Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Vlada.mk „препродава“ патики, дресови, ташни и чевли по поволни цени

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
239
768
www.IT.mk
Ако на Google пребарате информации поврзани со официјалниот сајт на Владата на Република Северна Македонија – vlada.mk – ќе забележите дека Vlada.mk прикажува линкови до Air Jordan, Nike, Yeezy, Adidas, Asics и други спортски брендови. На прва, човек може да си помисли дека владата проактивно презема чекори за справување со економската и енергетска криза и на овој начин штеди по некој денар на страна од препродажба и affiliate линкови, меѓутоа, суровата реалност е дека македонската владина ИТ инфраструктура доживува уште еден дебакл од ИТ безбедносен аспект, за кој најверојатно како и сите претходни случаи нема да се преземе одговорност и ќе се примени стандардното „секое чудо за три дена“…

Претежно спортски модели, но има и по некоја класика​

Со малку поконкретно пребарување, на Google може да се забележи дека сајтот vlada.mk има повеќе од 2.090.000 резултати поврзани со клучниот збор “shoe”:
image-32.png


 
20 јуни 2008
563
608
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
@ContentBot Пффф вие лаици сте кога во прашање е мода
 

Атачменти

  • Screenshot_20220901-154702_Chrome.jpg
    Screenshot_20220901-154702_Chrome.jpg
    527,2 KB · Прегледи: 118

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.388
13.264
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.391
9.227
Првото е дека се работи за SPAM линкови изгенерирани најчесто преку искористување на интерниот систем за пребарување на сајтовите, при што при внесување на клучен збор или термин, самиот интерен пребарувач на сајтот гради и страна со URL за дадениот линк.

Второто сценарио, е дека некој на некој начин добил пристап до серверите каде што е хостиран сајтот Vlada.mk и креирал инстанци на сајтови за е-трговија препопулирани со еден куп продукти кои потоа линкаат до други сајтови.

Не е ни едното, ни другото. :cool:

Инаку мојот став е дека ова требало да се предочи на официјалните лица ако е откриено, пред да се сензационализира во статии.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
46.864
Мислења
970.440
Членови
35.220
Огласи
2.844
Најнов член
HeyJude
На врв Дно