• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Vista на 256 MB RAM ?

Статус
Затворена за нови мислења.
D

DimitarMK

Гостин
Така мислите... на мојов крш кога имав Vista Home Premium бев најшизик у маало бее :LOL:
 
D

DimitarMK

Гостин
Може!.. и тоа на комп со 256MB RAM, 20GB HDD, 800MHz процесор... во setup-от, имаше едно фајлче, треба да се кракне, за да кога проверува да пројде и со 256МБ. Ама виста не е за со 256МБ РАМ. :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Јас се сомневам дека ќе успее да ги инсталира Виста а камо ли да го користи на таа конфигурација. :pop:
 
D

DimitarMK

Гостин
Кој не верува нека дојде кај мене да удриме еден тестинг.. мојов комп. све издржил, Вистата "леташе". :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
За VISTA да работи како треба потребно е минимално 1 GB меморија. На 512 прилично кочи и сецка. Џабе ќе се малтретираш со инсталации.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Не се ни обидувајте на под 1 гб рам.

аааа на 256 виста, тоа којзнае што е што го имаш ти Sampion...
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Vista вози и на 256МБ РАМ, ама што е тоа ?! За што ми треба оперативниот систем, да се зверам во него цело време, и да не мрдам со маусот... ма дај..За да влезе во My Computer му требаше 2 минути (2:59). Минимум 1ГБ. На 512МБ сецка, не па на 256МБ. Пробано, форматирано :LOL:.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Vista Home recomended system requirements:
* 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
* 512 MB of system memory
* 20 GB hard drive with at least 15 GB of available space
* Support for DirectX 9 graphics and 32 MB of graphics memory
* DVD-ROM drive
* Audio Output
* Internet access (fees may apply)
Vista Home Premium / Business / Ultimate recomended system requirements:
* 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
* 1 GB of system memory
* 40 GB hard drive with at least 15 GB of available space
* Support for DirectX 9 graphics with:
o WDDM Driver
o 128 MB of graphics memory (minimum)
o Pixel Shader 2.0 in hardware
o 32 bits per pixel
* DVD-ROM drive
* Audio Output
* Internet access (fees may apply)
Повеќе тука.
Еве за која конфигурација е препорачана Виста. Е сега можеби може да се инсталира Виста на 256 MB RAM, но се сомневам колку ќе функционира. :rolleyes:
Понатамошно дискутирање на темава е излишно, и со цел да се избегнат непотребни постови и препукувања.... Case closed! :bye1:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.183
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно