Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Viva La Open Source!!! Blender

Статус
Затворена за нови мислења.

Dark_Crow

Intern
10 април 2007
89
0
www.myspace.com
Blender
Blender е исто така open source програма за анимации и фотореалистични креации што ги содржува речиси секои работи кои ги имаат познатите 3ds Max и Maya т.е, може да се користи за моделирање, анимации, текстурирање, рендерирање итн..
Што е најважно е тоа дека инсталациониот фајл е голем само 8MB!!!​

Blender е достапен за повеке оперативни ситеми како што се: Microsoft Windows, Mac OSX, Linux, Irix, Solaris, FreeBSD, SkyOS, MorphOS и Pocket PC.
Ова програма е користена од многу познати фирми во светот и досега многу филмови се направени со помош на ова програма. Најпознатите филмови се: Spiderman 2, Elephants Dream итн..


Кориснички интерфејс

blender1-big.jpg


Минимални спецификации за хардвер
300 MHz CPU
128 MB Ram
20 MB слободен хард диск простор
1024 x 768 px Display со 16 bit color
3 Button Mouse
Open GL Графичка со 16 MB Ram

Оптимални спецификации за хардвер
2 Ghz dual CPU
2 GB Ram
1920 x 1200 px Display со 24 bit color
3 Button Mouse
Open GL Графичка со 128 или 256 MB Ram

Галерија

Тука може да ја симнете програмата
 

SurpAphicS

Intern
26 август 2007
32
2
Go imam spushteno Blender-ot ushte od pred dve godini i togash go chepkav ama nemozev nikako da se snajdam i go bataliv, pa eve sega pak me zainteresiravte, arno ama mene najvekje me interesirashe kako se pravat exe aplikacii vo blender kako ovaa ovde, koja celosno vo Blender e pravena. Znachi pozelni se tutorijali barem na srpski / hrvatski
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Ја го користам Блендер уште од верзија 2.30, значи уште пред две или три години и го користам за моделирање коли и сл. Пробав да се навикнам на други 3д програми ко Maya, 3Ds Max и сл. ама за моделирање со точки(vertices) според мене Блендер е најлесен и најбрз поради големото користење на кратенки со тастатурата што го нема во другите. Се на се одлична програма, со нестандарден интерфејс(ама природен штом ќе се навикнеш), големи можности и што ми се допадна најмногу врши работа и мали хардверски побарувања. Кој сака нека го проба.

пс. Со еден туториал за три дена завршив цел Nissan Skyline GTR само без гепек и задни стоп светла, па сеа вие видете колку е добар Блендерот. После без туториал почнав Митсубиши Лансер Ево 8, Ауди ТТ и др. ама поради факултетов не ги довршив.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.645
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно