• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Вистата ми е невидлива... [LAN]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,306
3,304
Скопје
www.gorast.com
Еве што е работава...
Земав од Т-Хоум (мадер факери најголеми на свер, миграција на пакет ми прават 15 дена и уште не ја напраиле - сапорт = 0!!!!) рутер Thompson. Сакам да поврзам: Десктоп на Vista x64 SP1 (врзано преку ЛАН до рутерот) и лаптоп со XP SP2 преку ВиФи.

Еве ги проблемите: Вистата го гледа лап топот арно ама кога ке кликнам на него ми дава:

Windows cannot access \\PCNAME-PC
Error code: 0x80070035
The network path was not found.

Кога ке го изгасам Kaspersky Internet Security 2009 на лап топот тогаш се си работи без проблем.

Знае ли некој како да го сетирам Firewall-от на Касперски за да не ми праи вакви фрки?

Второ прашање. Зошто неможам да ја гледам Вистата преку XP? Колку што сум запознаен шерував фолдер, подесив да се во исти воркгруп, ...

Како да направам да го видам и тоа PC со Виста на него?Благодарам од вчера,
GP
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно