• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vista Transformation Pack

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
zosto go probuvam da instaliram vista transformation pack 7 kaspersky mi javuva deka saka da instalira i nesto ps.kill.exe i mi go javuva kako natrapnik. Go simnuvav 3-4 pati transformation pakot se od legalni strani
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
ps.kill.exe e programa za killnuvanje na proccessi .. mozebi kasperskito go ima staveno vo svojata virus DB..
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
@filipvselena
Зарем не соработува мајкрософт со антивирусните, мислам дека многу несериозно е ако антивирусните пакети сметаат дека трансформацискиот пакет ќе наштети. Тој пред се е за пополнување на сигурносни дупки.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
@filipvselena
Зарем не соработува мајкрософт со антивирусните, мислам дека многу несериозно е ако антивирусните пакети сметаат дека трансформацискиот пакет ќе наштети. Тој пред се е за пополнување на сигурносни дупки.
Recisi site kompanii(antivirusni i site ostanati),sorabotuvaat so Microsoft,no mislam deka prasanjeto malce pogresno si go razbrala.Ovoj paket za transformacija e paket sto Windows XP go transformira da lici kako Vista,kolku sto razbrav.E i jas pred nekoe vreme simnav vakov paket i probavme da go instalirame na eden PC koj imase Kaspersky Internet security 6,i koga pocna instalacijata uste vo samiot pocetok antivirusot ja stopirase instalacijata so obrazlozenie deka procestot e mozen napad od virus.Toa ne bese virusen napad tuku paketot mnogu od procesite gi preprava,transforimra,menuva i dodava novi.Isto taka menuva i UI.Poradi toa Kaspersky mislel deka toa e virus koj probal da se ufrli kako proces.Vakvite paketi ne gi preporacuvam bidejki imaat losi posledici.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Poradi toa Kaspersky mislel deka toa e virus koj probal da se ufrli kako proces.Vakvite paketi ne gi preporacuvam bidejki imaat losi posledici.
Точно, се работи за пакет кој на XP му дава Vista изглед. Обиди се да го инсталираш со целосно исклучен Kaspersky.
За последиците се сложувам само делумно. Се зависи од самиот пакет. Јас на ХР имам Vista тема (Royale, делумно модифицирана) и ми работи добро.
 

t-sar

Intern
12 септември 2007
30
0
Jas go imav istiot problem samo sto to bese pri deistalacija. VTP 7 ne uspea da se deinstalira celosno, pa taka na kraj dobiv nekoj izmesan izgled na Windows XP i Vista. Rabotata resiv da ja sredam so repear opcijata od instalacionoto CD na Windows XP, megutoa rabotata tolku se zakaska sto na kraj morav da pravam clean install.:tazhen:
Mislam deka sepak e najdobro da ne se igra so vakvi programi.:ua:
 

Fant0m

Intern
18 септември 2007
21
0
Можеби ти го јавило како вирус бидејки при инсталацијата менува работи во регистрите и заменува некои системски фајлови. Иначе, јас го користам VTP 8 и не сум имал некои проблеми со него (додека идам на express instal). Еднаш се правев стручњак и го заебав цел Windows за една недела. Go for it, многу добро изгледа. Vista изглед со Xp стабилност
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Еве ти ја страната на Мајкрософт,со нова верзија на VTP 8.1 а не 7, јас повеќе пати го имав VTP и мислам дека е во ред.Сега ако за другите е лошо тоа си е негово мислење.
http://www.windowsxlive.net/?page_id=15
 

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
Би предложил наместо VTP да си инсталираш VistaMize еве линк http://www.softpedia.com/get/Desktop-Enhancements/Themes/VistaMizer.shtml

До сега сум немал никаков проблем со него, не цица ресурси го користам подолго време и су мн. задоволен. Го имам пробано VTP, но имав проблеми со него, инаку Виндовсот ми е оригинален, така што претходните коментари дека зависи дали ти е оригинален или не Виндовсот и не се многу битни. До програмата е...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Ах добро го средува изгледот на Windows ама ваквите програми ги уништуваат UI фајловите на Windows условно кажано ги уништува.Со тоа што ги инсталирате носите и голем ризик дека нема да успеете после да ги избришете тие фајлови од програмот.Иако со инсталација се прави back up од тогашната тема сепак нивното враќање најчесто завршуваат неуспешно
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
Jas go zemav, ama ne sum zadovolen, koga go instalirav mi se izgubi opcijata Tools/ folder option... ( ne e od virus ), i morav da go formatiram kompjuterot da go trgnam, inaku nemozev na drug nacin ...
(mozebi ako imalo virus na folderot za instaliranje na t.p. no, neznam...), mene licno ne mi se dopaga

poz... :)
 

The JordaN

Intern
26 март 2008
13
0
Моја лична препорака е да не инсталираш "Transformation Pack" покрај тоа што многу тешко се бришат, и многу ќе ти го успорат целиот систем на работа на Windows-от...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно