Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Виртуелно интернет балансирање: Креативни описи на мултипле ВАН, за Побрз Интернет

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво ит другари
Дали знаете дека може да имаме многу силен интернет со Мултипле ВАН, замислете во Скопје со над 10000Mbps .
Пример слика:
1705944187567.png
received_700933562165305.jpeg
received_342776222005797.jpeg
Мултипле ВАН
што значи балансирањето и оптоварувањето каде што повеќе конекции се претвораат во вистинско шоу!
Секоја конекција е кловн или акробат што го изведува својот дел и го носи трафикот.
Сите заедно, тие прават изумителнен Резултат, Брзина, стабилност и интернет !
Интернет брзината може да се подобри со помош на техники како што се мултипле ВАН
балансирањето на оптоварувањето. Оваа техника го распределува трафикот помеѓу повеќе интернет конекции, што резултира во побрз интернет.
received_1408644496737051.jpeg
Важно е да се има во предвид дека и други фактори, како квалитетот на конекцијата и оптимизацијата на веб-страниците, можат да влијаат на брзината. Во секој случај, поддржувањето на истражувања и иновации е важно за подобрување на интернет брзината.

Најпопуларни уреди кои го овозможуваат мултипле ВАН:
1. Tenda W30E
2. Peplink Balance серија
3. Ubiquiti EdgeRouter серија
4. MikroTik RouterBOARD
5. Cisco RV серија
6. DrayTek Vigor серија
7. Fortinet FortiGate серија
8. Sophos XG Firewall серија
9. Zyxel ZyWALL серија

10. Peplink Balance 380
11. Cisco RV345
12. Ubiquiti EdgeRouter ER-4

Овие уреди нудат функционалности што помагаат во подобрување на интернет брзината и стабилноста, со балансирање на оптоварувањето помеѓу повеќе интернет конекции.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.488
2.420
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
текстов личи дека е преведен со google translate и тоа од српски на француски, па после од француски на македонски.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.474
16.667
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Секоја конекција е кловн или акробат што го изведува својот дел ...
Сите заедно, тие прават изумителнен Резултат, Брзина, стабилност и интернет !

dafaq.png
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.379
9.194
А што ако споиш повеќе Multiple WANS и пример дојдеш до 1000 трилиони гигабита? Дали Интернетот ќе биде толку брз што ќе патуваш низ времето и ќе се вратиш во 1994-та, да купиш акции во PayPal и да станеш следниот Elon Musk?

Вреди да се проба, најдобро со тендата они се познати по стабилност.
 

pilot

Intern
28 февруари 2018
6
7
Рутерите со дуал ван овозможуваат користење на две ВАН конекции на еден рутер и користење “истовремено” но да изгледа буквално како една конекција не е баш така. Со лоад балансинг опцијата што ја имаат рутерите, можеш да ја користиш збирната брзина од двете Ван само ако сајтот што го посетуваш поддржува повеќе конекции истовремено. Како СпеедТест каде ќе ти ја каже вкупната брзина од двете локации. Рутерите генерално со ваква опција го распоредуваат трафикот лан кон двете ван со цел да се искористи капацитетот. Например еден стрима ќе го постави преку една ван, другиот гејма ќе го рутира преку вториот ван. За да биде како што имаш опишано во првиот пост, ќе треба добра желба од операторот да ти направи боундинг на двете конекции и дури тогаш имаш во права смисла мултипле ван како што велиш.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.379
9.194
Не ни очекував браво некој да му каже на дечково шо ете - се потрудил па напишал нешто или „фала на инфо„ , „лајк„ било што друго - туку ова ... :rolleyes:
За што браво?

Како прво сликата од Speedtest е од 1 гигабит, Интернет кој веќе се нуди во Македонија.
Како второ, еве да речеме целта на текстот да е од информативен карактер - ниту е вложено труд (gtranslate), ниту пак има некои детални објаснувања за аматери или професионалци.
Како трето, на Мики му се давани стотици конструктивни совети, ниеднаш не послушал...

Така да останува само да се посмееме на темиве, не знам што друго е можно.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Епа ете ја причината зошто ретко кој пишува теми . Зошто - за да биде растргнат ? На крај краеви никој нема време овде дисертации да пишува - инфо е - идеја - кој ќе се заинтересира ќе си истражи.
Дали е оглас , дали е тема - вие неколкумина (зависно од расположение) - ќе се втурнете да осудите или да исмевате некого.
Да се тресе човек да отвори тема :LOL:
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.488
2.420
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Како трето, на Мики му се давани стотици конструктивни совети, ниеднаш не послушал...
Епа ете ја причината зошто ретко кој пишува теми . Зошто - за да биде растргнат ? На крај краеви никој нема време овде дисертации да пишува - инфо е - идеја - кој ќе се заинтересира ќе си истражи.

ама и ти Никола не читаш и само дробиш
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
683
1.316
Битола
www.instagram.com
Епа ете ја причината зошто ретко кој пишува теми . Зошто - за да биде растргнат ? На крај краеви никој нема време овде дисертации да пишува - инфо е - идеја - кој ќе се заинтересира ќе си истражи.
Дали е оглас , дали е тема - вие неколкумина (зависно од расположение) - ќе се втурнете да осудите или да исмевате некого.
Да се тресе човек да отвори тема :LOL:
1706126637272.jpeg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.775
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно