• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Вирус во торент

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Симнаав еден торент за да симнам една книга и кога симнувањето се комплетираше ми се распакува некој гаден вирус
неможам да отворам таск менагер ми вика дека бил исклучен од администраторот
неможам да сменам позадина моментално имам една на која пишува
your privaci is in danger :S
ПОМОШ !! ! ! !
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А антивирусот не функционира?
Рестарт па пробај во Safe Mode.
А дали ти функционира Run? Ако функционира пробај со msconfig и исклучи го вирусот во Start Up.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Не падна на тоа :S
Некоја идеја како да го искорнам срањево :S

еве и слика како ми изгледа десктопот :S

2a8kxa0.jpgНајнова вест нема all programs :S:S


2n19jdc.jpgПомош ! ! !
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Најнова вест SAFE MODE, и бркај од таму работа пали антивирус антиспајвер и остала војска и чисти. BTW памет за друг пат кога ќе спушташ торенти читај ги коментарите.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Бидејќи немаш информација со кој вирус си имаш работа, ништо не можеме да ти помогнеме. Барем скенирај како што ти реков во safe mode и забележи го името на вирусот после тоа дај го овде ќе му најдеме чарето.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Еве нешто што испрограмирав одамна. Помага во вакви случаи, испробано на XP. Не знам за Vista.
Сите работи што сакаш да ги имаш штиклирај ги а другите не, и на крај Apply.
На стартување ќе ги вчита сетинзите, и исто така ќе има некои штиклирани а некои не.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
Јас мислам дека во безбеден мод нема да се отвори антивирусот за да се скенира. Сепак, пробај. Но ако не се отвара, направи system restore. Мислам дека system restore ќе сврши работа.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Tweak.exe application failed to initialize properly(0xc0000135).Click OK to terminate the application

Ова ми го дава отакако ке кликнам да го отворам :S
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Заборавив да кажам. Треба .Net 2.0, и да не заборавиш 2 фајла се, еден е .dll и .exe нормално, се филмав нешто тогаш.:D
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Па да де, затоа и го пишав другото мислење.:))
Може и вирусот да зафркнал нешто па што не се пушта, кај мене си работи супер, а тестирано е и на други компјутери.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Мала помош.. Тоа VirusRemover или како и да е целосно, ако не е од тебе, сместа избриши го.. т.е преку safe mode во control panel во add/remove избриши ја секоја непозната програма..

Имам имано една слична гадинка.. Фактички целата работа ја вршеше малициозна ПРОГРАМА.. Си се спушташе се живо.. Немав на ништо контрола.. ДЕЛ од проблемот го решив со бришење на штеточините преку add/remove, па во safe mode исклучив се` од start Up, и од msconfig ги исклучив сите процеси од user, т.е се останато освен Microsoft процесите...

Потоа успеав некако да инсталирам BitDefender и да скенирам со него, и скенирав и со Adaware, и SpyBot..

Тоа делумно ми ги реши проблемите.. Но сепак.. Преголем дел на податоци и програми ми беа упропастени.. Така да на крај успеав само со формат..

пс. Ако префрлаш податоци на усб од овај хард, ОБАВЕЗНО скенирај го стикот пред да го ставиш на кој и да е друг компјутер.. Една од намените на вирусов е тоа што автоматски се копира во секаков вид надворешен уред ( усб, флопи )..
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Скенирај си за секој случај уште еднаш..

И да.. Линкот од седмиот пост на темава одма под: "Кога кликнам на десктопот ми се отвора овој линк" би замолил да се избрише.. Води кон страна со Rogue Anti-Spyware ( Прочитај те ги коментарите).
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Значи едно наравоучение од оваа тема...секогаш кога ќе спуштите некој торент претходно прочитајте ги коментарите во нив ќе видите дали она што го спуштате е вирус или не.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Јас би рекол да се избрише и линкот :p

ЕДит : CMD ке го имаме тоа на ум

поздрав
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
drugar bravo za linkov ... od brzopletost kliknav srekja antivirusot mi go blokira virusot ali sega ke vidam ke skeniram ... ne se ostava takvi linkovi
хммммз.. И јас кликнав и добро ја разгледав страната, само што немам анти-вирусна уклучено.. Исклучена ми е од сервиси.. Така да фала за предупредувањето... Веројатно ќе морам да ја уклучам после постов :))
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Оффф по гаден од овој вирус нема брат,и јас го симињам веке 2 пати,и нема решеније освен формат.Поради тоа што по неколку мин се укочува компјутерот.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
хммммз.. И јас кликнав и добро ја разгледав страната, само што немам анти-вирусна уклучено.. Исклучена ми е од сервиси.. Така да фала за предупредувањето... Веројатно ќе морам да ја уклучам после постов :))


mene ne ni mi ja otvori stranata samo mi pojavi predupreduvacki prozorec deka ke se zarazam od stranata

mi se ima deseno da mi pojavi takov prozorec i vo isto vreme i da mi se zarazi PC-to pa ke vidime

scan progress is running ...
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
810
692
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ja go imav isto taka istiot virus i nisto ne pomagase osven format morav da go formatiram zs mi go restartirase pc-to mn raboti mi gi snema od start menu i dr.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.394
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно