• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Виста Sidebar под Убунту

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.911
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
„Виста Sidebar“ бе ... ко прво Vista не го измисли тоа, ко второ зошо мора да се имитира Виста за сѐ?


Енивејс.. ова е нов проект:
http://code.google.com/p/google-gadgets-for-linux/
http://desktop.google.com/plugins/

Доста интересна работа али ми прае проблем при стартување.Сите потребни packages за компаилирање, инсталација како и за стартување на програмата сум ги инсталирал, програмата се искомпајлира,инсталира без проблем и коа пробам да ја стартувам со ggl-gtk од shell ми ја даде следната грешка:

Initialize default_framework extension.
Failed to load module libxml2-xml-parser
Initialize gtk_edit_element extension.
Failed to load module gtkmoz-browser-element
Failed to load module gst-mediaplayer-element
Initialize gtk_system_framework extension.
Failed to load module gst-audio-framework
Failed to load module linux-system-framework
Failed to load module smjs-script-runtime
Segmentation fault

Коа пробам преку иконата (Аpplications-Accesories-Google Gadgets) да ја стартувам апликацијата ми даде
Failed to load module libxml2-xml-parser

Имаш ли ја инсталирано на Убунту 8.04, правила ли го овај проблем?
Предложите некое решение?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.684
Членови
32.139
Огласи
512
Најнов член
tapc
На врв Дно