1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Vivaldi web browser - соодветна замена за старата опера?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од bokiscout, 27 Јануари 2015.

 1. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Vivaldi - уште еден web browser базиран на Google Chrome (blink engine).

  Зад овој проект стои поранешниот CEO на Opera Jon von Tetzchner, и мора да признаам декa добив позитивен впечаток од едночасвното користење а и нивната to do листа.

  Имаме:
  1. Quick Comands (активираме со притискање на F2) - брзо пребраување/навигација во settings, history, open tabs, bookmarks... Слично како кај Sublime, за ваква слична можност моментално користам Vimium екстензијата за Chrome.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Пример: ако сакате на брзинка да проомените опција или прикажете/сокриете некој панел немора да влегувате во settings, доволно е да притиснете F2 и да почнете да го куцате она што го сакате, веднаш во сугестија ке го добиете она што го посакувате.

  2. Notes - Take notes while browsing and add screenshots right in the handy Notes panel. The notes will automatically remember which site you were browsing at the time and allow you to add tags, to easily organize and find them later.

  [​IMG]

  3. Speed Dial, многу сличен како оној на Opera каде омилените сајтови можеме да ги организираме во групи/папки како и да отвариме цела група на сајтови со еден клик.

  4. Tab Stack - групирање на повеке инстанци (јазичиња) од една иста web страна во само едно јазиче, притоа инстанците ги гледаме при hover.
  [​IMG]

  5. Можеме да ја позиционираме лентата со јазичиња горе (default), лево, десно, доле како и да ја исклучиме.
  [​IMG]

  Засега ми недостига синхронизација на сетинзи помегу различни компјутери и екстензии како turn of the lights, magic actions for youtube и менување табови преку движење на тркалцето од маусот... За срека се ова е на нивната to-do листа.

  Она што највеке ме бендисува е quick comands, tab stack, модуларниот lay-out на панели и фактот дека може да се користат сите можности од пребраувачот само со тастатура.


  Eдит: Многу практичен е алатката page actions преку која ни ги нуди следниве можности:
  Screenshot from 2015-01-27 15:12:16.png
   
  Последна промена: 27 Јануари 2015
  На shifty, gligor, Трајче Дрварчето и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,066
  1,375
  17 Јуни 2009
  Машко
  Хмм јас досега немам користено вивалди браузер, ама затоа ја обожавам музиката од композиторот Вивалди. Четирите годишни времиња ми се омилени од него :)
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Доста средено изгледа пребарувачот. Го инсталирав и е многу лесен за користење. Ќе го следиме до крајот на развојот па ќе видиме како ќе се покаже. Thumbs up!
   
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,267
  2,499
  19 Јули 2013
  Одлична вест, ми го разубави денот.
  Одличен потег им е и што прво ги додале сите работи што ги исфрлија од опера.
  Ветува проектов.
  Се надевам дека брзо ќе оди развојот.
  п.с. Постов е напишан во Vivaldi.
   
Слични теми
 1. Ata
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,272
 2. HijackHacker
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,560
 3. HijackHacker
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,531
 4. HijackHacker
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,261
 5. Happy
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  499
Вчитување...

Сподели

Вчитување...