• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Туторијал Vita streaming за радознали

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Одавна се мислев да пишам за некои што ги интересира.

Што ви треба.

1. Вита (хакната)
2. Компјутер со понова Nvidia графичка
3. Добра 2.4 Ghz WiFi мрежа.

Како

на хакнатата вита се инсталира moonlight.vpk. На ПЦ/Лаптоп со nvidia графичката се уклучува Geforce Experience и NVSTREAM во него. Во боксот под SHIELD, се додава рачно C:\Windows\System32\mstsc.exe
Пошто јас имам RTX/Quadro може да е малце поразлично од Geforce Experience

1638990378614.png

Со ова го стрима цел десктоп, без замарање секоја игра посебно. На Витата во сеттингс на moonlight се остава 1270х720, 60 фпс и се исклучено (no).
Се спарува лесно ако е на иста мрежа. Search network, пин тој и тој и се одпира Desktop (или како и да сте го крстиле). Од таму пушташ игра или програм, витата реагира како X360/One контролер. Што значи дека ако некој има и Xbox може и Xbox console companion да пушти и да стрима Xbox игри на PS :)

ВАЖНО: L2 и R2 се мапирани на тачпадот позади, може да се сменат во сетинзи. Бамперите се на место, Л3 и Р3 нема пошто нема витата.

Еве ја Battlefield 2042 со една рака држев телефон така да сори за квалитетот.

View: https://www.youtube.com/watch?v=hU4l-BgrO1g

EDIT- Ај додека можам да едитирам, за стримање преку интернет треба на машината со Nvidia да се инсталира Moonlight Internet Hosting Tool. Прво се спаруваат витата со десктопот/лаптопот па потоа се инсталира програмот. Се ќе направи сам, ова подразбира Upnp да биде уклучено на рутерот, Firewall на виндовс соодветно конфигуриран. Остатокот го прави сам, детектира WAN адреса и прави локален нат од LAN на WAN адресата. Ако не работи од прва треба рестарт.

Повеќе


Или уште подобро со сопствен ВПН

Прашања не по ПП ве молам, тука и ќе одговорам.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,186
Мислења
879,738
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно