• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Вклучен е системот за репутација

Дали да остане вклучен системот за репутација?

 • Да

  Гласови: 23 59.0%
 • Не

  Гласови: 5 12.8%
 • Незнам / Воздржан/а

  Гласови: 11 28.2%

 • Вкупно гласале
  39
 • Анкетата е затворена .
Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Ок, после многу предлози и сугестии и дебати во ВИП секцијата како и од страна на корисниците околу вклучување на овој систем, чест и задоволство ми е да ве информирам дека овој систем е сега вклучен. :))

Сега за сега се додадени следниве наслови и нивоа (запомнете дека ова е само т.н. "бета" верзија, значи не е финално, ги чекаме вашите предлози.

Корисник е вашето корисничко име:

1. Корисник е Безнадежен случај ниво: -200
2. Корисник е е Пациент ниво: -50
3. Корисник е Сезонски корисник ниво: -10
4. Корисник е Редовен ниво: 0
5. Корисник е Позитивец ниво: 50
6. Корисник е Херој ниво: 100
7. Корисник е Супер херој ниво: 250
8. Корисник е Револуционер ниво: 500
9. Корисник е Светец ниво: 1000

Значи ги охрабруваме корисниците да не го злоупотребуваат овој систем и да даваат/одземаат репутација на друг корисник без потреба затоа што ако дојде до тоа едноставно ќе се вратиме на старо (без репутациски систем) и ништо не сме направиле.

Отворени сме за предлози/додатоци/измени од Ваша страна...
Па...Ве очекуваме ;)

П.С. Доколку на некој не му е јасно што е и како работи овој систем или пак како се додаваат/одземаат репутациски поени, за тоа ќе направиме краток туторијал во наредните денови...

Благодарам :rolleyes:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Супер , мене ми се допаѓа ! За називите,ранковите може било кој да даде свој предлог .
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Репутацијата е добра за да има поквалитетна содржина на форумот.

Со добар коментар се добива репутација + (плус)
Со лош коментар се добива репутација - (минус)

Што значи дека членовите ќе отварат нови теми и пишат добри коментари, за да имат репутација +, а и ќе има супер содржина на форумот.

:bravo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Репутацијата е добра за да има поквалитетна содржина на форумот.

Со добар коментар се добива репутација + (плус)
Со лош коментар се добива репутација - (минус)

Што значи дека членовите ќе отварат нови теми и пишат добри коментари, за да имат репутација +, а и ќе има супер содржина на форумот.

:bravo:
Да со подобрување на содржината на форумот повеќе не би требало да имаме непотребни коментари, односно коментари кој не се во врска со темата.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
A moze nekoj da mi kaze sho pishuva vo tie hireoglifi koga kje se klikne na Dodaj Reputacija i kje se pishe Comment .. sho pishuva?
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Добро би било да се овозможи членовите да можат да видат кој им ја дал репутацијата. :chudenje:

едит: ...и да се гледа кој колку репутација има. :ermm:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Добро би било да се овозможи членовите да можат да видат кој им ја дал репутацијата. :chudenje:

едит: ...и да се гледа кој колку репутација има. :ermm:
Мислиш точната бројка на репутациски поени да покажува а не...само една коцка зелена и да пишува Редовен, ќе разгледаме.... ;)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
ова го има на многу форуми.

Јас најмногу би сакал да функционира на принцип...добри постови, редовно логирање...подобар ранг под аватарот (нема потреба да се знае кој пост колку е добар и кој го гласал.ќе оцениш според рангот на авторот)

Исто така ако некој не е активен со логирање И постирање треба постепено да му опаѓа рангот кон нула (значи.. -1% неделно а не -1)

Да биде огранчено колку често може да гласаш.. е сега некогаш е лошо ако е ограничено по време а ти сакаш да оцениш два различни корисници одеднаш..може нешто да се смени

Последно ...супер херој е подобро од револуционер :).. и врв да биде гуру
 
D

DimitarMK

Гостин
Јас како предлог би дал да се инсталира Activity Hack кој ќе покаже колку членот е активен, колку време е на форумот и т.н. :)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
Хм...ова може да биде и многу добро, но и многу лошо за жал.
Во секој случај добро е да се проба па ќе видиме како ќе оди :rolleyes:
А на прашањето дали треба да има опција секој да види кој му дал репутација на кого и за што, мојот одговор е не.Премногу фрки ќе се дешаваат за без везе.
Исто мислам дека треба да се дозволи да може секој индивидуално да си го исклучи системот за репутација.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
ова го има на многу форуми.

Јас најмногу би сакал да функционира на принцип...добри постови, редовно логирање...подобар ранг под аватарот (нема потреба да се знае кој пост колку е добар и кој го гласал.ќе оцениш според рангот на авторот)

Исто така ако некој не е активен со логирање И постирање треба постепено да му опаѓа рангот кон нула (значи.. -1% неделно а не -1)

Да биде огранчено колку често може да гласаш.. е сега некогаш е лошо ако е ограничено по време а ти сакаш да оцениш два различни корисници одеднаш..може нешто да се смени

Последно ...супер херој е подобро од револуционер :).. и врв да биде гуру

Добра ти е идејава ,незнам колку ќе биде изводливо тоа со редовноста ...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Интересно ќе биде ако системот правилно работи,ќе биде лошо ако корисниците го злоупотребат системот.Може да предизвика нееднаквост помеѓу членовите
 
D

DimitarMK

Гостин
Ако на некој не му се свиѓа нека си ја исклучи репутацијата. Односно неговите поени да не бидат прикажани, туку да се прикаже ова:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ej,vo vrska so toa kolku reputacija imate.Moze sami da vidite ,kliknete na ikonata za reputacija na vasiot avatar i videte.
Toa sto sakate da stavite Activity Hack e dobro,stavete zosto da ne.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,647
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно