• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vista Score

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
За сите корсиници на Windows Vista , сакам да прашам кој е вашиот Score, односно рејтинг или уште може да се нарече Windows Experince Index.?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
665
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ne znam zasto, no koga i da probam da go pravam ova, uste na prviot test za Aero dobivam blue screen of death. Javuva demek drajverot na grafickata prestanal da raboti i ne uspeal da startuva ponovo. Mislev deka e do drajverite, no odtogas navamu 3 pati sum pravel update na drajverite i se ista prikazna. Ako se sekavam dobro, na msdn forumite pisuvase kao demek ako izbrises nekoj fajl kaj sto operativniot sistem go cuva podatocite od Experience Index ke ti proraboti. No nisto od toa. Sea vise i ne se zamaram, ako slucajno naletam na resenie arno, ako ne, koj go sisa.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
8/10


Зошто одземав 2?
Компатабилност.
Стварно некои програми не сакаат да работат или зезаат, но ако имаш просечен компјутер, вистата си е супер. Незнам зошто сите толку ја критикуваат.

Оффтопик: Сепак сум за Hackintosh :p
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
665
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Kako 8 od 10? Neli toa e samo edna cifra?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Да тоа е една цифра и hijackhacker можеш да видиш на десен клик>My computer>properties и ти пишува RATING и плус конфигирацијата... BTW кај мене е 5.1 и тоа го покажува најмалиот можен индекс на Subscore...
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ау леле, ја па што пишувам
Мислев сака мое мислење :))

Јас сум 3,6 на:

Interl Celeron 3.2 GHz
Ati Radeon x1050
1024MB RAM

и незнам што се влегува во таа оценка.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
907
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
5.3
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Еве линк каде што е објаснето според што се врши оценувањето и што значи секоја оцена.

Инаку кај мене е 4.0Ме јаде на графика,иако не знам зш.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Како бе незнаеш з'ш, HD3400тка е, па уште и mobility верзија(лаптоп изглеа).

Одличен скор за хард дискот бтв, ептен брзо е тоа за лаптоп.
Лап топ е..само јас заборавив дека дечкиве кажуваат оцени за десктоп пц :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно