• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vista search computers on the network?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Kako da napravam vo Vista search na nekoj computer po IP adresa, posto po default gi dava samo vo negoviot workgroup Pc-jata, a od drug domain ne gi pokazuva?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Pojma nemam nikogas vaka ne sum prebaruval nitu sum sretnal vakov slucaj.Vidi dali ima nesto vo Help and support vo vistata ili na microsoft stranata
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
XP si bese OK,mada malce zbutano ali imase search computers po IP ili ime, ali vcera gledam edna Vista nema sansi nikade nemozam da najdam toa, barav i na Internet sve pisuva super kao novoto search e podobro od staroto ali za dokumenti, a za computeri po mreza nikade ne se spomnuva nisto.

Toa e prilicno problem posto ako vo mreza imas 2 domaina edni so drugi ne moze da se gledaat i iako mozebi nekoj klient ima user rights da pristapi do nekoj klient na drugiot domain.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
XP si bese OK,mada malce zbutano ali imase search computers po IP ili ime, ali vcera gledam edna Vista nema sansi nikade nemozam da najdam toa, barav i na Internet sve pisuva super kao novoto search e podobro od staroto ali za dokumenti, a za computeri po mreza nikade ne se spomnuva nisto.

Toa e prilicno problem posto ako vo mreza imas 2 domaina edni so drugi ne moze da se gledaat i iako mozebi nekoj klient ima user rights da pristapi do nekoj klient na drugiot domain.
simni go [email protected] programceto i nemaj maka, besplatno e, malo i mnoguuu efikasno. probaj, vidi i kazi spodeli tuka dali e ok.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
со ова програмче може да се гледа по мрежа кои компјутери ги има меѓутоа не може да се пристапи до тој PC за да може да се измапира нешто или конкретно до некој документ на PC-то.

Значи опцијата "search computers" kaj Виста не постои.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно