• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vista Конено кракувана

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
По долго време конечно излезе крак кој 100% ја активира Вистата.

Како доказ:

Вчера ја апдејтував вистата со некој нов пач и пак по 10 пат ми се одмрзнува тајмерот (кој го замрзнував на 30 дена трајл со TimerStop) и ми се намалува на 22 дена. Решив да најдам начин да ја активирам еднаш засекогаш. Барав сериали, но несакаше. Најдов некој "крак" и сменив 2 системски фајла, направив рестарт и се појави следната порака:


Среќа направив бекап на фајловите, па преку Safe Mode ги вратив, и се беше во ред, ама ПАК ми одбројуваше тајмерот 22 дена.

Барајќи крaк по ThePirateBay налетав на еден коментар со линк. На крајот симнав еден фајл со Шпанско упатство:

1.) ejecuta el instalador como Administrador (instalalo en la unidad por defecto c:\)


2.) espera que la "licencia se ha instalado satisfactoriamente" que se vea en la ventana de cmd


3.) pulse qualquier tecla para continuar y espera que la ventana cmd se cierre


4.) REINICIAR


5.) ir al panel de control --> sistema --> cambiar la clave, usa la clave correcta para cada version

--------------------------------------
>>>Овде имаше сериал кодови<<<
--------------------------------------
vista esta ahora activando online ....


6.) estas activado
Едвај успеав нешто да преведам преку онлине речник, па го ставив инсталациониот фајл во Ц, го пуштив, оно си ја заврши работата, РЕСТАРТ, одам во активација, внесувам сериал код од упатството и ОП:


Како проверка одам во Систем:


(Ова е моја слика)

Па сега да го видам Билл со неговите $319.95 USD for Windows Vista Ultimate!
 
28 ноември 2007
7
0
Дригарче, немој да се радувас премногу....... за тие 320$ Билл ке ти се качи на глава. Ајде да се кладиме дека за два месеца најдоцна ке ти го кракуваат кракот за твојата Vista. За да се заштитиш од тоа ке треба да не ги инсталирас апдејтите кои ги побликува Мајкрософт (Мали Мекани)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ај kажите ми по што е толку добра виста
срање најголемо користе те си xp или лlinux
 
M

Mr.Alien

Гостин
Vista ми е разочарување. Ќе причекам уште некое време, барем до SP2 :)P), па тогаш...
А може да се случи како и со WIndows 2000, да ја прескокнам (од Win ME на Win XP), да дочекам друг ОС.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Vista ми е разочарување. Ќе причекам уште некое време, барем до SP2 :)P), па тогаш...
А може да се случи како и со WIndows 2000, да ја прескокнам (од Win ME на Win XP), да дочекам друг ОС.
Да се надеваме дека Windows 7 нема да е како вистата...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Многу луѓе, како и јас порано, мислат дека вистата е сра*е. Ама не е така. Додека човек не ја проба и види дека супер е, неможе да процени
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
не би рекол дека Vista е срање ама се сложувам со Mr.Alien дека е разочарување, сум ја пробал и работев на Vista неколку месеци но еве пак се вратив на good old Xp и сега засега нема шанси да мигрирам на Vista. Сеуште останувам на мислењето дека Vista е само добро нашминкано Xp за просечниот компјутерски корисник како мене не носи некој битни подобрувања не би жртвувал перформанси за козметика
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
navedete edna losa karakteristika na Vista ( OK pospora e, navedete druga ), a vo sto e podobar XP ( osven sto e pobrz ) ???

P.S. bezbednost + stabilnost + prakti4nost + izgled + "prozorec" = Windows Vista :LOL: ;)
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Вчера гледаФ на ТЕХНОЛОЏИ тв кажуваа дека Виндоус Виста е наменет повеке за Мултимедија, и интернет ...иако е наменет мн за интернет сепак не било мн безбеден оперативен систем... ужас :plachko2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Хаха, честито ИТ форум, и членови на Мајкрософт Ве читаат!

Денеска добив известивање дека го нашле TimerHack на мојот систем и дека треба да правам repair али нема да го изклучат Windows :))Кај и да е, и вториот крак ќе го најдат! :tainstven:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
единствен крак за Виста што навистина работи (колку јас што знам) е OEM кракот направен од Pantheon, но со SP1 за Виста не функционира повеќе како ни тајмер кракот, значи ако ако можете да се задоволите со Виста без SP1 ќе ви функционира без проблем, јас сепак се одлучив за Xp sp2:bravo:
 

pocemk

Intern
19 јуни 2007
20
0
За да немате проблеми со деактивација на Виста SP1, секогаш кога инсталирате Update-ти, прво погледнете кој Update, за што е. (KB940510) http://support.microsoft.com/kb/940510, е всушност Update, кој го пронаоѓа кракот на Виста SP1, и ви остануваат 15 дена до активација. Затоа тој Update не го инсталирајте, туку направете "Hide Update" и ќе немате никаков проблем со Виста SP1.
Поздрав!
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
ova Vistava kaj e spora(ekstremno spora na starite kompjuteri) pa uste i krakovite gi naogaat od microsoft.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,275
333
Баталете виста, незнам кој би жртвувал перфоманси за поубав изглед на оперативниот систем. ХР е подобар од виста и не планирам да мигрирам на виста затоа што бара голема хардверска моќ (што го наведов во една друга тема). А за кракната верзија на виста да внимаваш кои упдејти да ги ставаш. И убаво ти кажа pocemk, мислам ми го зеде зборот од уста хаха:)):))
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Дека е уште рано за Виста тоа е факт, но кога ќе се потсетам на времињата кога Win ME беше шема, и тогаш многу се противеа на XP, но времето ќе покаже...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно