакувам големи успеси во следнава година.

Додека за ддком, ќе им ја оставам само темава како потсетник за работите кои се обидуваат да ги прават, само до кога и незнам и секој да биде предострожен кога би земал нешто од кај нив. За инспекции нема да видат од мене, едноставно и не можам да се замарам и губам време со тоа, а и секако не станува збор за големи пари. Знаејки само дека ќе останам без компјутер во наредните 1-2 недели па и повеќе, а немаат заменска или пари назад кое не ми е решение се одлучив на овој чекор.

Поздрав од мене и уште еднаш голема благодарност до Даниел!
Среќни празници! (За мене особено :D)

Sent from my Lenovo A6020a41 using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,361
8,407
Скопје
Јас мислев дека лошата работа од ддком е само:

1 ден: дада имаме таква графичка секако
2 ден
3 ден: имаме на лагер ќе ја добиете по некој ден
4 ден
5 ден
6 ден
7 ден: дечко сме немале таква графичка
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,992
4,224
SK
Даниел, браво за трудот!
И не само за поправката, туку и за пишувањето на текстов пошто ваквите искуства секогаш треба да се споделуваат.

Јас само би додал дека кога се купува нов хардвер, секогаш и од било каде - обавезно отварање амбалажа на НА ЛИЦЕ МЕСТО и детална визуелна проверка. Мене случки како оваа на Стефан, со подметнувања на користен (и поправан) хардвер, ми се дешавале со неколку други фирми всушност со повеќето други, освен со Анхоч (а токму од нив не/најмалку пазарам пошто немам дилерски цени таму).

Се разбира, сето ова не важи во случајот на Стеф - денес 1155 плочи навистина е скоро невозможно да се најдат, посебно тие од ниска и средна класа (хај-енд плочите се неисплатливи). Стеф знаел точно што прави во случајов.Смешно е што ДДКОМ ја продале плочава со ВИЗУЕЛНО ОЧИГЛЕДНИ И ВИДЛИВИ СТРАЊА, а згора на тоа и НЕИСПРАВНА. Плочата секако ја тестирал тој што им ја поправал, како ли само мислеле клиентот да не примети дека едниот мемориски канал не работи навистина не знам. Дури и ако клиентот е слеп да не примети дека плочата е поправана (аматерски), невозможно е да не примети дека му нема пола од меморијата.
Најверојатно иделе на АПП, со сознание дека недостатокот од 1155 плочи ќе го направи некој доволно очаен да ја купи плочава. Но во тој случај фер било отворено да кажат за проблемот, и да понудат некој 50% попуст. Плочата пак ќе ја купем некој и во тој случај ДДКОМ би излегле фер. Вака ДДКОМ се само обични преваранти со кои јас лично не би имал никогаш работа освен ако морам, ако се единствените кои имаат нешто што ми треба, што фала богу никако не е случај.

Епа ДДКОМ: прашајте се дали тие пари (претпоставувам не многу повеќе од 2 илјади денари за H61 плоча) вредат за ваков срам и скандал и губење на многу потенцијални муштерии.
Да, јасен е одговорот на тоа реторичко прашање. Само се надевам дека и претставници од други фирми ја читаат дискусијава.П.С. Колку само е поедноставно кога еепром чипот е во сокет... ;)
П.П.С. Колку неписмени луѓе работат по сервисиве на продавниците...
П.П.П.С. Ми се допаѓаат таговите... :cool:
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
371
264
Моето искуство со ддком е позитивно.
Мислам дека не треба беспотребно да се напаѓаат пред да се размисли од каде би дошол проблемот
Јас колку што знам они се само дилери и земаат од големиве фирми меѓу кои и сетек(лопови со тапија) анхоч и веројатно и некои други

Јас мислам дека проблемот е кај добавувачот на ддком а не до нив.
Не верувам дека ддком ја земал расипана плочата па ја подоправил и му ја дал на членот @STEFF
Сум бил неколку пати и луѓето се доста пријатни и спремни да помогнат, нешто што е само сон на пример во Сетек. Односот им е на високо ниво.
Повеќе ми е реално да е проблемот во добавувачите СЕТЕК кои се тешки сељаци т.е просточана. Сме имале и порано прилика да видиме што и како продаваат и за тоа да не превземаат одговорност.
Незнам само членот дали се обратил до нив и што му кажале. Јас ако добро разбрав не се обратил и ако е така тоа му е грешка.
Да ја однел они сигурно имале делови да му ја пробаат и ќе се разбереле како луѓе.
Барем јас така мислам
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,049
1,216
Скопје
Моето искуство со ддком е позитивно.
Мислам дека не треба беспотребно да се напаѓаат пред да се размисли од каде би дошол проблемот
Јас колку што знам они се само дилери и земаат од големиве фирми меѓу кои и сетек(лопови со тапија) анхоч и веројатно и некои други

Јас мислам дека проблемот е кај добавувачот на ддком а не до нив.
Не верувам дека ддком ја земал расипана плочата па ја подоправил и му ја дал на членот @STEFF
Сум бил неколку пати и луѓето се доста пријатни и спремни да помогнат, нешто што е само сон на пример во Сетек. Односот им е на високо ниво.
Повеќе ми е реално да е проблемот во добавувачите СЕТЕК кои се тешки сељаци т.е просточана. Сме имале и порано прилика да видиме што и како продаваат и за тоа да не превземаат одговорност.
Незнам само членот дали се обратил до нив и што му кажале. Јас ако добро разбрав не се обратил и ако е така тоа му е грешка.
Да ја однел они сигурно имале делови да му ја пробаат и ќе се разбереле како луѓе.
Барем јас така мислам
и да е проблемот до добавувачот, тој автоматски станува проблем и за ддком. нека си најдат друг добавувач.

имаше еден случај кога на член од форум му продале скапа high-end матична плоча со искривени пинови, па потоа несакале да му ја заменат со изговор дека тој сам ги искривил...
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Јас имам влезено таму еднаш, пошто ми беше успат да купам батерија за матична. Самиот изглед на фирмата ми изгледа на тешка хаварија ама ајде викам дај ми батерија за матична. Таа што дремеше на компјутер ми вика нема на лагер дали можело да нарача за утре?????? Викам до утре јас 100 ќе купам. Ми понудуја стара ама била исправна.
Друг пат подобро од комшија ќе побарам некој дел у стил дај на заем 2 лажици кафе него ли да одам у ддком.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас можам да кажам само едноставно БРАВО за Даниел што ми излезе пресрет што ја дијагностицираше и поправи плочава за помалку од 1 саат. Среќен сум што имам каде да се обратам и пред се работата да биде завршена квалитетно. Ти посакувам големи успеси во следнава година.
Го почасти ли барем другарот Даниел?

Даниел, браво за трудот!
И не само за поправката, туку и за пишувањето на текстов пошто ваквите искуства секогаш треба да се споделуваат.

Јас само би додал дека кога се купува нов хардвер, секогаш и од било каде - обавезно отварање амбалажа на НА ЛИЦЕ МЕСТО и детална визуелна проверка. Мене случки како оваа на Стефан, со подметнувања на користен (и поправан) хардвер, ми се дешавале со неколку други фирми всушност со повеќето други, освен со Анхоч (а токму од нив не/најмалку пазарам пошто немам дилерски цени таму).
Мене не ми се случило такво нешто, пошто секаде ме знаат, знаат каков сум и што ги чека. Знаат дека за јајца ги држам и можам да најдам кој сериски од каде е и како се движел :D

Мамицата преварантска. Ве текнува јас што пишав пред два месеца кога барав кутија за диск USB3.0? Абе една кутија метална не можат да испорачаат без да ја заебат бе, а можам да замислам да продаваат гајба јајца каква ќе ја добие клиентот :D
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,162
13,801
@Daniel86
Дечкото ќе каже дека не бил стручен да оцени дали е или не е поправана плочата па ја донел кај тебе на визуелна инспекција пред да ја врати назад.
Флешувањето не е забрането со закон и претставува составно својство на уредот.

Се додека не играл твој леткум не сте прекршиле правила на игра.
Сепак, најголема грешка е што не рекламирал веднаш. Барем вербално.


А и јас давам совети овдека. Во земја каде што можат да ти продадат стан кој има уште 4 сопственици.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,992
4,224
SK
Мене не ми се случило такво нешто, пошто секаде ме знаат, знаат каков сум и што ги чека. Знаат дека за јајца ги држам и можам да најдам кој сериски од каде е и како се движел :D
Има фирми каде вработените не им е гајле за ништо, пошто така и им е кажано да работат а закон секако не ги фаќаше - зборувам за периодот пред др. паз. инспекторат да стане фактор.

Ми се има десено да отворам дома кутија од само што купена матична плоча, а она внатре плоча за АМД (наместо Интел), користена и не само тоа туку и целата полиена со некое темно масло и на тони прашина. Првин помислив дека е некоја практична шега - после видов дека се мртви озбилни (повеќе накај второво). :)
Муабетот кога ја враќав: „А во куќиште ќе ја ставаш или на поклон ќе ја даваш?“ :D А плочана како да ја газеле неколку години на под во автомобилски сервис. ЗГОРА НА СЕ АМД ПЛАТФОРМА!!!
Да не знаеш дали да се смееш или да плачеш.едит:
Флешувањето не е забрането со закон и претставува составно својство на уредот.

Се додека не играл твој леткум не сте прекршиле правила на игра.
Сепак, најголема грешка е што не рекламирал веднаш. Барем вербално.
Колку што гледам ЕЕПРОМ-от е залемен на плоча. Оттаму и горењето на пластиките наокулу, од сервисерот кога го одлемувал чипот за да го флешува фирмверот (или јас не го разбрав Даниел).
За вербално рекламирање се согласувам.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,121
3,271
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.30 GHz) + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
И да сака да ја врате ке му речат дека не му важе гаранцијата односно чепкан е биос чипот и оди докажи му .
Неможе да знаеме со сигурност додека не му речат.

Заклучок:
1. Членот не останал без компјутер.
2. Гореспоменатата фирма е "амнестирана" од одговорност да ја замени т.е. да ја сервисира во случајов полуисправната матична плоча во (наредните 2 години доколку се случи повторно дефект на истата).
 
Последна промена:

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
371
264
и да е проблемот до добавувачот, тој автоматски станува проблем и за ддком. нека си најдат друг добавувач.

имаше еден случај кога на член од форум му продале скапа high-end матична плоча со искривени пинови, па потоа несакале да му ја заменат со изговор дека тој сам ги искривил...
Aпсолутно си во право за ова. За тоа си сносат одговорност со кој работат.
Неможе муштериите да им ги плаќаат грешките, туку оној што си е виновен. А вака автоматски и да не се криви стануваат соучесници во преварата
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,822
7,407
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Колку што гледам ЕЕПРОМ-от е залемен на плоча. Оттаму и горењето на пластиките наокулу, од сервисерот кога го одлемувал чипот за да го флешува фирмверот (или јас не го разбрав Даниел).
Одлично си ме разбрал, единствено ти. :)

Една работа што не ми е јасна, е тоа што ја префрлате вината на Стефан. Да беше во нормални услови, можеби ќе се согласев со вас, но во овој случај, човекот останува без компјутер доколку ја однесе денес, АЛОООООО, денес, 31.12.2016. Што мислите кога ќе ја добие назад или ќе му најдат замена? И за неа чекал денови додека да му ја набават. Стварно сте ми чудни. Баталете го Стефан, остајте го човекот нека си се радува сега на плочата, не требаше ни да го спомнам.

И тој самиот си рече:

Додека за ддком, ќе им ја оставам само темава како потсетник за работите кои се обидуваат да ги прават, само до кога и незнам и секој да биде предострожен кога би земал нешто од кај нив. За инспекции нема да видат од мене, едноставно и не можам да се замарам и губам време со тоа, а и секако не станува збор за големи пари. Знаејки само дека ќе останам без компјутер во наредните 1-2 недели па и повеќе, а немаат заменска или пари назад кое не ми е решение се одлучив на овој чекор.
Обрнете внимание на фактот што ѓубре се продава како НОВО И НЕУПОТРЕБУВАНО. Истото се има случувано и порано како што спомна @Вајкинг погоре за сокетот со искривени пинови, ги следам работите и ги запаметувам. После толку немили случки, не би се осмелил да помислам на купување откај нив, а камоли уште да напаѓам некој ни крив ни должен.

Кога ќе размислам поубаво, можеби е најдобро да си премолчувам во иднина и да не креирам вакви теми поткрпени со технички исправни докази, се ми се чини дека поентата останува недокажана.

Стефан, братче, создравје да си се служиш со хардверот, извини за евентуалните непријатности предизвикани од темава, и ти посакувам исто многу успеси во новата година, а и многу нов хардвер, за кој се надевам дека нема да мора да го репарираме вака :D
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,162
13,801
Древната мудрост кажува дека електронска компонента не се купува пред државен празник или во петок после 14:00! И не се зема пред да провериш општа состојба.
Тоа што е во целофан и изгледа дека е во минт состојба во Македонија не значи ништо.
 

Pyropwnage

Intern
28 август 2012
183
35
Штип
Овој проблем го имав и со амаконет,
-имав купено плоча, подоцна да ја продадам на еден муштерија
775 плоча при крај на гаранција плочата рикнува, од амако ми понудија 1156 со процесор за нешто пониско или муштеријата да си го услужам со половна а тие ќе ми ги вратат парите.
Јас незнам колку е тешко да се тргнат 10тина плочи се додека не им помине гаранцијата на сите што ги имаат продадено.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,162
13,801
Јас незнам колку е тешко да се тргнат 10тина плочи се додека не им помине гаранцијата на сите што ги имаат продадено.
Ептен е наивно размислувањево. Зошто би тргале плочи настрана? Си тргаш пари а во меѓувреме отвораш соработка со електроничар од рангот на SaleSK, Daniel86, kjosmofon и се надеваш дека рекламираната плоча има дефект кој може да се поправи.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,451
4,067
Ептен е наивно размислувањево. Зошто би тргале плочи настрана? Си тргаш пари а во меѓувреме отвораш соработка со електроничар од рангот на SaleSK, Daniel86, kjosmofon и се надеваш дека рекламираната плоча има дефект кој може да се поправи.
Или правиш RMA на плочата.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,383
10,434
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Tesko.
Povremeno i se slucuva na nekoja ama toa se samo akutni napadi, se reshavaat so terapija na nekoj incompetent menadzer.

Sent from my Redmi 3 Pro using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,203
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно