Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Внимавајте, има активен фишинг напад под маска на македонската Влада

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
246
805
www.IT.mk
Понеделнички се појави нов фишинг напад под маска на македонската Влада, а целта е преку лажно аплицирање за нов додаток за субвенционирање на граѓаните, односно зголемувањето на нивната куповна моќ, да се извлечат пари од платежни картички на граѓаните. Шемата на оваа фишинг стапица почнува со СМС порака со содржина:


ВЛАДА: Имате право на нов додаток од 6150,00 ден. За повеќе информации и за барање поддршка, посетете ја https://vlada – mk .com.
1716203132866.jpeg

 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.060
1.959
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Вистина, не е лага воа (ако си глуп!).

Ги погледнав чекорите, користејќи фејк податоци и CC од тука: тука. Може да се каже најдобриот фишинг сајт до сега што проциркулирал.
Пријавен е на гугл safe browsing, ама со оглед на тоа што се бавни ова касно ќе биде маркиран како сомнителен сајт.

1716205041149.jpeg
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
464
329
Што се случува? Сајтот и паднал поради многу апликации за месечен додаток од 6150 денара.
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.982
10.541
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Ако се снима зомби филм кај нас, зомбињата ќе бидат пред "брз-кеш" продавници, казина и кладилници, пари ќе чекаат, нема да шетаат бесцелно како другите белосветски зомбиња. Прилично сме безбедни во зомби апокалипсата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.980
Членови
35.425
Најнов член
Malcolm
На врв Дно