• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Виста прогласена за најголемо разочарување за 2007!

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Според PC World и нивната ранг листа за најголеми разочарувања за 2007 Виста го држи првото место. Според PC World иако Вистата е во изработка веќе 5-та година сепак не е на потребното ниво. И покрај тоа што бара појак хардвер Вистата во секој случај е многу побавна од ХР. Исто така голем број на корисници што ја пробале Виста повторно се враќаат на ХР, за кој деновиве беше пуштен ЅР3. За ова даваат интересна копарација:
„Не е ни чудно што толку многу корисници се држат за ХР сеуште, како морнари што се држат за чамците за спасување од брод што тоне!“ :LOL::LOL:
И покрај сите недостатоци Виста сепак ќе доминира во наредните години поради фактот што секој нов компјутер оди во пакет со Виста.

Извор:http://www.pcworld.com/article/id,140583-page,5-c,techindustrytrends/article.html
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
YEEEEE WOHOoo haha, od izleguvanjeto na Vistata se vide deka nema nisho da bide od nea, donese samo belji
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нормално е да биде разочарување после толку најави и одлагања, и толкава помпа.
Но, сепак сум оптимист дека сервисните пакови ќе донесат "поправка на писмената работа" и дека ќе се решат проблемите.
Се сеќавате ли на првото разочарување од WIn XP? SP1 ги доведе работите на место.
Сметам дека истото ќе се случи и сега.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
А тек SP2! Ќе биде Вистата подобра, конкуренцијата ги тера да вадат ОС што не е спремен, ехее за ова е праено тука муабет еден куп. Нема да се повторувам. А дека е разочарување нема збор. Факт е дека MS се се поинертни.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
После сите очекувања се оцекува да ја достигне ако не друго барем славата на XP
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
@Mr.Alien се слагам со тебе.

Не можете да ја критикувате и воопшто не се слагам со PCWorld. Се додека не излезе оперативен систем од Micsoft со зборчето Service pack после него, оперативниот систем е да не речам срање. Со сите оперативни системи на Microsoft e така. И не се зема нивни оперативен систем додека не излезе SP1.
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
И попутно :) (Извинете што нема превод)

10 причини зошто да ја земете Vista :)

1. The desktop uses your GPU! You know when you maximise, minimise move a window, well your GPU handles this. I didnt in XP (or if it did it didnt do it very well) Most computers these days have dedicated graphics boards, so why not use them even when your not playing games?

2. ReadyBoost And Superfetch. This is where people got the stories that Vista uses 900Mb of RAM 'Idleing'. Its loading your commonly used programs into your RAM, so they load faster when you need them. ReadyBoost gives you the ablity to use a Memory stick for the same purpouse, Such memory sticks will also be used to page programs that arnt in use before the system relies on the Virtual Memory on the hard drive. because the USB drive is significantly faster that the HDD there is a significant performance gain from doing this.

3.It deals with programs that crash much better. It will simply freeze them and ask you what to do, better than XP's way of sorting a crash out: Give it as much RAM and CPU time as the loop its caught itself in wishes to consume and force you (the user) to hit the power button.

4. It looks better! Why this may not concern most of us, the XP themes look proper naff now, the new Aero theme, with trasparancy looks kinda cool even if it actually means nothing. Flip3D however i still have not found a use for. The live thumbnails on the taskbar are ok if you have short memory loss, but they are too small to make anything of.

5. Hybrid Sleep. similar to standby. but dumps the RAM to protect against data loss from a power outage. XP in standby was terrible, if you lost power you would come back to drivers being fucked and all sorts of corruption.

6. Better 64bit support. While some of us may be using 32bit still, and applications are still being written for 32bit this may not be of upmost concern for some, however anyone with more than 1Gb of RAM really should consider a 64bit OS if they can. If you are going to have a total memory over about 3gigs (including Virtual Memory or ReadyBoost) you will need Physical Address Extention on 32bit systems, which is much less efficient than using a 64bit system.

7. It will become the standard. however much some may not like it, it is inevitable. So why not get used to the new UI and new features before you have too?

8. It no longer feels like its in its infacncy, compatibility issues with older programs are mostly been ironed out and programs are now being wrtten with Vista in mind,

9. Networking, it is so much better at it! It can find the printers and other devices on a small home network in seconds. something XP just couldnt do at all, let alone in seconds.

10. Sound Management. You can change the volume and mute individual applications, as well as doing it all as one. For instance you might like to keep Windows Live Messenger open collecting messages when your watching a movie, but you dont want it making noises, so you can mute it while your watching the movie!

Да излезе SP1 да видете сите што корстете Win, дека ќе се префрлите на него :))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
@Object Zaboravi da navedesh:

1. Mora da imash GROM kompjuter za da ja imash vistata
2. Ima milion dupki i bez najava prave UPdate po direktni naredbi od microsoft
3. Ima pregolema shminka za nekoi funkcii i e prenatrupana
4. Nema shansi da se snajde nekoj koj koristel cel zivot XP na vista (Od lichno iskustvo, se utepav 2saata go barav RUN za da moze da podignam regedt :mad: )
5....................
 
D

DimitarMK

Гостин
Кажете кој софтвер кога излегол немал багови ? Набројте еден ;)... Ќе се оправи Вистата... =]
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
проблемот со вистата е што е пренатрупана и тромава. 5 години работеа и на крајот виста не нуди ништо ново за крајниот корисник. виста едноставно беше преголем залак. многу работи беа исфрлени (сетете се на WinFS). мислам дека Windows 7 ќе биде оперативен со сите нишани каде што ќе се видат предностите на новата архитектура која 5 години се програмираше за виста.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Мене Вистата ми личи на сликовница која бара силна конфигурација за да тера нормално. Се слагам дека е малку пренатрупана. Се надевам дека после првиот ЅР ќе биде многу подобра. :bravo::bravo:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Ајде ајде се ќе си легне на свое место, таман додека да ја средат ќе паднат цените на машините што ќе ја носат
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Ке ја средат во наредниот период,иначе со секојдневните апдејти(добро можеби не секој ден) се затвора една по една дупка така да почнува да доаѓа во топ форма
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Абе работата е тоа што не се заинтересирани од Мајкрософт за Виста толку.Зошто?
Бидејќи пред доаѓањето на Виста ГУГЛ најави нов Виндовс кој ке бил многу подобар,нешто ова тоа не знам.И Мајкрософот се засекираа и го оставија ВИСТА на страна и почнаа да работата на ХЕЛИБРИ(Најновиот виндоус).Тој ке го замени ВИСТАТА и ке биде 1 000 000 пати подобар од ВИСТАТА.Тоа јас го разбрав.А се надевам дека ќе биде така.Иначе за ОГНЕНИОТ ЅИД на ВИСТА не може да се замери.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.270
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно