1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ВИРУС!!!!!

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од viksa86, 15 Април 2015.

 1. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  вирус.png
  На еден компјутер се случи ова ^^^^
  Не можам никако да го тргнам и било кој фаил да го отворам се појавува таа слика.
  Папките и фајловите се во некоја енкрипција каде што не можам никако да ги префрлам, преснимам, зачувам.
  HELP!!!
   
 2. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,132
  1,125
  2 Август 2009
  System recovery?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  831
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Rasomware нема чаре од ова чудо не не нема. Една фирма со сите податоци повода ојде заради ова
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,000
  4,705
  8 Април 2011
  Машко
  Што има онеспособено? CMD работи? сејф мод? ако нешто од тоа не е зафатено пробај да скенираш па да вратиш со ресторе. Има некој лажни, само паника што прават и со самото бришење податоците се оправаат ама пак никогаш не можеш со сигурност да знаеш.
   
 5. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Пример:
  fito izvoz.XLS.gbdxonb
  Проав со менување име т.е скратеница
  Не може да се отвори ни еден документ.
   
 6. RocketMan

  RocketMan
  Баниран/a

  49
  18
  9 Април 2015
  Машко
  како се фаќа овој вирус?
  последниве 2-3 месеци се имав распуштено и не користам анти вирусни програми (освен Windows Defender) и сите ги советувам да не користат... но ?
   
 7. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Не се нормални хахахах.PNG
   
 8. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Несака сега пробувам во Safe Mode
   
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  како го закачи ова? Каде? Дали имаше Malwarebytes? Дали е тоа доволна заштита?
   
  На RocketMan му/ѝ се допаѓа ова.
 10. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Не знам вработен го закачи
   
 11. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  Ништо, скрати му од платИ.

  j/k
   
 12. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  закачи го дискот на друга машина и пробај да ги пристапиш корисничките податоци. само така можеш да се увериш дали навистина се енкриптирани или не.

  дали можеш да ми пратиш документ што неможеш да го отвориш да го ѕирнам лично? без разлика што е, слика, текст... прати ми на пп
   
  Изменето од модератор: 15 Април 2015
 13. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,043
  1,645
  30 Мај 2010
  Подигни со Mini Windows XP од Hiren's и откриј ги сите скриени фајлови.
  Види дали тој фајл е баш тој или пак има дупликат направено, пробај со менување наставка или пак копирај го на стик и пробај на друг компјутер.
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  177
  84
  16 Февруари 2012
  Машко
  и јас би те советувал да пробаш со hiren's mini xp или со префрлање на дискот на друг ком, само со внимание и на тој друг компјутер да нема важни податоци
   
 15. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  Зошто му препорачувате Mini XP, а не Linux? Бутирај Linux од оптички уред и види дали можеш да превземиш контрола.
   
  Isak Keyten, Oktar и на krema им се допаѓа ова.
 16. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,360
  14 Јули 2009
  Истиот малвер го фати и Alexx па нека каже како помина мислам дека сите податоци отидоа :)
   
 17. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
 18. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Нема копии од фаиловите.Ж
  Проверив, компјутерот е на табановце.
  Пробав секаков ресторе не враќа, одам да го земам па ќе видиме.
  Мора да се случува ова кога има одлична утакмица :)
   
 19. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,945
  5 Јули 2013
  Aко ова функционира предлагам едноминутно гласно смеење за сите ние кои стравувавме :D
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,043
  1,645
  30 Мај 2010
  Ако треба помош контактирај ме.
  Блиску сум до Табановце ;)
   
 21. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Ах колку убаво изгледа, но не е така лесно :)
   
 22. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
  Тоа го трга тројанчево, но фајловите како што се расчитав вајстина се енкриптирани :). Иначе вирувчево се продава како "turnkey" манимејкер скриптица.

  едит, или не:
  "You can use Shadow Explorer to restore to a previous version of files."
   
 23. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  866
  807
  22 Април 2011
  Машко
  Фала Стеф, ќе го носам дома.
   
 24. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  831
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Пробано не работи
   
 25. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,955
  2,924
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Еве на шо налетав, ова сериозно да ти било бе.
   

Сподели

Вчитување...