1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Vivaldi web browser - соодветна замена за старата опера?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од bokiscout, 27 Јануари 2015.

1. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,706
    2,001
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Vivaldi - уште еден web browser базиран на Google Chrome (blink engine).

Зад овој проект стои поранешниот CEO на Opera Jon von Tetzchner, и мора да признаам декa добив позитивен впечаток од едночасвното користење а и нивната to do листа.

Имаме:
    1. Quick Comands (активираме со притискање на F2) - брзо пребраување/навигација во settings, history, open tabs, bookmarks... Слично како кај Sublime, за ваква слична можност моментално користам Vimium екстензијата за Chrome.

Пример: ако сакате на брзинка да проомените опција или прикажете/сокриете некој панел немора да влегувате во settings, доволно е да притиснете F2 и да почнете да го куцате она што го сакате, веднаш во сугестија ке го добиете она што го посакувате.

2. Notes - Take notes while browsing and add screenshots right in the handy Notes panel. The notes will automatically remember which site you were browsing at the time and allow you to add tags, to easily organize and find them later.

3. Speed Dial, многу сличен како оној на Opera каде омилените сајтови можеме да ги организираме во групи/папки како и да отвариме цела група на сајтови со еден клик.

4. Tab Stack - групирање на повеке инстанци (јазичиња) од една иста web страна во само едно јазиче, притоа инстанците ги гледаме при hover.

5. Можеме да ја позиционираме лентата со јазичиња горе (default), лево, десно, доле како и да ја исклучиме.

Засега ми недостига синхронизација на сетинзи помегу различни компјутери и екстензии како turn of the lights, magic actions for youtube и менување табови преку движење на тркалцето од маусот... За срека се ова е на нивната to-do листа.

Она што највеке ме бендисува е quick comands, tab stack, модуларниот lay-out на панели и фактот дека може да се користат сите можности од пребраувачот само со тастатура.

Eдит: Многу практичен е алатката page actions преку која ни ги нуди следниве можности:
    Screenshot from 2015-01-27 15:12:16.png

Последна промена: 27 Јануари 2015
    На shifty, gligor, Трајче Дрварчето и уште 10 други им се допаѓа ова.
  2. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,060
    1,331
    17 Јуни 2009
    Машко
    Хмм јас досега немам користено вивалди браузер, ама затоа ја обожавам музиката од композиторот Вивалди. Четирите годишни времиња ми се омилени од него :)

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. petre.dimov

petre.dimov
    Gaining Experience

961
    243
    27 ноември 2008
    Машко
    Software developer
    Доста средено изгледа пребарувачот. Го инсталирав и е многу лесен за користење. Ќе го следиме до крајот на развојот па ќе видиме како ќе се покаже. Thumbs up!

4. moongose

moongose
    Unstoppable

1,813
    2,047
    19 Јули 2013
    Одлична вест, ми го разубави денот.
    Одличен потег им е и што прво ги додале сите работи што ги исфрлија од опера.
    Ветува проектов.
    Се надевам дека брзо ќе оди развојот.
    п.с. Постов е напишан во Vivaldi.

Слични теми
  1. Ata
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,228
  2. HijackHacker
    Одговори:
    7