• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Владата ќе отвора нови универзитети и факултети

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Владата ќе отвора нови универзитети и факултети со кои ќе се придонесе за унапредување на високото образование.

Во Скопје ќе се отвори Универзитет за информатичка технологија, кој ќе биде регионален центар. Во него ќе предаваат професори од САД и Европа, а ќе се учи исклучиво на англиски јазик.


26 нови факултети ќе се отворат и во рамките на државните универзитети во Штип, Битола и Тетово. Владата веќе ги обезбедила локациите за изградба на факултетите.

Ќе предаваат професори од истакнати универзитети од странство, со плати како на матичните факултети.

Иако поради распуштањето на Парламентот законот за отворање на новите факултети не беше изгласан, од Владата очекуваат студиите да започнат веќе во октомври.

Извор: А1
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Нов универзитет за информатички технологии

Владата денеска ги презентира програмите за унапредување на универзитетското терцијално образование во Република Македонија. Во нив се предвидува отворање на нов Универзитет за информатички технологии во Скопје и отворање на нови факултети на постоечките универзитети.

На универзитетот за информатички технологии се предвидуваат 9 единици и тоа, факултет за компјутерски науки и инженерство, за мрежни и комуникациски технологии, за роботика, за технологии на информатичкото општество, за медиумски технологии, за информациони системи и сервиси, за био-медицинско инженерство, институт за применети науки и технологии и институт за базични истражувања.
„Универзитетот за информатички технологии е замислен како врвна установа и мисијата на овој универзитет е да биде врвен во земјава како и да се труди да биде врвен и во регионот во сите области што се наведени како области на неговото делување“, изјави денеска портпаролот на Владата Боцевски на прес-конференција за новинарите.

Тој напомена дека половина од професорите кој ќе предаваат на универзитетот ќе доаѓаат од најреномираните институции и установи од САД и Европа и наставата ќе биде исклучиво на англиски јазик.


На останатите државни универзитети ќе бидат отворени нови факултети и тоа, на државниот универзитет Гоце Делчев од Штип, факултет за медицински науки и филолошки факултет во Штип, за угостителство и туризам во Гевгелија, технолошко-технички во Пробиштип, машински во Виница и електротехнички факултет во Радовиш. На државниот универзитет Св. Климент од Битола ќе бидат отворени технолошко-технички факултет во Велес, ветеринарен во Битола и правен факултет во Кичево. На државниот тетовски универзитет ќе бидат отворени факултет за медицински науки, филозофски, факултет за уметност, филолошки, факултет за физичка култура, за прехранбена технологија и исхрана и факултет за применети науки.

„Со сето ова Владата настојува да го подигне потенцијалот и степенот на образованието на македонската популација“, изјави Боцевски.
Тој додаде дека се предвидени локации и дека се обезбедени средства во буџетот на Република Македонија од страна на Министерството за образование.

Извор: Нетпрес
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Интересна и добра идеа, ама ќе видиме како и дали ќе се реализира...
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Е, веќе кога завршувам....
А може ќе има нешто и за магистратура +
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2

Во Скопје ќе се отвори Универзитет за информатичка технологија, кој ќе биде регионален центар. Во него ќе предаваат професори од САД и Европа, а ќе се учи исклучиво на англиски јазик.
:chudenje:
Зошто да отвараат нов универзитет за ИТ? Дали се свесни колку пари треба да потрошат на тоа? Дали се свесни дека во Скопје веќе постојат државните ЕТФ(ФЕИТ) и ПМФ и дека попаметно ќе биде барем пола од тие пари кои ги планираат за новиот универзитет да се вложат во доусовршување и доопремување на веќе постоечките

Јасно е дека условите, програмата и наставниот кадар на ЕТФ и ПМФ не е нај нај, и дека според плановите на новиот универзитет сето тоа ќе биде далеку подобро. Но мое мислење е дека треба да се вложи во ЕТФ и ПМФ на нова опрема, усовршување на кадарот, имплементирање на нови методи, носење професори од странство... ќе се помине со многу помалку пари, а сепак ќе имаме одлични факултети
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Наближуваат избори, па може ова да е само дел од маркетингот на одделни партии...
Не само што треба да се вложат средства во постоечките факултети, туку треба професорите да се сменат, дека очигледно со овие професори ништо не правиме.
Како пример ќе го земам мојо факултет(правен), програмата е сменета целосно, во однос на постарите генерации. ЕКТС систем, поени за предавања, за активност, колоквиуми со заокружување и слично... Но џабе е се тоа, кога професорите пак си предаваат по старо, кога немаат појма што се случува во светот, и ги интересираат само сопствени интереси, бизнис,политика и пари. Односот им е како да се богови, и најпаметни. А сиротите појма немаат од практично знаење и имплементирање на теоријата во пракса. Каков и да е системот на учење и какви услови и да имаме, џабе е со ваков кадар, кој уште мисли дека е во социјализмот. Со чест на исклучоци, секако.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
:chudenje:
Зошто да отвараат нов универзитет за ИТ? Дали се свесни колку пари треба да потрошат на тоа? Дали се свесни дека во Скопје веќе постојат државните ЕТФ(ФЕИТ) и ПМФ и дека попаметно ќе биде барем пола од тие пари кои ги планираат за новиот универзитет да се вложат во доусовршување и доопремување на веќе постоечките

Јасно е дека условите, програмата и наставниот кадар на ЕТФ и ПМФ не е нај нај, и дека според плановите на новиот универзитет сето тоа ќе биде далеку подобро. Но мое мислење е дека треба да се вложи во ЕТФ и ПМФ на нова опрема, усовршување на кадарот, имплементирање на нови методи, носење професори од странство... ќе се помине со многу помалку пари, а сепак ќе имаме одлични факултети

jas kolku sto razbrav mislam deka nekolku fakulteti ke se soedinat
kako pmf electro i masinski
i toa e podobra varijanta otkolku nie do lani imavme uzas pc i sea ne se bas nesto no pak se podobri:LOL::LOL:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
За жал изгледа ќе биди како што вика Banzai -маркетинг. Ама се надевам дека нема да е така оти викаат дека ќе има и во Битола. :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Супер ова, таман кога јас треба да појдам на факултет :) Ако се изгради до тогаш ќе го земам во обзир... да се надеваме дека ќе произлезе нешто од ова.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Ова ќе биди добро доколку може да се вравботи некој на универзитети, јас искрено гледам светла иднина во ова.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
tesko e toa tesko
vi se veruva li deka do lani imavme <p3 na koi kompaljiras polovina od vremeto koe ke go potrosis da go napises kodot :D

zalno e
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Само една мала информација. Во Тетово до средното медицинско училиште никнува нова зграда, со натпис "правен факултет". Веројатно таму ќе биде сместен и новиот факултет за информатички технологии. Со оглед на тоа дека имаат во план и касарната да ја затвораат, односно префрлат во кампот Еребино (на 6км од Тетово). Па како опција е земена и Тетовската касарна (веројатно)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Тие намаат пари да ги платат солидно сегашниве државни професори...една од основните причини зошто така несериозно се понашаат и не ги боли..а не 26 нови..глупости. Малце пари да се фрлат на сегашниве ќе процветаат.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Тие намаат пари да ги платат солидно сегашниве државни професори...една од основните причини зошто така несериозно се понашаат и не ги боли..а не 26 нови..глупости. Малце пари да се фрлат на сегашниве ќе процветаат.

Кај професорите е друг проблемот, не е се во платите. Научени се дека можат да имаат тезги на страна колку сакаат, дека можат да земаат поткуп колку сакаат и никој ништо не им може. И најсмешно што ми е, пола од професорите биле во политика, 97% биле неуспешни во тоа, и секако на крај ги чека местото како професор кога ќе завршат со политиката.
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Super e ovaa, kako i da e dobro e sto se razmisluva vo ovaa nasoka, i se nadevam deka ke go otvorat toj famozen univerzitet za IT. Jas stvarno razmisluvam da se zapisam na nego, ve molam ako nekoj nesto doznae vo vrska so priem i zapisuvanje da postira posto ne sum u MK, a go pratam forumov veke nekoe vreme....
Off topic za menagmentot na IT.com.mk momci samo prodolzete vaka, fantasticni ste...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.177
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно