• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Виста или ХП?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Spored vas koj od ovie 2 operativni sistema e bolji. Ako ne vi se sviga ni eden, pisete koj drug.
Jas gi imam
XP Service Pack 2 i
Vista Home Premium na masinava i sum prijatno iznenaden od vista koja, kako nikoj da ne ja saka.:D
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
XP Rules. Вистата не е добра според мое мислење. Ја користев едно месец дена и не ти ја препорачувам.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
За не многу јака конфигурација го препорачувам XP.

BTW, да зачекаме SP1 за Vista па потоа да правиме споредба.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
За не многу јака конфигурација го препорачувам XP.

BTW, да зачекаме SP1 за Vista па потоа да правиме споредба.
Мислам дека е излезена на лаптоп ја имам видено многу е побрза со СП1 иначе сум подеднакво и за Виста и ХР
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
XP мислам дека има повеќе закрпи, а на Vista сеуште треба да се поработи.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Немам доволно РАМ за да ја пробам Вистата инаку од тоа што сум го видел за неа ми седи како многу интересна. А за XP задоволен сум.
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
XP!!!!!!
Vistata im e promashena investicija.
BTW momentalno simnuvam Vista Utimate Edition poshto servisiram PC's pa mozebi nekoj ke saka VISTA :S
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
XP!!!!!!
Vistata im e promashena investicija.
BTW momentalno simnuvam Vista Utimate Edition poshto servisiram PC's pa mozebi nekoj ke saka VISTA :S
Хмм ова го кажува спротивното:
Taking the stage at the Las Vegas CES (Consumer Electronics Show), Bill Gates announced that Windows Vista has sold 100 million copies, meaning that 12 million copies sold since last October.

He did not specify what the 100 million figure means, just saying, “one hundred million people are using Vista now.”


Извор и повеќе информации:http://vista.blorge.com/2008/01/07/microsoft-claims-100-million-copies-of-vista-sold/
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Мислам дека не постои нешто што Вистата може, а XP-то неможе така да немам сеуште потреба да мигрирам на Виста. Останувам на стариот добар XP.
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Хмм ова го кажува спротивното:
Taking the stage at the Las Vegas CES (Consumer Electronics Show), Bill Gates announced that Windows Vista has sold 100 million copies, meaning that 12 million copies sold since last October.

He did not specify what the 100 million figure means, just saying, “one hundred million people are using Vista now.”


Извор и повеќе информации:http://vista.blorge.com/2008/01/07/microsoft-claims-100-million-copies-of-vista-sold/
ne e do mene do klientite te im kazuvam deka ne e ubava deka ne e stabilna ama sakal VISTA i shto da mu pravam?
pozz
 

NENAD

Intern
5 јуни 2007
29
0
И двата се најзакон!
XP e нешто невидено а за Vista неам коментар, феноменален OS! Ма такво нешто нема да се измисли ни во нередните 10 години!!
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
ne e do mene do klientite te im kazuvam deka ne e ubava deka ne e stabilna ama sakal VISTA i shto da mu pravam?
pozz
Хех тука си 100% точен кога ја симнав првата копија од Виста цел комшилук сакаше да стави виста поради изгледот јас им викам прво да направат тест дали можат да користат виста а они абер немаат.:LOL:
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
ne e do mene do klientite te im kazuvam deka ne e ubava deka ne e stabilna ama sakal VISTA i shto da mu pravam?
pozz
Дека не е убава? За твое добро доколку работиш во ИТ не опишувај ОС како убав или неубав... ако не за друго, па Виста е еден од "најубавите" ОС спрема мене... страшно ми се допаѓа визуелниот изглед и можности на Виста, а и 99% од обичните корисници паѓаат на визуелниот изглед на Виста, кој секако е од големо значење кај еден ОС.

Не е стабилна? Веќе 3-4 месеци користам Виста, земајќи го и фактот дека компјутерот ми е вклучен па да речеме 23 од 24 часа... тврдам дека е стабилна... далеку постабилна од ХП... досега ми се нема случено никогаш да ми бара рестарт, ниту па да ми излезе BSoD.

Точно е дека Виста бара јаки перформанси на компјутер за да функционира како што треба.. јас би препорачал минимум 1 гб рам кој има да се обидува со Виста, другите ни да го спомнат името Виста.

Martin_mkd напиша:
Мислам дека не постои нешто што Вистата може, а XP-то неможе така да немам сеуште потреба да мигрирам на Виста. Останувам на стариот добар XP.
Грешиш... Виста овозможува многу еве за мене лично значајни промени кои ХП-то ги немаше и ме живцираше... побрзо и подобро пребарување, прегледување на фолдери, гледање на видеа, слики и видеа... побрзо стартување и функционирање на програми, поголема прегледност на мрежни активности и мрежи и многу други работи кои не е зор сега да ги набројувам.

Пред да ја пробам Виста, за жал, можеби од влијанието на медиумите и јас имав мислење дека не чини... но откако ја користам сум навистина задоволен.

Секако дека си има лоши страни и Виста, дали е преодна фаза од ХП на Виена, па секако дека е... но и Виена ќе користи повеќе од 50% од тоа што има Виста. Виста сега за сега според мене :bravo:.

ХП-то е веќе минато, неможе да се стави на исто ниво со Виста а и уште малку и Микрософт ќе ја прекинат поддршката за ХП.

П.С. Тие што се жалат дека Виста нон стоп им паѓа, дека им се случуваат некои лоши работи користејќи ја... тоа е затоа што имате кракирана верзија на Виста која којзнае на кој начин функционира...

Во секој случај, зависно од буџетот и потребите, можеби треба да се обидете да преминете на слободен софтвер ОС... да се откачите од Микрософт...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,802
78
Дека не е убава? За твое добро доколку работиш во ИТ не опишувај ОС како убав или неубав... ако не за друго, па Виста е еден од "најубавите" ОС спрема мене... страшно ми се допаѓа визуелниот изглед и можности на Виста, а и 99% од обичните корисници паѓаат на визуелниот изглед на Виста, кој секако е од големо значење кај еден ОС.

Не е стабилна? Веќе 3-4 месеци користам Виста, земајќи го и фактот дека компјутерот ми е вклучен па да речеме 23 од 24 часа... тврдам дека е стабилна... далеку постабилна од ХП... досега ми се нема случено никогаш да ми бара рестарт, ниту па да ми излезе BSoD.

Точно е дека Виста бара јаки перформанси на компјутер за да функционира како што треба.. јас би препорачал минимум 1 гб рам кој има да се обидува со Виста, другите ни да го спомнат името Виста.


Грешиш... Виста овозможува многу еве за мене лично значајни промени кои ХП-то ги немаше и ме живцираше... побрзо и подобро пребарување, прегледување на фолдери, гледање на видеа, слики и видеа... побрзо стартување и функционирање на програми, поголема прегледност на мрежни активности и мрежи и многу други работи кои не е зор сега да ги набројувам.

Пред да ја пробам Виста, за жал, можеби од влијанието на медиумите и јас имав мислење дека не чини... но откако ја користам сум навистина задоволен.

Секако дека си има лоши страни и Виста, дали е преодна фаза од ХП на Виена, па секако дека е... но и Виена ќе користи повеќе од 50% од тоа што има Виста. Виста сега за сега според мене :bravo:.

ХП-то е веќе минато, неможе да се стави на исто ниво со Виста а и уште малку и Микрософт ќе ја прекинат поддршката за ХП.

П.С. Тие што се жалат дека Виста нон стоп им паѓа, дека им се случуваат некои лоши работи користејќи ја... тоа е затоа што имате кракирана верзија на Виста која којзнае на кој начин функционира...

Во секој случај, зависно од буџетот и потребите, можеби треба да се обидете да преминете на слободен софтвер ОС... да се откачите од Микрософт...
My man:bravo::bravo::bravo:
И јас повремено користам Виста(зборувам за лиценцирана)и нитуеднаш ми нема паднато или некои "фатални падови"како што велат повеќето.А ова е многу интересно на АДСЛ конекција од Он нет интернетот ми се чини дека нема паднато:)) додека на ХР стално снемува изгледа Вистата ја одржува конекцијата што постабилна(Networking Centar)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,911
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно