• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Virus.Win32.Parite.b?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Кога и да му правам Scan на мојот PC со антивирусот Kaspersky internet security наоѓам вируси Virus.Win32.Parite.b.
И најлошо е тоа што секој Scan наоѓам по 300 вируси, а секоја недела му правам Scan.:(
Ако знае некој што вирус е ова и како може да се заштитам нека не штеди знаење.Нека ми помогне ако може.;)
Однапред ви благодарам!:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Uklucena li ti e RealTime protekcijata na Kaspersyto ? Vidi dali gi imash najnovite updateovi i dali antivirusot ti raboti kako shto treba (da ne e blokiran). Vidi vo opciite da AV dali ti e namesteno da gi brishe virusite koga kje gi najde

pozz
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Virus.Win32.Parite.b (Kaspersky Lab) is also known as: Win32.Parite.b (Kaspersky Lab), W32/Pate.b (McAfee), W32.Pinfi (Symantec), Win32.Parite.2 (Doctor Web), W32/Parite-B (Sophos), Win32/Parite.B (RAV), PE_PARITE.A (Trend Micro), W32/Parite (H+BEDV), W32/Parite.B (FRISK), Win32:BackDoor-Servu (ALWIL), Win32/Parite (Grisoft), Backdoor.FtpUServ.A (SOFTWIN), W32/Parite.B (Panda), Win32/Parite.B (Eset)

Technical details

This parasitic memory resident virus is functionally identical to Win32.Parite.a. It differs from Parite.a only in the key that it creates in the system registry:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\PINF]
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Virus.Win32.Parite.b e вирус кој што ги заразува .exe фајловите.
Тие 300 вируси што ги наоѓаш се 300 .exe фајлови заразено си овој вирус, од кои повеќето нема да работат после чистење на вирусот од нив.

* Исклучи System Restore, исклучи се од мрежа, скенирај СЕ (сите партиции и останатите USB..) во Safe Mode, исчисти ги фајловите од вирусот, тие што неможат да се исчистат избриши ги. Рестартирај. Скенирај уште еднаш (не во safe mode). Откако ќе завршиш со твојот компјутер, направи го истото и на тие што си поврзан во мрежа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Благодарам, со ваша помош мислам дека го решив проблемот...;)
:):):)
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Абе и антивирусот да не му работи не е можно 300 вируси за една недела да се соберат. Јас за цел месец без антивирус закачив само 13. Види да немаш некој вирус што се шири во компјутерот.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Абе и антивирусот да не му работи не е можно 300 вируси за една недела да се соберат. Јас за цел месец без антивирус закачив само 13. Види да немаш некој вирус што се шири во компјутерот.
Pa ubavo si kaza Delicon. Toa e virus sto gi zarazuva .exe fajlovite, sto znaci deka stanuva zbor za nekoj worm.

Virus.Win32.Parite.b e вирус кој што ги заразува .exe фајловите.
Тие 300 вируси што ги наоѓаш се 300 .exe фајлови заразено си овој вирус, од кои повеќето нема да работат после чистење на вирусот од нив.

* Исклучи System Restore, исклучи се од мрежа, скенирај СЕ (сите партиции и останатите USB..) во Safe Mode, исчисти ги фајловите од вирусот, тие што неможат да се исчистат избриши ги. Рестартирај. Скенирај уште еднаш (не во safe mode). Откако ќе завршиш со твојот компјутер, направи го истото и на тие што си поврзан во мрежа.
 

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
И јас мислам така , многу ретко фаќам вируси .. не е можно за толку брзо време да се соберат толкав број , али ете сигурно ако се инфицираат ехе фајловите , многу брзо се качува бројата затоа што ехе има прилично многу.
Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,793
Мислења
850,520
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно