• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VMWare Player и неговите лудории

 • Ја почнал/а темата
 • #1

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
ќе ја почнам приказнава малку поопширно за да се добие целосна слика. имав претходно конфигурација i7 9700K + Asus Z390-F. имам моментално 3 виртуелки од кои што 2 се виндоус, една е убунту. се додека го работев тој комплет за виртуелки, си работеа нормално. но, денеска, после промена на сетот (амд 5600х + asus tuf b550 plus), реинсталација на виндоус и на плеерот, при додавање на виртуелките на листата, после проба да се уклучат, наидува на две грешки - едната е :
vmware player virtualized performance counters are not supported, со дополнителен текст во истиот дијалог Module 'VPMC' power on failed.
а втората грешка, шо е пофатална, е целосен рестарт на компјутерот. после инспекција на crash - от со whocrashed, ги дава следниве проблеми:

1620333163598.png

ги испробав следните работи :

исклучен virtualize counters од properties на виртуелките
ЅМТ е наместен на Ауто во биос
виртуелизација уклучена
биосот апдејтиран
едитиран .vmx фајлот и vpmc.enabled наместено е на FALSE
пробано со различни верзии на vmware player од 15 до 16 верзиите, истото.

друга идеја нит по интернет не гледам нит ништо, а виртуелките ми се доста битни. глупото е шо, едната од виртуелките, е копирана на друг лаптоп со 4800Н и не прави никакви проблеми.

идеи, можни решенија, слободно споделувајте.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Графика. Win32k.sys е поврзан со графички приказ и драјвер. Disable Accelerate 3D Graphics.

Второ, види нешто да не можеш да најдеш овде.

Трето, да не е некое ограничување на плеерот (пошто фри)...
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #3

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Графика. Win32k.sys е поврзан со графички приказ и драјвер. Disable Accelerate 3D Graphics.

Второ, види нешто да не можеш да најдеш овде.

Трето, да не е некое ограничување на плеерот (пошто фри)...
и претходната инсталација беше со фри верзијата, само сега неќи да работи. ќе пробам прво со 3д графикс исклучено па после со текстот од линкот

Edit: iskluceno acceleratr 3d graphics, pak istoto
Edit 2: ni nova virtuelka ne mozi da se kreira
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Штом не може нова, тогаш очигледно е нешто до инсталацијата, или нејзината интеракција со host OS.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
најсмешното е шо симнав virtualbox, креирав една виртуелка за тест, и работи нормално... т.е. уште трај инсталацијата, ама нема заглавено сеуште
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Јас би направил реинстал на VMware, и импорт назад на виртуелките. Очигледно има проблем и не е наменето да може да му swap-неш платформа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
џабе. пробав анинстал, рестарт на комп, пак инсталирање, истото му се дешава
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
110
4
многу работи во 1, кој ос е на виртуелките win10, win7 etc amd so intel не иде исто и различни интрукции
провери прво за амд то 5600x
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@mkdev виртуелките виндоус се 10ки. во однос на тоа амд со интел разни инструкции, да, точно, но, како шо кажав погоре, една од тие виртуелки е ископирана на амд лаптоп и работи перфектно, значи тој дек не е валиден во случајов.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@G4M3R ќе ги исклучам и ќе пробам и то
Мислењето е автоматски споено:

со core isolation, memory integrity не се реши. направив clean uninstall, рестарт, инсталиран вмвер плејер 16ка, и се опрај. господ да чува и да брани
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
VmWare и VirualBox се срање :/

да бев осуден да користам windows, ваљда ќе користев HyperV
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
388
197
Ubunty то може да не ти работи после промена на архитектура ради кернелот ако не е генерички туку е оптимизиран за одреден процесор, па дури и со генерички треба работи на поголема група на процесори но има исклучоци каде што нема да сака да покрене. Дури и vMotion што им е за миграција знам дека бараше да е процесорот од ист производител.

Се факјам за влакно но да видиш покрај од биос да упалиш или изгасиш и Hyper-V Virtualization in Windows 10? Ми има правено проблем претходно и ми даваше дека ми е изгасена вирутализација иако е наместено од биос за windows виртуелките, не гледам зашто тие не би работеле.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Ubunty то може да не ти работи после промена на архитектура ради кернелот ако не е генерички туку е оптимизиран за одреден процесор, па дури и со генерички треба работи на поголема група на процесори но има исклучоци каде што нема да сака да покрене. Дури и vMotion што им е за миграција знам дека бараше да е процесорот од ист производител.

Се факјам за влакно но да видиш покрај од биос да упалиш или изгасиш и Hyper-V Virtualization in Windows 10? Ми има правено проблем претходно и ми даваше дека ми е изгасена вирутализација иако е наместено од биос за windows виртуелките, не гледам зашто тие не би работеле.
Се беше сетирано како шо треба. Две мислења погоре напишав дека уствари проблемот го праеше верзијата на вмвер и виртуелките, виндоусите и убунтуто си работат како шо треба
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно