1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Vivaldi Browser - Opera каква што требаше да биде

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од FLEGMA, 30 Јануари 2015.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Opera до верзијата 12 беше browser кој немаше значителен market share но својата публика (меѓу која бев и јас) ја имаше размазено со огромен број на ергономски решенија кои и до ден денес не се надминати.

  Беше светлосни години пред Firefox додека Chrome беше мисловна именка. За жал, со својата ултра глупа политика на игнорирање на корисниците спадна на толку ниски гранки што моментално е во секоја смисла клон на Chrome.

  Девелоперите, од за нив познати причини, ја напуштија (со право би рекол) застарениот енџин на Opera 12 и преминаа на Chromium based browser кој на почетоците патеше од бизарни проблеми како што се неможноста на импортирање, уредување и лесно манипулирање на bookmarks-ите, целосно игнорирање на стариот менаџер за лозинки и непостоењето на напредниот content blocker кој го имаше старата Opera.

  Сепак, најголема душевна болка предизвика целосното отфрлање на тн. side bar во кој беа сместени bookmarks, notes, downloads, mail.. работи кои старата Opera ги имаше out of box а другите browseri имаа(ат) неуспешна мимикрија.

  За среќа се чини дека е ставен крај на оваа ергоноска агонија со презентирањето на Vivaldi Browser (кој е базиран на Chrome!) дело на John von Tetzchne бивш CEO и програмер во Opera па така иако е во Alpha фаза ги имаме овие дивоти:

  opera_vivaldi.png

  opera-vivaldi 3.png

  opera-vivaldi 2.png

  Јас ја инсталирав и, како да ви кажам, се чувствувам како дома :)
  Брзината од Chrome со ергономијата опд старата Opera со подршка за сите Chrome add-on-и
  Милина!

  Испробајте го и дајте му подршка на човекот.
  https://vivaldi.com/
   
  На shifty, Arcannia, Justice for All и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,848
  2,434
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Е оти бе не сте ми кажале, друже? :)


  (Flegma се посипува со пепел, во знак на сочувство не му го бришете постот)
   
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,848
  2,434
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Flegma велит.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  Кажи ми само дали може вака да се направи распоред на менија, копчиња, табови и букмаркс? Ако може да се променува според мои потреби одма ќе преминам на тој броусер оти ова Фајфоксов последниве неколку верзии лапа еден куп меморија и почнува да кочи на отворени неколку таба + ФБ.

  Capture1.JPG

  Инаку сум верен корисник нивни веќе 15 години од верзија 1 ама у последно време ми иде на живци, а тешко се навикнувам на распоред на копчиња и слично. Плагини за промена кај Хром нема инаку кај нив ќе преминев оддамна.
   
 6. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Јас веќе бев решен да се вратам на IE.
  После Опера 12, ми изгледаше како сите да се натпреваруваат кој ќе смисли поглупаво решение за својот пребарувач. Се надевам дека Вивалди ќе биде нешто поразлично.
   
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  HTML5 на youtube e чудо за 1 секунда почнува видеото, Мозила гомна да јадат.
   
  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,848
  2,434
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Врвот на јутуб е IE11 сите други гомна да јадат!
   
 9. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  202
  21 Август 2010
  Машко
  :oh:

  ОК онтопик Го симнувам и ке го пробам на 768/768кбпс (КеБапи Пер Секонд) конекција,
  блес ју Т-Хоме за 300ГБ лимит, на ова пост-апокалиптично интернет сурфање му треба
  спас.

  Ке видиме што ке каже Вивалди.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробано и од моја страна, неверојатен брз browser :)
   
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Допрва ќе ставаат фичри како што е компресија или во Opera наречено Opera Turbo, password manager...

  Ако останат фокусирани ќе бидат незгоден ривал на Chrome. Освен ако се иземе по малку кретенското име...
   
 12. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  Ваквите прелистувачи се добри за оние обични корисници, ИТ типови како што има на форумов (вклучувајќи ме мене) кои се синхронизирани со секој ебан гугл сервис не верувам дека така би се откажале само за да преминат на некој прелистувач кој ветува нешто добро и кој е нов.

  За старт би имале проблем со:
  Букмаркс, Синхронизација со телефон/таблет, Плагини, etc..
   
  На Necromancer и Daniel86 им се допаѓа ова.
 13. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,132
  1,125
  2 Август 2009
  Ако успешно внесат синхронизација, по некој побитен плагин, највероватно би се префрлил на него.
   
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  На omegaRED и goranzoran им се допаѓа ова.
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Browser-ов ќе ги користи истите екстензии како Chrome
   
  На xhktw и pipelin им се допаѓа ова.
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,950
  2,189
  19 Јули 2013
  Баш овој прелистувач како и операта до верзија 12 се наменети за напредни корисници.
  Операта има(ше)
  Комплетна конфигурација на:
  - сите тулбари, од позиција на екранот до распоредот на копчињата,
  - шорткати вклучувајќи ги и шорткатите од само едно копче (без ctrl, alt, shift)
  - ставки на контекстно мени (на десно копче)
  - пребарувачи
  Потоа, пребарување со било кој пребарувач со двоен клик, со еден клик (в|ис)клучување прокси, колачи, јава, слики, анимации итн.
  Зачувување на слика со еден клик.
  Комплетна навигација со тастатура.
  Најдобро изведена манипулација со табови, групирање и сесии како и организација на букмарци.
  Контент блокер на кој адблок (плус) може вода да му носи.
  Пребарување на букмарци, никови, напишани адреси, посетени адреси со се насловите на сајтовите и гугл од урл боксот.
  И уште многу други работи.

  На крај не е важно дали некоја страница се отвора секунда побрзо или поспоро, кога за да било што направиш на неа бара многу кликање и листање низ менијата, со што се губи многу повеќе време.

  Вивалди е сеуште во прва фаза на развој, стискаме палци дека ќе продолжат онаму каде што операта застана и дека нема многу да чекаме додека стигнат до таму.
   
  На bokiscout и FLEGMA им се допаѓа ова.
 17. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  949
  1,042
  26 Декември 2012
  сега го користам и брз е...само што малце осеќам лаг кога ги мењавам табовите.. ваљда со абдејт ќе го средат
   
 18. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Арен е бе, многу ме свиѓа на дизај. Уште некој да ми помогне како да инсталирам екстензии од хромот ќе ми биде супер :D
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  I've gotten a chrome extension that is not available outside the chrome store to install.
  install the extension in chrome.

  go to AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions on your computer.

  There are folders with jumbled text, choose the one which corresponds with the chrome store url of the wanted extension, and copy the folder inside it.

  paste the folder wherever you want (i.e. downloads).

  go into the folder and rename "_metadata" to "metadata" (just remove the _).

  in vivaldi go to vivaldi://chrome/extensions and select developer mode.

  press the load unpacked extensions... button and navigate to the copied folder.

  Press OK and it should install.

  This method is not guaranteed to work, but it worked for me.
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 20. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  918
  866
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Уште еден проблем што го забележав, а тоа е што не ме држи најавен. Поточно не ме држи најавен кога ќе отворам нов таб.

  Пример сурфам на форумов, отворам некоја тема во нов таб и повторно мора да се најавувам. Ова ми се случува само на форуми, на фб и твитер ми е океј, како што треба да биде.
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Кажи му да памти local storage (ако се подесува)

  Ако не се подесува тогаш дефинитивно треба да си свесен дека користиш Alpha верзија :)
   
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,950
  2,189
  19 Јули 2013
  Денеска излезе tech preview 2.
   
  На goranzoran и FLEGMA им се допаѓа ова.
 23. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  497
  280
  16 Февруари 2014
  Машко
  Студент
  Ми се свиѓа so far, али со 3 таба отворени - vivaldi.net, IT.com.mk forum и Facebook користи исто онолку меморија колку што користи Firefox, а тоа е околу 300+ мегабајти.
   
 24. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Тоа не треба да се земе како негативна особина. Ако го користи разумно т.е. за да да биде побрз ондак е супер, но ако го троши и е спор е тоа нечини. Патем од сам старт не е дизајниран за да не троши ресурси, туку е дизајниран за да биде full featured.

  Иначе имаме tech preview 2 ама интернетов не кажува што е ново/подобрено.
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,950
  2,189
  19 Јули 2013
  Кажува, како не. Најважните и сите
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...